www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD zvýšilo tržby a může se těšit na příjmy ze 7nm produktů

AMD zvýšilo tržby a může se těšit na příjmy ze 7nm produktů
, , aktualita
Společnost AMD dle očekávání zveřejnila své finanční výsledky za druhý letošní kvartál. Ty nejsou rekordní, ale ani špatné a nyní je navíc výhled na to, že v příštím kvartále se už naplno projeví prodeje 7nm produktů.
K oblíbeným
reklama
V druhém kvartále se žádný 7nm procesor nebo grafický čip na kartě ještě neprodával, takže tyto nové produkty se začnou na tržbách podílet až od aktuálního třetího kvartálu a my se můžeme zatím jen podívat na odhady, co ten přinese. 
 
 GAAP Q2 2019
Q2 2018
změna meziročně Q1 2019
změna mezikvartálně
Tržby ($ mld.) $1,53 $1,76 -13% $1,27 +20%
Hrubá marže 41% 37% +4 pp 41% -
Provozní náklady ($ mil.) $562 $499 +63 $543 +19
Provozní zisk ($ mil.) $59 $153 -94 $38 +21
Čistý zisk ($ mil) $35 $116 -81 $16 +19
Zisk na akcii $0,03 $0,11 -0,08 $0,01 +0,02
 
Nyní se dozvídáme, že AMD za poslední kvartál dosáhlo tržeb 1,53 miliard dolarů, což je o 13 % méně než před rokem, ale o 20 % více než v prvním kvartálu tohoto roku. Hrubé marže mezikvartálně zůstaly na 41%, čili meziročně vzrostly o 4 %, a to především díky procesorům Ryzen a EPYC. Provozní zisk dosáhl 59 milionů dolarů oproti 38 milionům (Q1 2019) a 153 milionům (Q2 2018). Dle non-GAAP principů to pak byl provozní zisk 111 milionů oproti 186 a 84. Porovnání čistého zisku pak vypadá podobně.
 
Nejvýkonnější firemní divize Computing and Graphics utržila 940 milionů, což je 13% meziroční pokles a rovněž 13% mezikvartální pokles. Je celkem jasné, proč AMD před rokem vydělávalo výrazně více a samotná firma to ve své zprávě potvrzuje. Šlo především o dopad prodejů grafických karet, čili o tehdy ještě stále probíhající druhou vlnu těžby kryptoměn právě na grafikách.
 
 
Dá se tak říci, že tím byly prodeje Radeonů v podstatě nepřirozeně navýšeny, ovšem v druhém kvartálu už nastalo náhlé ochladnutí těžby vlivem poklesu cen kryptoměn a hrozivým nástupem nových ASIC, které zvládly i těžbu Etherea. Pak naopak nastoupila kryptokocovina, která se naplno projevila v hloubi druhé poloviny roku 2018. Z toho nám vyplývá, že tržby i zisky firmy AMD by měly v příštím kvartálu být mnohem lepší i v meziročním srovnání, ale co nám k tomu řekne ona sama? 
 
Předpověď je taková, že tržby budou 1,8 miliard dolarů (plus/minus 50 milionů), takže se zvednou o 18 % mezikvartálně a už i o 9 % meziročně. Dále budeme sledovat i to, jak a kam se pohnou marže, což napoví, kolik je AMD schopno vydělávat na prodávaných 7nm produktech. Mělo by to být dobré, protože firma ve výhledu očekává 43 % (GAAP) Za celý tento rok pak AMD dle odhadů utrží částku, která bude představovat navýšení v jednotkách procent oproti předchozímu roku. 
 
A nakonec je tu i zmínka o 20% meziročním růstu tržeb divize semi-custom. Že by už to byl dopad nově chystaných herních konzolí? 
 
Zdroj: TZ AMD


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Elon Musk poslal první tweet přes své satelity Starlink Elon Musk poslal první tweet přes své satelity Starlink
SpaceX Elona Muska plánuje už brzy spustit internetové připojení přes své satelity Starlink a jak to poprvé veřejně vyzkoušet lépe než tweety, kterými je Musk pověstný? Před pár hodinami se to povedlo a satelity podle všeho fungují.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
USAF má proti dronům k dispozici buginu s laserem USAF má proti dronům k dispozici buginu s laserem
Zatímco u nás se připravuje nutnost registrace všech dronů nad 250 gramů, čili v podstatě i hraček, americké letectvo půjde na věc jinak. K dispozici bude mít od firmy Raytheon zařízení, které dron sestřelí laserem. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
The Outer Worlds: nástupce Falloutu přichází, jaký je? The Outer Worlds: nástupce Falloutu přichází, jaký je?
The Outer Worlds od studia Obsidian můžeme považovat za duchovního nástupce série Fallout, s níž má společné některé mechanismy, ale i řadu lidí, kteří pracovali na vývoji. Hra už byla ohodnocena recenzenty. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Reklama Blizzardu ukazuje na připravované Diablo 4 Reklama Blizzardu ukazuje na připravované Diablo 4
Společnost Blizzard by mohla najít malou úlevu od negativních reakcí svých fanoušků na aféru s hongkongským hráčem Blitzchung, a to v urychleném představení hry Diablo 4. Nové informace naznačují, že se tak asi stane. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
EPYC Rome pod pokličkou: téměř 40 miliard tranzistorů EPYC Rome pod pokličkou: téměř 40 miliard tranzistorů
Na světlo světa se dostaly podrobnosti o tom, z čeho se skládají procesory AMD EPYC Rome, které tvoří celkem až devět samostatných čipů. Titěrný přitom není už samotný I/O čip, ale když se k tomu přičtou čiplety, vzniká monstrum. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář