www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD zvýšilo tržby a může se těšit na příjmy ze 7nm produktů

AMD zvýšilo tržby a může se těšit na příjmy ze 7nm produktů
, , aktualita
Společnost AMD dle očekávání zveřejnila své finanční výsledky za druhý letošní kvartál. Ty nejsou rekordní, ale ani špatné a nyní je navíc výhled na to, že v příštím kvartále se už naplno projeví prodeje 7nm produktů.
K oblíbeným
reklama
V druhém kvartále se žádný 7nm procesor nebo grafický čip na kartě ještě neprodával, takže tyto nové produkty se začnou na tržbách podílet až od aktuálního třetího kvartálu a my se můžeme zatím jen podívat na odhady, co ten přinese. 
 
 GAAP Q2 2019
Q2 2018
změna meziročně Q1 2019
změna mezikvartálně
Tržby ($ mld.) $1,53 $1,76 -13% $1,27 +20%
Hrubá marže 41% 37% +4 pp 41% -
Provozní náklady ($ mil.) $562 $499 +63 $543 +19
Provozní zisk ($ mil.) $59 $153 -94 $38 +21
Čistý zisk ($ mil) $35 $116 -81 $16 +19
Zisk na akcii $0,03 $0,11 -0,08 $0,01 +0,02
 
Nyní se dozvídáme, že AMD za poslední kvartál dosáhlo tržeb 1,53 miliard dolarů, což je o 13 % méně než před rokem, ale o 20 % více než v prvním kvartálu tohoto roku. Hrubé marže mezikvartálně zůstaly na 41%, čili meziročně vzrostly o 4 %, a to především díky procesorům Ryzen a EPYC. Provozní zisk dosáhl 59 milionů dolarů oproti 38 milionům (Q1 2019) a 153 milionům (Q2 2018). Dle non-GAAP principů to pak byl provozní zisk 111 milionů oproti 186 a 84. Porovnání čistého zisku pak vypadá podobně.
 
Nejvýkonnější firemní divize Computing and Graphics utržila 940 milionů, což je 13% meziroční pokles a rovněž 13% mezikvartální pokles. Je celkem jasné, proč AMD před rokem vydělávalo výrazně více a samotná firma to ve své zprávě potvrzuje. Šlo především o dopad prodejů grafických karet, čili o tehdy ještě stále probíhající druhou vlnu těžby kryptoměn právě na grafikách.
 
 
Dá se tak říci, že tím byly prodeje Radeonů v podstatě nepřirozeně navýšeny, ovšem v druhém kvartálu už nastalo náhlé ochladnutí těžby vlivem poklesu cen kryptoměn a hrozivým nástupem nových ASIC, které zvládly i těžbu Etherea. Pak naopak nastoupila kryptokocovina, která se naplno projevila v hloubi druhé poloviny roku 2018. Z toho nám vyplývá, že tržby i zisky firmy AMD by měly v příštím kvartálu být mnohem lepší i v meziročním srovnání, ale co nám k tomu řekne ona sama? 
 
Předpověď je taková, že tržby budou 1,8 miliard dolarů (plus/minus 50 milionů), takže se zvednou o 18 % mezikvartálně a už i o 9 % meziročně. Dále budeme sledovat i to, jak a kam se pohnou marže, což napoví, kolik je AMD schopno vydělávat na prodávaných 7nm produktech. Mělo by to být dobré, protože firma ve výhledu očekává 43 % (GAAP) Za celý tento rok pak AMD dle odhadů utrží částku, která bude představovat navýšení v jednotkách procent oproti předchozímu roku. 
 
A nakonec je tu i zmínka o 20% meziročním růstu tržeb divize semi-custom. Že by už to byl dopad nově chystaných herních konzolí? 
 
Zdroj: TZ AMD


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Binance chystá vlastní kryptoměnu: Project Venus Binance chystá vlastní kryptoměnu: Project Venus
Chystá se další kryptoměna, jako by jich zatím nebylo málo. Novinku bude mít na svědomí kryptoměnová burza Binance, která chce v tomto případě vytvořit stablecoin. Zatím nese název Project Venus a bojovat bude i proti Facebooku a jeho Libře.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Corsair nabízí bezdrátovou herní klávesnici K57 RGB Corsair nabízí bezdrátovou herní klávesnici K57 RGB
Corsair si pro návštěvníky Gamescomu připravil představení klávesnice K57 RGB Wireless Gaming Keyboard, která je první vybavená rozhraním Slipstream Wireless a RGB LED Capellix. Co to znamená?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Externí SSD i HDD WD_BLACK přichází pro herní konzole i PC Externí SSD i HDD WD_BLACK přichází pro herní konzole i PC
Společnost Western Digital si připravila novou produktovou řadu WD_BLACK, která se skládá z externích pevných disků i SSD určených pro počítače PC i herní konzole. Vybaveny jsou rychlým rozhraním a zaujmout chtějí i svým designem. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Intel Tiger Lake-U s grafikou 12. generace spatřen Intel Tiger Lake-U s grafikou 12. generace spatřen
Na světlo světa se dostaly záznamy o raných vzorcích procesorů generace Intel Tiger Lake, které by se měly objevit někdy v příštím roce. Vybaveny přitom mají být už 12. generací grafiky Intel, čili Xe. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Tesla začala pronajímat solární panely od 50 USD na měsíc Tesla začala pronajímat solární panely od 50 USD na měsíc
Pokud někdo nechce investovat do vlastních solárních panelů, které si namontuje třeba na střechu svého domu, může si je nyní od společnosti Tesla pronajmout. Ceny přitom začínají na 50 dolarech měsíčně. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek