www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD zvýšilo tržby a může se těšit na příjmy ze 7nm produktů

AMD zvýšilo tržby a může se těšit na příjmy ze 7nm produktů
, , aktualita
Společnost AMD dle očekávání zveřejnila své finanční výsledky za druhý letošní kvartál. Ty nejsou rekordní, ale ani špatné a nyní je navíc výhled na to, že v příštím kvartále se už naplno projeví prodeje 7nm produktů.
K oblíbeným
reklama
V druhém kvartále se žádný 7nm procesor nebo grafický čip na kartě ještě neprodával, takže tyto nové produkty se začnou na tržbách podílet až od aktuálního třetího kvartálu a my se můžeme zatím jen podívat na odhady, co ten přinese. 
 
 GAAP Q2 2019
Q2 2018
změna meziročně Q1 2019
změna mezikvartálně
Tržby ($ mld.) $1,53 $1,76 -13% $1,27 +20%
Hrubá marže 41% 37% +4 pp 41% -
Provozní náklady ($ mil.) $562 $499 +63 $543 +19
Provozní zisk ($ mil.) $59 $153 -94 $38 +21
Čistý zisk ($ mil) $35 $116 -81 $16 +19
Zisk na akcii $0,03 $0,11 -0,08 $0,01 +0,02
 
Nyní se dozvídáme, že AMD za poslední kvartál dosáhlo tržeb 1,53 miliard dolarů, což je o 13 % méně než před rokem, ale o 20 % více než v prvním kvartálu tohoto roku. Hrubé marže mezikvartálně zůstaly na 41%, čili meziročně vzrostly o 4 %, a to především díky procesorům Ryzen a EPYC. Provozní zisk dosáhl 59 milionů dolarů oproti 38 milionům (Q1 2019) a 153 milionům (Q2 2018). Dle non-GAAP principů to pak byl provozní zisk 111 milionů oproti 186 a 84. Porovnání čistého zisku pak vypadá podobně.
 
Nejvýkonnější firemní divize Computing and Graphics utržila 940 milionů, což je 13% meziroční pokles a rovněž 13% mezikvartální pokles. Je celkem jasné, proč AMD před rokem vydělávalo výrazně více a samotná firma to ve své zprávě potvrzuje. Šlo především o dopad prodejů grafických karet, čili o tehdy ještě stále probíhající druhou vlnu těžby kryptoměn právě na grafikách.
 
 
Dá se tak říci, že tím byly prodeje Radeonů v podstatě nepřirozeně navýšeny, ovšem v druhém kvartálu už nastalo náhlé ochladnutí těžby vlivem poklesu cen kryptoměn a hrozivým nástupem nových ASIC, které zvládly i těžbu Etherea. Pak naopak nastoupila kryptokocovina, která se naplno projevila v hloubi druhé poloviny roku 2018. Z toho nám vyplývá, že tržby i zisky firmy AMD by měly v příštím kvartálu být mnohem lepší i v meziročním srovnání, ale co nám k tomu řekne ona sama? 
 
Předpověď je taková, že tržby budou 1,8 miliard dolarů (plus/minus 50 milionů), takže se zvednou o 18 % mezikvartálně a už i o 9 % meziročně. Dále budeme sledovat i to, jak a kam se pohnou marže, což napoví, kolik je AMD schopno vydělávat na prodávaných 7nm produktech. Mělo by to být dobré, protože firma ve výhledu očekává 43 % (GAAP) Za celý tento rok pak AMD dle odhadů utrží částku, která bude představovat navýšení v jednotkách procent oproti předchozímu roku. 
 
A nakonec je tu i zmínka o 20% meziročním růstu tržeb divize semi-custom. Že by už to byl dopad nově chystaných herních konzolí? 
 
Zdroj: TZ AMD


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
ViewSonic Elite XG270Q: hraní na 27" se 165 Hz a Quad HD ViewSonic Elite XG270Q: hraní na 27" se 165 Hz a Quad HD
ViewSonic si připravil nový monitor, který bude vyhovovat zákazníkům neprahnoucím po Ultra HD, ale už ani Full HD. Quad HD je tak střední cesta šetrná i pro naše peněženky. ViewSonic XG270Q je také cenově výhodnější alternativa pro model XG270QG.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Microsoft kupuje společnost ZeniMax a s ní i Bethesdu či id Software Microsoft kupuje společnost ZeniMax a s ní i Bethesdu či id Software
Microsoft získal nový cenný skalp z řad herních společností. Do xboxového světa se bude nově řadit ZeniMax Media, mateřská společnost studia Bethesda Softworks. Microsoft tak získá i práva na mnohé známé herní řady. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Trumpův ban WeChatu zablokoval soud. Říká, že Donald nemá důkazy Trumpův ban WeChatu zablokoval soud. Říká, že Donald nemá důkazy
Americký prezident Donald Trump se rozhodl vydat výkonný příkaz, který měl uvalit ban na čínský komunikátor WeChat. Okresní soud mu to ale zatrhl a říká, že ban byl založen na základě nepodložených obvinění.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Muž odsouzen za těžbu kryptoměn na vědeckém superpočítači Muž odsouzen za těžbu kryptoměn na vědeckém superpočítači
34letý Australan si chtěl přivydělat těžbou kryptoměn, nezvolil k tomu ale tu nejšťastnější metodu. Místo svého hardwaru použil výpočetní techniku určenou pro vědecké účely, což mu vyneslo 15měsíční trest.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Jensen Huang se formálně zaváže rozvíjet Arm ke spokojenosti zaměstnanců Jensen Huang se formálně zaváže rozvíjet Arm ke spokojenosti zaměstnanců
Akvizici firmy Arm Ltd. NVIDIÍ ještě zdaleka nelze považovat za dokonanou a vypadá to, že NVIDIA se bude muset zavázat k řadě věcí, aby její záměr prošel skrz regulační orgány. To ostatně platí i pro SoftBank. 
Včera, aktualita, Jan Vítek