Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Americká NSA udělila Amazonu cloudovou zakázku v hodnotě 10 mld. USD

12.8.2021, Jan Vítek, aktualita
Americká NSA udělila Amazonu cloudovou zakázku v hodnotě 10 mld. USD
Národní bezpečnostní agentura Spojených států, čili NSA (National Security Agency) se rozhodla udělit společnosti Amazon zakázku v hodnotě 10 miliard dolarů, která se týká vytvoření cloudového centra. Microsoftu se to ale nelíbí. 
National Security Agency (NSA) má v náplni práce především informace všeho druhu, domácí i ve světě, jejich monitorování i zpracování, boj proti cizím zpravodajským službám i obranu před nimi. Zakázka pro vytvoření nového cloudového datového centra nás tak v případě služby jako NSA nemůže moc překvapit. 
 
 
Dozvídáme se, že NSA oslovila s rozpočtem cca 10 miliard dolarů firmu Amazon Web Services (AWS), která představuje největšího poskytovatele cloudových služeb a zároveň nejvýdělečnější součást celého Amazonu, která se s cca 13,5 mld. USD provozního zisku loni podílela na celkovém provozním zisku Amazonu ze 63 procent. 
 
Kontrakt agentury NSA nese název WildandStormy a cílem je prostě to, aby se nejcennější data spravovala v rámci jednoho cloudu, zatímco dnes je má NSA rozeseta po různých místech. To tak může představovat výhodu jednak z hlediska bezpečnosti a vedle toho může být práce s daty ve výsledku i pohodlnější, rychlejší a mnohem snadnější z hlediska celkových analýz. 
 
Ovšem Microsoft se nyní rozhodl protestovat u Government Accountability Office (GAP) s tím, že vládní organizace by správně měly využívat cloudové služby více poskytovatelů. Lze přitom očekávat, že Microsoftu se povede projekt WildandStormy přinejmenším pozdržet, pokud ne rovnou překazit jako v případě Joint Enterprise Defense Infrastructure (JEDI).
 
JEDI byl v roce 2019 po řadě peripetií přidělen Microsoftu, ale AWS si stěžoval tak dlouho, až byl kontrakt 6. července tohoto roku oficiálně zrušen a nahrazen bude Joint Warfighter Cloud Capability (JWCC) určeným pro více cloudových systémů více firem. Shodou okolností šlo v případě JEDI rovněž o 10 miliard dolarů, s nimiž se Microsoft mohl rozloučit, a tak si lze představit, že v Redmondu se už těší na pomstu. O tom svědčí i ten fakt, že Microsoft vůbec neotálel a svou stížnost poslal do GAO ihned, jak se dozvěděl o tom, že NSA oslovila právě AWS. GAO ji dostala 26. července, ale dosud na ni nereagovala. 
 
Zdroj: Nextgov