www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Amiga 2500 z eBay obsahovala soubory s historickými projekty NASA

Amiga 2500 z eBay obsahovala soubory s historickými projekty NASA
, , aktualita
Na eBay se dají najít mnohé historické kousky ze světa počítačů a my chceme nyní mluvit o stroji Amiga, který bychom mohli zařadit spíše do výbavy domácnosti. Nicméně jde o tehdejší hi-end model Amiga 2500, který sloužil v NASA. 
reklama
Amiga 2500 je speciální verze Amigy 2000 vybavená akcelerátorovou kartou s 32bitovým procesorem Motorola 68020 či 68030. Základní verze byla představena již v roce 1987 právě jako první Amiga podporující rozšíření pomocí interních karet, což mohly být také SCSI adaptéry, paměti, síťové karty, grafické karty nebo právě karty s dalším CPU. Dokonce bylo možné využít i speciální "bridgeboard" A2088, která přidala kompatibilitu se standardem IBM PC XT. Šlo tak o všestranný počítač, který jsme v jeho době mohli považovat za hi-end. Rozhodně nebyl levný, však přišel na tehdejších 1500 dolarů, což je ekvivalentní alespoň ke 3000 dolarům zaplaceným v této době. 
 
 
Amiga 2500, která byla vyšťourána z nabídky eBay, prokazatelně patřila americké vesmírné agentuře NASA, na což ukazují jednak štítky na počítači, ale také data, která jsou dosud uložena v paměti. Počítač má na sobě štítky ještě z roku 2005 a dříve byl používán v telemetrických laboratořích. 
 

 
Ve výbavě počítače byly také dvě speciální desky, jež pomáhaly s analýzou telemetrických dat různých zařízení ve vesmíru a ty nesou 50pinové konektory pro zařízení SCSI, takže na ně byla nejspíše napojena nějaká úložná zařízení, na nichž byla data uložena. Dále počítač obsahuje na svou dobu slušných 16 MB operační paměti a právě i akcelerátorovou kartu s procesorem Motorola 68030 na 40 MHz. 
 
 
Čerstvý majitel si tento počítač hned vyzkoušel a na úložných zařízeních, která v něm zůstala, našel různé složky s programy a daty NASA, které se týkají historických projektů. Označeny byly jako AC.135, 141, 164, AURA, GP8, MS10, MS11, MS7, MS9, P91, TITAN, PEGASUS, TAURUS atd. Každý projekt má uloženy také zdrojové kódy v jazyce C, z nichž se kompilovaly programy pro komunikaci s různými vesmírnými zařízeními. 
 
Některé programy jsou také registrované se jménem Dave Brown a uvažovalo se o tom, že by to mohl být jeden z astronautů NASA. On sám by nám to už bohužel nemohl potvrdit, neboť zahynul při havárii raketoplánu Columbia v roce 2003. Do NASA vstoupil z námořnictva USA v roce 1996 a po dvou letech se kvalifikoval na pozici letového specialisty. 
 
​  
K dispozici je také video dokládající využití počítačů Amiga v NASA, ovšem je bohužel jen v nízkém rozlišení 144p. Nicméně vyplývá z něj, že uživatel tohoto počítače nejspíše nebyl astronaut Dave Brown, ale programátor Dave Brown, což samozřejmě dává větší smysl. Tato Amiga 2500 byla poslána dál, respektive je zase v nabídce k prodeji, ale za 5300 dolarů to je vskutku drahá kuriozita. 
 
Zdroj: HotHardware


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Facebook brzy vypustí satelity pro golbální internet Facebook brzy vypustí satelity pro golbální internet
Především chudé země mají velký problém s pokrytím internetem i jeho cenou. Facebook se to už dlouho snaží vyřešit a nyní to vypadá, že použije satelity systému Athena na nízké orbitě. Ty by se mohly objevit už velmi brzy.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Doporučené PC sestavy: červenec 2018 Doporučené PC sestavy: červenec 2018
V tomto článku se podíváme na doporučené konfigurace vhodné pro různá využití. Od levných, malých a úsporných nettopů přes sestavy OFFICE a HOME až po herní a vysoce výkonné sestavy GAME a TOP.
Dnes, návod, Jan Vítek52 komentářů
Microsoft Identity Bounty Program, za nalezení chyby až $100 000 Microsoft Identity Bounty Program, za nalezení chyby až $100 000
Microsoft spustil Identity Bounty Program, kdy za nalezení závažné chyby v systémech přihlašování u vybraných služeb Microsoftu můžete dostat nemalou peněžní odměnu. Ta může činit až 100 tisíc dolarů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Hackeři z MoneyTaker ukradli v ruské bance 20 mil. Kč Hackeři z MoneyTaker ukradli v ruské bance 20 mil. Kč
Nesprávně nastavený a neaktualizovaný router stál za úspěšným útokem hackerské skupiny MoneyTaker na ruskou banku PIR Bank. Hackeři byli schopni převést a vybrat peníze v hodnotě téměř 20 milionů korun.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Samsung uvádí obří 43" zakřivený monitor C43J89 Samsung uvádí obří 43" zakřivený monitor C43J89
Samsung představil nový obrovský 43" monitor C43J89, který pochopitelně disponuje zakřivenou obrazovkou s poměrem stran 32:10. Díky VA panelu potěší vysokým kontrastem 3000:1 a nabídne i 120Hz frekvenci.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář