www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Amiga 2500 z eBay obsahovala soubory s historickými projekty NASA

Amiga 2500 z eBay obsahovala soubory s historickými projekty NASA
, , aktualita
Na eBay se dají najít mnohé historické kousky ze světa počítačů a my chceme nyní mluvit o stroji Amiga, který bychom mohli zařadit spíše do výbavy domácnosti. Nicméně jde o tehdejší hi-end model Amiga 2500, který sloužil v NASA. 
K oblíbeným
reklama
Amiga 2500 je speciální verze Amigy 2000 vybavená akcelerátorovou kartou s 32bitovým procesorem Motorola 68020 či 68030. Základní verze byla představena již v roce 1987 právě jako první Amiga podporující rozšíření pomocí interních karet, což mohly být také SCSI adaptéry, paměti, síťové karty, grafické karty nebo právě karty s dalším CPU. Dokonce bylo možné využít i speciální "bridgeboard" A2088, která přidala kompatibilitu se standardem IBM PC XT. Šlo tak o všestranný počítač, který jsme v jeho době mohli považovat za hi-end. Rozhodně nebyl levný, však přišel na tehdejších 1500 dolarů, což je ekvivalentní alespoň ke 3000 dolarům zaplaceným v této době. 
 
 
Amiga 2500, která byla vyšťourána z nabídky eBay, prokazatelně patřila americké vesmírné agentuře NASA, na což ukazují jednak štítky na počítači, ale také data, která jsou dosud uložena v paměti. Počítač má na sobě štítky ještě z roku 2005 a dříve byl používán v telemetrických laboratořích. 
 

Ve výbavě počítače byly také dvě speciální desky, jež pomáhaly s analýzou telemetrických dat různých zařízení ve vesmíru a ty nesou 50pinové konektory pro zařízení SCSI, takže na ně byla nejspíše napojena nějaká úložná zařízení, na nichž byla data uložena. Dále počítač obsahuje na svou dobu slušných 16 MB operační paměti a právě i akcelerátorovou kartu s procesorem Motorola 68030 na 40 MHz. 
 
 
Čerstvý majitel si tento počítač hned vyzkoušel a na úložných zařízeních, která v něm zůstala, našel různé složky s programy a daty NASA, které se týkají historických projektů. Označeny byly jako AC.135, 141, 164, AURA, GP8, MS10, MS11, MS7, MS9, P91, TITAN, PEGASUS, TAURUS atd. Každý projekt má uloženy také zdrojové kódy v jazyce C, z nichž se kompilovaly programy pro komunikaci s různými vesmírnými zařízeními. 
 
Některé programy jsou také registrované se jménem Dave Brown a uvažovalo se o tom, že by to mohl být jeden z astronautů NASA. On sám by nám to už bohužel nemohl potvrdit, neboť zahynul při havárii raketoplánu Columbia v roce 2003. Do NASA vstoupil z námořnictva USA v roce 1996 a po dvou letech se kvalifikoval na pozici letového specialisty. 
 
​  
K dispozici je také video dokládající využití počítačů Amiga v NASA, ovšem je bohužel jen v nízkém rozlišení 144p. Nicméně vyplývá z něj, že uživatel tohoto počítače nejspíše nebyl astronaut Dave Brown, ale programátor Dave Brown, což samozřejmě dává větší smysl. Tato Amiga 2500 byla poslána dál, respektive je zase v nabídce k prodeji, ale za 5300 dolarů to je vskutku drahá kuriozita. 
 
Zdroj: HotHardware


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Hogwarts Legacy: nekorektní hra přidá transgender postavy, hlavní designér mizí Hogwarts Legacy: nekorektní hra přidá transgender postavy, hlavní designér mizí
Připravovaná hra Harry Potter: Hogwarts Legacy to nemá jednoduché. Vše v podstatě začalo několika tweety a esejí od J. K. Rowlingové na transgender téma. I když ta s hrou nemá nic společného, nyní je potřeba zajistit, aby hra byla politicky korektní.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Seagate: do roku 2030 budou 100TB disky a běžně využijí nezávislá ramena Seagate: do roku 2030 budou 100TB disky a běžně využijí nezávislá ramena
Dle společnosti Seagate nebudou pevné disky ještě dlouho patřit do starého železa. Díky novým technologiím má přijít výrazný růst jejich kapacit a také se má z technologie Multi-Actuator stát standard. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
CoreCycler: nová utilita pro ladění procesorů Ryzen 5000 CoreCycler: nová utilita pro ladění procesorů Ryzen 5000
Člen komunity serveru ComputerBase vytvořil utilitu, která je určena pro ladění procesorů AMD Ryzen, pro které AMD připravilo funkci Curve Optimizer. Jde tak v důsledku o ladění výkonu, ale i spotřeby procesorů. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
"Tom Cruise" v deepfake videu: nyní již nepoznáme, že to není originál "Tom Cruise" v deepfake videu: nyní již nepoznáme, že to není originál
Bylo zřejmé, že je pouze otázka času, než se někomu povede vytvořit deepfake video, v němž bude počítačem vykreslený člověk k nerozeznání od originálu. Nové s "Tomem Cruisem" už je přesně takové a přináší naléhavé otázky. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Core i7-11700K už byl otestován na Anandtechu, jak je na tom? Core i7-11700K už byl otestován na Anandtechu, jak je na tom?
Server Anandtech dokázal získat jeden z procesorů Core i7-11700K v jeho finální prodejní verzi, což není nic podivného vzhledem k tomu, že tyto procesory už byly v Německu v prodeji. Provést tak mohl už podrobný test.
Dnes, aktualita, Jan Vítek10 komentářů