www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Amiga 2500 z eBay obsahovala soubory s historickými projekty NASA

Amiga 2500 z eBay obsahovala soubory s historickými projekty NASA
, , aktualita
Na eBay se dají najít mnohé historické kousky ze světa počítačů a my chceme nyní mluvit o stroji Amiga, který bychom mohli zařadit spíše do výbavy domácnosti. Nicméně jde o tehdejší hi-end model Amiga 2500, který sloužil v NASA. reklama
Amiga 2500 je speciální verze Amigy 2000 vybavená akcelerátorovou kartou s 32bitovým procesorem Motorola 68020 či 68030. Základní verze byla představena již v roce 1987 právě jako první Amiga podporující rozšíření pomocí interních karet, což mohly být také SCSI adaptéry, paměti, síťové karty, grafické karty nebo právě karty s dalším CPU. Dokonce bylo možné využít i speciální "bridgeboard" A2088, která přidala kompatibilitu se standardem IBM PC XT. Šlo tak o všestranný počítač, který jsme v jeho době mohli považovat za hi-end. Rozhodně nebyl levný, však přišel na tehdejších 1500 dolarů, což je ekvivalentní alespoň ke 3000 dolarům zaplaceným v této době. 
 
 
Amiga 2500, která byla vyšťourána z nabídky eBay, prokazatelně patřila americké vesmírné agentuře NASA, na což ukazují jednak štítky na počítači, ale také data, která jsou dosud uložena v paměti. Počítač má na sobě štítky ještě z roku 2005 a dříve byl používán v telemetrických laboratořích. 
 

 
Ve výbavě počítače byly také dvě speciální desky, jež pomáhaly s analýzou telemetrických dat různých zařízení ve vesmíru a ty nesou 50pinové konektory pro zařízení SCSI, takže na ně byla nejspíše napojena nějaká úložná zařízení, na nichž byla data uložena. Dále počítač obsahuje na svou dobu slušných 16 MB operační paměti a právě i akcelerátorovou kartu s procesorem Motorola 68030 na 40 MHz. 
 
 
Čerstvý majitel si tento počítač hned vyzkoušel a na úložných zařízeních, která v něm zůstala, našel různé složky s programy a daty NASA, které se týkají historických projektů. Označeny byly jako AC.135, 141, 164, AURA, GP8, MS10, MS11, MS7, MS9, P91, TITAN, PEGASUS, TAURUS atd. Každý projekt má uloženy také zdrojové kódy v jazyce C, z nichž se kompilovaly programy pro komunikaci s různými vesmírnými zařízeními. 
 
Některé programy jsou také registrované se jménem Dave Brown a uvažovalo se o tom, že by to mohl být jeden z astronautů NASA. On sám by nám to už bohužel nemohl potvrdit, neboť zahynul při havárii raketoplánu Columbia v roce 2003. Do NASA vstoupil z námořnictva USA v roce 1996 a po dvou letech se kvalifikoval na pozici letového specialisty. 
 
​  
K dispozici je také video dokládající využití počítačů Amiga v NASA, ovšem je bohužel jen v nízkém rozlišení 144p. Nicméně vyplývá z něj, že uživatel tohoto počítače nejspíše nebyl astronaut Dave Brown, ale programátor Dave Brown, což samozřejmě dává větší smysl. Tato Amiga 2500 byla poslána dál, respektive je zase v nabídce k prodeji, ale za 5300 dolarů to je vskutku drahá kuriozita. 
 
Zdroj: HotHardware


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Norsko jako první na světě ruší FM rádio Norsko jako první na světě ruší FM rádio
Norsko je v mnoha oblastech průlomovou zemí. Vede např. v počtu elektromobilů nebo je zajímavé skladbou elektráren, nyní překvapuje tím, že se stává první zemí na světě, která zrušila FM vysílání.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Bitcoinový milionář rozdá přes 90 milionů USD na charitu Bitcoinový milionář rozdá přes 90 milionů USD na charitu
Na bitcoinu se dá hodně ztratit, ale i hodně zbohatnout. To se některým skutečně povedlo, a to do takové výše, že by peníze nikdy neuměli utratit. Proto jeden z bitcoinových milionářů založil fond, který rozdá přes 90 milionů dolarů v bitcoinech.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Microsoft zvažuje Python jako skriptovací jazyk pro Excel Microsoft zvažuje Python jako skriptovací jazyk pro Excel
Aplikace Microsoft Office a zejména tabulkový procesor Excel se možná v budoucnu dočká dalšího skriptovacího jazyka. Vedle dnes používaného Visual Basicu by se zde mohl objevit i dnes velmi oblíbený Python.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Synology uvádí NAS DS218 a FlashStation FS1018 pro 12 SSD disků Synology uvádí NAS DS218 a FlashStation FS1018 pro 12 SSD disků
Společnost Synology představilo dva nové NAS servery DiskStation DS218 a FlashStation FS1018. Prvně jmenovaný umí kódování do 10bitového H.265, druhý zase pojme rovnou 12 velmi výkonných SSD disků.
15.12.2017, aktualita, Milan Šurkala10 komentářů
Elite: Dangerous přiostřuje, Thargoidi útočí i na přístavy Elite: Dangerous přiostřuje, Thargoidi útočí i na přístavy
Hmyzácká rasa Thargoidů začala znepříjemňovat život hráčů v Elite: Dangerous, jak nám tvůrci ostatně slibovali. I nové video ukazuje, že ušetřeny nezůstanou ani velké vesmírné stanice a že tak bude svět v této hře jiný než dřív.
15.12.2017, aktualita, Jan Vítek1 komentář