Apple dle Muska nechtěl Teslu za 60 mld. USD, "iCar" prý už v roce 2024

Apple dle Muska nechtěl Teslu za 60 mld. USD, "iCar" prý už v roce 2024
, , aktualita
Elon Musk se opět rozpovídal na Twitteru, kde probíral záměr Applu vyvíjet nové elektrické autonomní auto. Dle jeho názoru je monočlánek nesmysl, a i když chtěl Timu Cookovi nabídnout převzetí Tesly, ten odmítl.
K oblíbeným
reklama
Poslední dny se na Internetu hodně mluví o tom, že Apple oživil svůj projekt Titan, tedy projekt automobilu, kterému veřejnost zatím říká "iCar". Výsledkem by mělo být elektrické auto s autonomním řízením, přičemž se hovoří o tom, že se má objevit v roce 2024 nebo 2025. Dokonce se mluví o akumulátorech, které by měly být svým způsobem netradiční. Údajně má jít o jakýsi obří monočlánek, díky čemuž by eliminoval mezery mezi jednotlivými články, jak je tomu u dnešních akumulátorů. Ty se běžně skládají z mnoha tisíců jednotlivých článků a uloženy jsou do velkého pouzdra (resp. obvykle několika modulů, které jsou pak v jednom velkém pouzdře). V případě Applu se hovoří o LFP (lithium-železo-fosfátové), které se mají méně přehřívat a být bezpečnější než tradiční Li-Ion. Mají být také levnější (s tím se dá souhlasit) a prodloužit dojezd (zde už je to diskutabilní). LFP totiž není nic až tak nového, čehož vlastnosti bychom neznali v praxi.
 
Elon Musk
 
Připomeňme, že projekt Titan byl založen v roce 2014, přičemž v roce 2018 ho začal vést bývalý vedoucí z Tesly a v roce 2019 byl projekt odložen. Elon Musk na tyto zvěsti o pokračování vývoje iCar nepřekvapivě reagoval na Twitteru. Řekl, že by bylo divné, kdyby to byla pravda. Sama Tesla už LFP akumulátory používá v levnějších modelech z čínské továrny. To jsou ty levnější verze, o kterých se poslední dobou nelichotivě mluví kvůli rychlému poklesu dojezdu. Dále řekl, že monočlánek je elektrochemicky nemožný, protože by maximální napětí bylo asi 100krát menší než obvykle, a připustil, že se možná jedná jen o takové spojení dohromady, které je podobné jejich strukturálnímu článku představenému na Battery Day.
 
 
To ale zdaleka není jediná informace. Elon Musk potvrdil, že v nejhorších dnech programu Modelu 3, kdy byla Tesla těsně před bankrotem, nabídl Timu Cookovi a Applu odkoupení Tesly za zhruba 60 mld. USD. To je 1/10 její dnešní hodnoty, nicméně v dané době to opravdu nebylo málo a jsou to např. 2/3 hodnoty mnohem většího Volkswagenu. Bylo však otázkou, proč by Apple měl vůbec uvažovat o koupi projektu těsně před krachem za tak obrovskou částku. Muskovi se nakonec podařilo vše zvládnout jen o vlásek a dnes má Tesla hodnotu 600 mld. USD. To je asi 2,5krát více než Toyota a více než čtvrtina celého Applu. Dle Muska se tehdy Cook odmítl vůbec setkat.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel nalákal dalšího veterána, ze SiFive se vrací Sunil Shenoy Intel nalákal dalšího veterána, ze SiFive se vrací Sunil Shenoy
Osoba Patricka Gelsingera, který se už do tří týdnů stane novým šéfem Intelu, zřejmě přitahuje pozornost lidí, kteří by už jinak byli raději v důchodu nebo pracovali jinde. Nyní je to Sunil Shenoy, který povede svůj inženýrský tým. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Nové grafické karty Intel Iris Xe nebudou fungovat s procesory AMD Nové grafické karty Intel Iris Xe nebudou fungovat s procesory AMD
Aktualizováno: Intel včera představil další grafické karty, které budou po více než dvou dekádách od dob modelu Intel 740 nabídnuty na trhu. Ukazuje se ale, že si je nebudeme moci koupit samostatně a ani vyzkoušet na sestavě s CPU AMD. Proč? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek10 komentářů
Opět je to jinak: procesory Samsung Exynos s GPU od AMD prý už letos Opět je to jinak: procesory Samsung Exynos s GPU od AMD prý už letos
Tzv. rumors se umí občas pěkně rozcházet a velmi dobře to jde vidět na procesoru Samsung Exynos 9925. Ten by měl přinést do mobilních procesorů Samsung výkonnou grafiku od AMD. Už poněkolikáté se mění předpokládané datum uvedení.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Philips uvedl 10bitový 4K monitor 288E2UAE Philips uvedl 10bitový 4K monitor 288E2UAE
Společnost Philips uvádí do nabídky svých monitorů novinku v podobě modelu 288E2UAE. Jde o 28" monitor, který nabízí 4K rozlišení a 10bitové zpracování barev. Přitom má jít o poměrně levnou variantu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
LAVO: vodíkové úložiště energie pro domácnost LAVO: vodíkové úložiště energie pro domácnost
Společnost LAVO přichází na trh s novým úložištěm elektrické energie. Nebude ji ale ukládat primárně v akumulátoru, ale ve vodíku. Její úložiště totiž bude provádět elektrolýzu vody a chybět nebude palivový článek.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů