Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Apple iOS 18 nabídne možnost nastavení max. nabití baterie po 5% krocích

17.6.2024, Milan Šurkala, aktualita
Apple iOS 18 nabídne možnost nastavení max. nabití baterie po 5% krocích
Jednou z novinek operačního systému Apple iOS 18 by mohlo být bohatější nastavení limitu maximálního nabití akumulátoru. Uživatel totiž bude mít na výběr jemnější 5% kroky a může si tak lépe řídit životnost akumulátoru.
Na jaký limit nabití byste si nastavili svůj telefon?
V anketě šlo hlasovat od 17.6.2024 do 14.7.2024. Počet hlasujících: 16
100 %25 %
95 %19 %
90 %6 %
85 %38 %
80 %13 %
Je dobře známo, že většině typů lithiových akumulátorů (výjimkou je např. LFP) moc nevoní nabití na 100 %, což zkracuje jejich životnost. Nejde ale ani tak o nabití na 100 % jako o dlouhodobé udržování na této hodnotě. I proto se nedoporučuje nabíjet přes noc, kdy je telefon dlouhou dobu plně nabitý. To je také důvodem, proč Apple už před nějakou dobou zavedl systém postupného nabíjení přes noc, kdy se telefon nabije nejprve jen na 80 %, a zbývajících 20 % dobije nad ránem předtím, než se majitel pravidelně probouzí. Výsledkem je, že na plném nabití je jen relativně krátkou dobu (místo nějakých 6-8 hodin asi jen okolo hodiny). U notebooků je dlouhou dobu obvyklé, že je možné nastavit maximální nabití akumulátoru, což mají nějakou dobu už i iPhony. Pokud chcete zvýšit životnost svého akumulátoru, můžete ho nechat nabít jen na 80 %. Telefon sice tak dlouho nevydrží přes den, akumulátor ale dlouhodobě zvýší svou životnost.
 
 
Hodnota 80 % je ale pro mnohé ne zrovna ideální. 20 % dolů je už docela velké číslo a může to limitovat výdrž přes den. Druhá dostupná hodnota 100 % sice zajistí vysokou výdrž, ale zase přináší problém s životností. Nová verze operačního systému Apple iOS 18 proto přinese pro uživatele zajímavou novinku. K hodnotám 80 % a 100 % přibudou ještě tři mezikroky 85 %, 90 % a 95 %. Kdo bude chtít výdrž omezit jen mírně, ale i přesto pomoci akumulátoru k o něco lepší životnosti, může tak zvolit např. 95 % nebo 90 %. Díky tomuto je možné, že funkci začne využívat mnohem více uživatelů, a dá se předpokládat, že mnozí budou mířit právě k nově uvedeným variantám. Na kolik byste si limit nastavili vy?
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
Doporučujeme náš obsáhlý článek o rozdílech v technologiích baterií.