www.svethardware.cz
>
>
>
>

Apple příští rok zpřístupní zdrojový kód počítače Lisa

Apple příští rok zpřístupní zdrojový kód počítače Lisa
, , aktualita
Fanoušci starší počítačové techniky si už brzy budou moci pohrát s operačním systémem počítače Apple Lisa z roku 1983. Těšit se tak mohou i pamětníci, kteří v té době na Lisu finančně nedosáhli, neboť šlo o počítač za deset tisíc tehdejších dolarů.
reklama
Přepočítáno s ohledem na inflaci by Lisa dnes přišla na cca 25 tisíc amerických dolarů, takže skutečně nešlo o lidový počítač. K jeho operačnímu systému se ale budeme moci brzy dostat díky Computer History Museum, jehož softwarový kurátor Al Kossow ohlásil, že byl úspěšně nalezen zdrojový kód pro OS Lisa i příslušné aplikace. Tento kód je aktuálně zkoumán samotnou firmou Apple a poté bude následovat jeho zveřejnění někdy v příštím roce. 
 
 
Jaký je ale příběh samotného počítače Lisa? Ten stojí v podstatě na počátku nevraživosti mezi Stevem Jobsem a Billem Gatesem. Lisa ale svému vzniku vděčí společnosti Xerox a její laboratoři PARC, do níž se vydali zástupci Applu podívat se na vývoj grafických rozhraní. Xerox byl přesvědčen, aby za úplatu včetně 100.000 akcií firmy Apple umožnil Jobsovým spolupracovníkům prozkoumat své technologie. Inženýři Applu za tři dny zjistili, co potřebovali a na základě technologií Xeroxu vytvořili Lisu. 
 
 
Lisa byla vskutku hi-endový osobní počítač své doby, který nabídl grafické uživatelské rozhraní (GUI), myš i souborový systém. Nicméně cena 10.000 dolarů byla opravdu příliš, Lisa se nesetkala s komerčním úspěchem a brzy byla zapomenuta ve světle počítačů Macintosh. 
 
Přinesla ale také zmíněnou nevraživost mezi šéfy firem Apple a Microsoft. Jobs totiž obvinil Gatese, že ten zkopíroval OS Lisy pro své Windows. Jenomže Bill Gates se na práci Xerox PARC podíval také a nechal se jí inspirovat, takže se dá říci, že si oba skutečně neměli co vyčítat. Ostatně dle Waltera Isaacsona (americký spisovatel a novinář) měla Gatesova odpověď Jobsovi znít: "Dá se spíše říci, že oba máme bohatého souseda se jménem Xerox a já se vloupal do jeho domu, abych mu ukradl televizor, ale zjistil jsem, že ty jsi ho už ukradl předtím".
 
 
Svůj příběh má také jméno Lisa, o čemž se traduje, že měl zlidštit obludnou náturu zakladatele firmy Apple. Oficiální vyjádření znělo, že šlo o zkratku slov Local Integrated System Architecture, ale Jobs později přiznal, že pojmenoval počítač po své nejstarší dceři (Lisa Nicole Brennan). 
 
Zdroj: Gizmodo


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
AOC uvedlo levné herní monitory V2H s FreeSync a IPS AOC uvedlo levné herní monitory V2H s FreeSync a IPS
Společnost AOC představila trojici nových levných herních monitorů 22V2H, 24V2H a 27V2H. Všechny tři mají IPS obrazovku a podporují také technologii AMD FreeSync. To vše za dosti nízkou cenu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Tim Cook chce, aby Bloomberg stáhl kontroverzní článek Tim Cook chce, aby Bloomberg stáhl kontroverzní článek
Tim Cook vůbec není nadšený z kontroverzního článku serveru Bloomberg, který tvrdí, že čínští výrobci hardware vkládali do základních desek amerických serverů štěnice. Žádá, aby údajně nepravdivý článek stáhl.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Autonomní létající taxi Volocopter míří do Singapuru Autonomní létající taxi Volocopter míří do Singapuru
Startup Volocopter už před rokem provedl test svého autonomního létajících taxi v Dubaji a létá i Německu. Jednou z dalších zemí, kde proběhnou testovací lety tohoto 18rotorového "dronu" pro dvě osoby, bude Singapur.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Intel Core i9-9900K je tu, jak si vede? Intel Core i9-9900K je tu, jak si vede?
Dnes už konečně padlo informační embargo na nové procesory Intel, a tak se můžeme podívat na první nezávislé testy procesoru Core i9-9900K, o jehož testování firmou Principled Technologies se tak moc mluvilo. 
19.10.2018, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Crucial P1, nová rychlá SSD s QLC čipy Crucial P1, nová rychlá SSD s QLC čipy
Také společnost Crucial představila nová velmi rychlá SSD. Využívají M.2 2280 formátu a sběrnice PCIe s NVMe podporou. Může se chlubit rychlostí až 2000 MB/s díky vyrovnávacímu SLC bufferu.
19.10.2018, aktualita, Milan Šurkala1 komentář