www.svethardware.cz
>
>
>
>

Apple příští rok zpřístupní zdrojový kód počítače Lisa

Apple příští rok zpřístupní zdrojový kód počítače Lisa
, , aktualita
Fanoušci starší počítačové techniky si už brzy budou moci pohrát s operačním systémem počítače Apple Lisa z roku 1983. Těšit se tak mohou i pamětníci, kteří v té době na Lisu finančně nedosáhli, neboť šlo o počítač za deset tisíc tehdejších dolarů.
reklama
Přepočítáno s ohledem na inflaci by Lisa dnes přišla na cca 25 tisíc amerických dolarů, takže skutečně nešlo o lidový počítač. K jeho operačnímu systému se ale budeme moci brzy dostat díky Computer History Museum, jehož softwarový kurátor Al Kossow ohlásil, že byl úspěšně nalezen zdrojový kód pro OS Lisa i příslušné aplikace. Tento kód je aktuálně zkoumán samotnou firmou Apple a poté bude následovat jeho zveřejnění někdy v příštím roce. 
 
 
Jaký je ale příběh samotného počítače Lisa? Ten stojí v podstatě na počátku nevraživosti mezi Stevem Jobsem a Billem Gatesem. Lisa ale svému vzniku vděčí společnosti Xerox a její laboratoři PARC, do níž se vydali zástupci Applu podívat se na vývoj grafických rozhraní. Xerox byl přesvědčen, aby za úplatu včetně 100.000 akcií firmy Apple umožnil Jobsovým spolupracovníkům prozkoumat své technologie. Inženýři Applu za tři dny zjistili, co potřebovali a na základě technologií Xeroxu vytvořili Lisu. 
 
 
Lisa byla vskutku hi-endový osobní počítač své doby, který nabídl grafické uživatelské rozhraní (GUI), myš i souborový systém. Nicméně cena 10.000 dolarů byla opravdu příliš, Lisa se nesetkala s komerčním úspěchem a brzy byla zapomenuta ve světle počítačů Macintosh. 
 
Přinesla ale také zmíněnou nevraživost mezi šéfy firem Apple a Microsoft. Jobs totiž obvinil Gatese, že ten zkopíroval OS Lisy pro své Windows. Jenomže Bill Gates se na práci Xerox PARC podíval také a nechal se jí inspirovat, takže se dá říci, že si oba skutečně neměli co vyčítat. Ostatně dle Waltera Isaacsona (americký spisovatel a novinář) měla Gatesova odpověď Jobsovi znít: "Dá se spíše říci, že oba máme bohatého souseda se jménem Xerox a já se vloupal do jeho domu, abych mu ukradl televizor, ale zjistil jsem, že ty jsi ho už ukradl předtím".
 
 
Svůj příběh má také jméno Lisa, o čemž se traduje, že měl zlidštit obludnou náturu zakladatele firmy Apple. Oficiální vyjádření znělo, že šlo o zkratku slov Local Integrated System Architecture, ale Jobs později přiznal, že pojmenoval počítač po své nejstarší dceři (Lisa Nicole Brennan). 
 
Zdroj: Gizmodo


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Yuneec Mantis Q, hlasem ovládaný kompaktní dron Yuneec Mantis Q, hlasem ovládaný kompaktní dron
Společnost Yuneec představila nový kompaktní dron Mantis Q. Ten umí nahrávat až 4K video a fotit do RAW formátu. Ve vzduchu vydrží přes půl hodiny a je možné jej ovládat i s pomocí hlasových příkazů.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Enermax vylepšil vodní chlazení Liqtech TR4 II o RGB LED Enermax vylepšil vodní chlazení Liqtech TR4 II o RGB LED
Společnost Enermax aktualizovala své vodní chlazení Liqtech TR4 II. To je schopno uchladit i přetaktované procesory AMD Threadripper, neboť si má poradit až s 500W spotřebou. Novinkou je však RGB podsvícení.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
SpaceX: Dragon s lidskou posádkou poletí v dubnu SpaceX: Dragon s lidskou posádkou poletí v dubnu
Vypadá to, že z dvojice firem SpaceX a Boeing má nyní ta první na dosah prvenství jako firma, která dokáže vyslat člověka do vesmíru, a to přímo na oběžnou dráhu. SpaceX to chce poprvé vyzkoušet v dubnu příštího roku. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
AMD vysvětluje taktovací funkci Precision Boost Overdrive AMD vysvětluje taktovací funkci Precision Boost Overdrive
Už jsme se jednou věnovali funkci Precision Boost Overdrive, kterou nabízejí procesory AMD Threadripper druhé generace, ovšem pouze okrajově. Nyní se ale na ni podíváme blíže, a to i díky nově zveřejněným materiálům. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
EVGA představila malou X299 Micro ATX 2 pro výkonné Intely EVGA představila malou X299 Micro ATX 2 pro výkonné Intely
EVGA se pochlubila novou deskou, která je určena pro zákazníky mající zájem o menší sestavu založenou na procesorech Intel pro patici LGA 2066. Jde tak o HEDT procesory včetně zatím nejvýkonnějšího 18jádrového modelu.
Včera, aktualita, Jan Vítek