www.svethardware.cz
>
>
>
>

Apple příští rok zpřístupní zdrojový kód počítače Lisa

Apple příští rok zpřístupní zdrojový kód počítače Lisa
, , aktualita
Fanoušci starší počítačové techniky si už brzy budou moci pohrát s operačním systémem počítače Apple Lisa z roku 1983. Těšit se tak mohou i pamětníci, kteří v té době na Lisu finančně nedosáhli, neboť šlo o počítač za deset tisíc tehdejších dolarů.
reklama
Přepočítáno s ohledem na inflaci by Lisa dnes přišla na cca 25 tisíc amerických dolarů, takže skutečně nešlo o lidový počítač. K jeho operačnímu systému se ale budeme moci brzy dostat díky Computer History Museum, jehož softwarový kurátor Al Kossow ohlásil, že byl úspěšně nalezen zdrojový kód pro OS Lisa i příslušné aplikace. Tento kód je aktuálně zkoumán samotnou firmou Apple a poté bude následovat jeho zveřejnění někdy v příštím roce. 
 
 
Jaký je ale příběh samotného počítače Lisa? Ten stojí v podstatě na počátku nevraživosti mezi Stevem Jobsem a Billem Gatesem. Lisa ale svému vzniku vděčí společnosti Xerox a její laboratoři PARC, do níž se vydali zástupci Applu podívat se na vývoj grafických rozhraní. Xerox byl přesvědčen, aby za úplatu včetně 100.000 akcií firmy Apple umožnil Jobsovým spolupracovníkům prozkoumat své technologie. Inženýři Applu za tři dny zjistili, co potřebovali a na základě technologií Xeroxu vytvořili Lisu. 
 
 
Lisa byla vskutku hi-endový osobní počítač své doby, který nabídl grafické uživatelské rozhraní (GUI), myš i souborový systém. Nicméně cena 10.000 dolarů byla opravdu příliš, Lisa se nesetkala s komerčním úspěchem a brzy byla zapomenuta ve světle počítačů Macintosh. 
 
Přinesla ale také zmíněnou nevraživost mezi šéfy firem Apple a Microsoft. Jobs totiž obvinil Gatese, že ten zkopíroval OS Lisy pro své Windows. Jenomže Bill Gates se na práci Xerox PARC podíval také a nechal se jí inspirovat, takže se dá říci, že si oba skutečně neměli co vyčítat. Ostatně dle Waltera Isaacsona (americký spisovatel a novinář) měla Gatesova odpověď Jobsovi znít: "Dá se spíše říci, že oba máme bohatého souseda se jménem Xerox a já se vloupal do jeho domu, abych mu ukradl televizor, ale zjistil jsem, že ty jsi ho už ukradl předtím".
 
 
Svůj příběh má také jméno Lisa, o čemž se traduje, že měl zlidštit obludnou náturu zakladatele firmy Apple. Oficiální vyjádření znělo, že šlo o zkratku slov Local Integrated System Architecture, ale Jobs později přiznal, že pojmenoval počítač po své nejstarší dceři (Lisa Nicole Brennan). 
 
Zdroj: Gizmodo


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Robot Omron Forpheus na CES 2019 učil hraní ping-pongu Robot Omron Forpheus na CES 2019 učil hraní ping-pongu
Umělá inteligence byla na letošním veletrhu CES 2019 velkým hitem. Jednou z mnoha velkých zajímavostí byl robot Omron Morpheus, který umí hrát ping-pong a jeho úkolem je dokonce to naučit i jiné.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
V noci nastane úplné zatmění Měsíce, počasí nahrává jeho sledování V noci nastane úplné zatmění Měsíce, počasí nahrává jeho sledování
V těchto dnech zažíváme po dlouhé době jasné počasí, které nám v noci umožní dobře sledovat úplné zatmění Měsíce. Musíte však vydržet do druhé poloviny noci, nebo si spíše naopak přivstat.  
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Anketa: Souhrnné e-maily o nových článcích? Anketa: Souhrnné e-maily o nových článcích?
V rámci rozvoje našich magazínů bychom rádi zjistili, zda máte nadále zájem o e-mailové rozesílky o nových článcích z jednotlivých magazínů, když lze mít to stejné v jednom souhrnném e-mailu.
Včera, anketa, Karel Polívka1 komentář
Tesla chce snížit náklady, propustí 7 % zaměstnanců Tesla chce snížit náklady, propustí 7 % zaměstnanců
Hospodaření automobilky Tesla je velmi bedlivě sledováno, a aby i další čtvrtletí bylo ziskové, rozhodla se společnost dát sbohem 7 % svých zaměstnanců. Potřebuje totiž zlevnit výrobu Modelu 3 a přijít se základní verzí elektromobilu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Objevila se 87GB databáze uniklých hesel. Zjistěte, zda někdo zná to vaše Objevila se 87GB databáze uniklých hesel. Zjistěte, zda někdo zná to vaše
Každou chvíli dochází k nějakému bezpečnostnímu úniku a nyní se na Internetu objevila obrovská 87GB databáze e-mailů a přihlašovacích hesel. Chcete vědět, zda je mezi nimi i vaše heslo k některé službě?
18.1.2019, aktualita, Milan Šurkala27 komentářů