www.svethardware.cz
>
>
>
>

Apple příští rok zpřístupní zdrojový kód počítače Lisa

Apple příští rok zpřístupní zdrojový kód počítače Lisa
, , aktualita
Fanoušci starší počítačové techniky si už brzy budou moci pohrát s operačním systémem počítače Apple Lisa z roku 1983. Těšit se tak mohou i pamětníci, kteří v té době na Lisu finančně nedosáhli, neboť šlo o počítač za deset tisíc tehdejších dolarů.
reklama
Přepočítáno s ohledem na inflaci by Lisa dnes přišla na cca 25 tisíc amerických dolarů, takže skutečně nešlo o lidový počítač. K jeho operačnímu systému se ale budeme moci brzy dostat díky Computer History Museum, jehož softwarový kurátor Al Kossow ohlásil, že byl úspěšně nalezen zdrojový kód pro OS Lisa i příslušné aplikace. Tento kód je aktuálně zkoumán samotnou firmou Apple a poté bude následovat jeho zveřejnění někdy v příštím roce. 
 
 
Jaký je ale příběh samotného počítače Lisa? Ten stojí v podstatě na počátku nevraživosti mezi Stevem Jobsem a Billem Gatesem. Lisa ale svému vzniku vděčí společnosti Xerox a její laboratoři PARC, do níž se vydali zástupci Applu podívat se na vývoj grafických rozhraní. Xerox byl přesvědčen, aby za úplatu včetně 100.000 akcií firmy Apple umožnil Jobsovým spolupracovníkům prozkoumat své technologie. Inženýři Applu za tři dny zjistili, co potřebovali a na základě technologií Xeroxu vytvořili Lisu. 
 
 
Lisa byla vskutku hi-endový osobní počítač své doby, který nabídl grafické uživatelské rozhraní (GUI), myš i souborový systém. Nicméně cena 10.000 dolarů byla opravdu příliš, Lisa se nesetkala s komerčním úspěchem a brzy byla zapomenuta ve světle počítačů Macintosh. 
 
Přinesla ale také zmíněnou nevraživost mezi šéfy firem Apple a Microsoft. Jobs totiž obvinil Gatese, že ten zkopíroval OS Lisy pro své Windows. Jenomže Bill Gates se na práci Xerox PARC podíval také a nechal se jí inspirovat, takže se dá říci, že si oba skutečně neměli co vyčítat. Ostatně dle Waltera Isaacsona (americký spisovatel a novinář) měla Gatesova odpověď Jobsovi znít: "Dá se spíše říci, že oba máme bohatého souseda se jménem Xerox a já se vloupal do jeho domu, abych mu ukradl televizor, ale zjistil jsem, že ty jsi ho už ukradl předtím".
 
 
Svůj příběh má také jméno Lisa, o čemž se traduje, že měl zlidštit obludnou náturu zakladatele firmy Apple. Oficiální vyjádření znělo, že šlo o zkratku slov Local Integrated System Architecture, ale Jobs později přiznal, že pojmenoval počítač po své nejstarší dceři (Lisa Nicole Brennan). 
 
Zdroj: Gizmodo


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Herní monitory čeká podstatné vylepšení podsvícení díky Mini-LED Herní monitory čeká podstatné vylepšení podsvícení díky Mini-LED
Společnost AU Optronics si dle Digitimes a LED Inside chystá velkou novinku týkající se podsvícení. Půjde o nasazení Mini-LED, které se mají představit především v herních panelech a výsledných monitorech. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
CERN odstartoval proces významného vylepšení Velkého hadronového urychlovače CERN odstartoval proces významného vylepšení Velkého hadronového urychlovače
Large Hadron Collider (LHC) je v provozu už od roku 2010 a nyní odstartoval proces jeho významného vylepšení, po němž budeme moci mluvit o HL-LHC, čili High-Luminosity. O co se v tomto případě jedná?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Výrobci grafických karet očekávají v druhém pololetí výrazný pokles prodejů Výrobci grafických karet očekávají v druhém pololetí výrazný pokles prodejů
Tchaj-wanští výrobci a dodavatelé grafických karet musejí počítat s tím, že dodávky na trh budou mít v druhém letošním pololetí sestupnou tendenci. Důvod je naprosto zřejmý, a sice značně ochablý zájem těžařů. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
External Funds Used ukáže celkovou útratu na Steamu External Funds Used ukáže celkovou útratu na Steamu
Pokud by vás zajímalo, kolik peněz už jste utratili na Steamu za hry či jiné zboží, dosud jste pomocí svého klienta neměli možnost, jak to rychle a přesně zjistit. Valve nám ale tuto možnost brzy dá a půjde o nástroj External Funds Used. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Tom Forsyth, architekt Larrabee, se vrací do Intelu pomoci s vývojem GPU Tom Forsyth, architekt Larrabee, se vrací do Intelu pomoci s vývojem GPU
Intel už se nijak netají s tím, že pracuje na vývoji samostatných GPU, které mají být dost výkonné i pro moderní hry. Ostatně proto si k sobě z AMD přetáhl Raju Koduriho a ten nyní rozšiřuje svůj tým. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek