www.svethardware.cz
>
>
>
>

ARM a TSMC ukazují dva čiplety na interposeru CoWoS

ARM a TSMC ukazují dva čiplety na interposeru CoWoS
, , aktualita
Spolupráce společností ARM a TSMC přinesla prototyp čipu, který kombinuje dva čtyřjádrové čipy, jež byly spojeny v jedno zařízení s využitím technologie Chip-on-Wafer-on-Substrate (CoWoS). 
K oblíbeným
reklama
Chip-on-Wafer-on-Substrate (CoWoS) je prostě a jednoduše technologie využívající interposer vyvinutá společností TSMC. Jak její celkový název jasně říká, jde o využití křemíkového interposeru mezi čipy a substrátovou destičkou, což je v podstatě ten samý způsob pouzdření, jaký využívá třeba i AMD v případě svých GPU s paměťmi typu HBM. 
 
 
Zveřejněný snímek ukazuje, že tu jsou kombinovány dva 7nm čiplety umístěné těsně vedle sebe a oba sedí na křemíkovém interposeru. Čiplety jsou stejné a jejich sousední strany jsou vybaveny jistým rozhraním LIPINCON, čili Low-voltage-IN-Package-INterCONnect. Pomocí něj jsou čiplety propojeny. 
 
Zatím jde o zařízení, které bylo vytvořeno jako důkaz proveditelnosti, čili proof-of-concept, přičemž na něm založené produkty by se měly prosadit především v oblasti HPC, čili High-Performance Computing. Nejde tak o nic, co by bylo určeno běžným zákazníkům a uživatelům. Ostatně je jasné, že jde o alternativu pro výrobu velkých SoC, která se obvykle stále ještě tvoří jako monolity, což je obtížné a drahé. Tvořit menší čipy je snazší, ale problém je zase s dosažením efektivní spolupráce a rychlé komunikace s nízkými latencemi. 
 
Už i ARM tak ukazuje, že tajemství pokroku může tkvět ve využití nových technologií pro pouzdření čipů. Tímto směrem už se dávno vydalo AMD a konkurenční Intel se také snaží se svým Foveros a jinými technologiemi. 
 
Co konkrétního ovšem ARM s výrazným přispěním TSMC vyrobil? Na procesu N7, který využívá nyní právě i AMD, byly vytvořeny identické čiplety, které obsahují po čtyřech jádrech ARM Cortex-A72 na úctyhodných 4 GHz. A72 ostatně byla původně navržena pro mobilní využití při taktech kolem 2 GHz. Jádra jsou vybavena 2 MB L2 cache (512 kB na jedno) a 6 MB společné L3 cache, přičemž je propojuje NoC (Network on Chip) rovněž s taktem 4 GHz. 
 
Co se ale dozvíme o LIPINCON, která je v tomto konceptu mimořádně důležitá? Jak je zřejmé, datové spoje tohoto rozhraní jdou krátkou cestou skrz interposer. Rozhraní pracuje při napětí jen 0,3 V s 8 GT/s linkami a dosahuje propustnosti 320 GB/s, což je srovnatelné s GDDR6 na slušně výkonné herní grafice (např. RTX 2060). TSMC také udává, že rozhraní dosahuje efektivity 0,56 pJ/bit (pikojouly na bit), což není zrovna vypovídající údaj, anebo také propustnosti 1,6 Tb/s/mm2, čili terabitů za sekundu na milimetr čtverečný, který rozhraní zabírá na čipu. 
 
Prezentovaný čip byl přitom vyroben již letos v dubnu, takže firmy měly dost času na jeho testování. Žádný produkt na něm založený se ale na trh nechystá, ale na dané technologii by měly být založeny budoucí čipy, a to nejen s procesory ARM. Firmě TSMC jde především o samotnou technologii CoWoS a ověření možností jejího využití. 
 
Zdroj: Anandtech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Účty WhatsAppu lidí z Kašmíru ruší kvůli neaktivitě, nemají totiž Internet Účty WhatsAppu lidí z Kašmíru ruší kvůli neaktivitě, nemají totiž Internet
Odebrání autonomie Kašmíru v Indii má důsledky i na zdejší online život. Vláda zde totiž vypnula internet, aby se lidé nemohli radikalizovat na sociálních sítích, což v důsledku ruší  lidem účty na nich kvůli neaktivitě.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Intel vrací ze záhrobí na trh stařičké 22nm Pentium G3420 Intel vrací ze záhrobí na trh stařičké 22nm Pentium G3420
Nedostatek 14nm procesorů od Intelu se dá řešit třeba i tím, že se odvolá ukončení výroby stařičkých 22nm procesorů. Intel tak do hry vrací více než 6 let staré Pentium G3420, které se bude opět vyrábět.
Včera, aktualita, Milan Šurkala11 komentářů
Elon Musk vyhrál soud, záchranář svých 190 mil. USD nedostane Elon Musk vyhrál soud, záchranář svých 190 mil. USD nedostane
Soudní proces mezi Elonem Muskem a záchranářem Vernem Unsworthem skončil. Tweet s nařčením z pedofilie soud neshledal takovým, aby Unsworth vyhrál a s tím i získal až 190 mil. USD, které žádal jako odškodnění.
7.12.2019, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Kontroverzní TikTok se dohodl s rodiči, žaloba skončila za pouhý den Kontroverzní TikTok se dohodl s rodiči, žaloba skončila za pouhý den
Sociální síť TikTok, to je jeden problém za druhým. Jde zejména o získávání osobních údajů od dětí. Skupina rodičů tak na síť podala žalobu, která ale neměla dlouhého trvání. Za pouhý jeden den došlo k dohodě.
6.12.2019, aktualita, Milan Šurkala
Microsoft 365 Life, předplatné W10 i Office pro běžné spotřebitele už na jaře Microsoft 365 Life, předplatné W10 i Office pro běžné spotřebitele už na jaře
Microsoft nabízí už několik balíčků Microsoft 365, které kombinují operačním systém Windows 10, kancelářský balík Office a další funkce v jednom předplatném. Nově má být i pro běžné spotřebitele.
6.12.2019, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů