www.svethardware.cz
>
>
>
>

ARM Cortex-R82: nové real-time procesory pro systémy ukládání dat

ARM Cortex-R82: nové real-time procesory pro systémy ukládání dat
, , aktualita
ARM uvedlo nové real-time procesory Cortex-R82, které jsou určeny zejména pro systémy ukládání dat. Nově ale mohou mít MMU, takže zvládnou i běh operačního systému Linux a mohou adresovat až 1 TB paměti.
K oblíbeným
reklama
Od ARM známe především procesory Cortex-A, nicméně v nabídce má také real-time varianty Cortex-R (real-time procesory jsou většinou jednodušší čipy, které musí data zpracovat okamžitě, resp. za velmi krátký daný čas). Tyto procesory nejsou určené pro mobilní nasazení jako řada A, ale najdou své místo ve výpočetních úložištích, např. jako součást řadičů systémů SSD. Je prvním procesorem této řady, který je postaven na architektuře Armv8-R AArch64 a dokonce podporuje i SIMD instrukce ARM Neon. Díky tomu, že je nyní 64bitový (a ne 32bitový jako předchůdci), podporuje mnohem více paměti. V tomto případě je to 1 TB DRAM.
 
ARM Cortex-R82
 
Díky možnosti využít i Memory Management Unit (MMU) může tento real-time procesor na některých jádrech rozběhat i velký operační systém, jako je např. nějaká distribuce Linuxu. Novinka má vlastní L1 cache pro každé jádro (datová i instrukční má každá po 32 kB) a může být vybaven i L2 cache, která je pak sdílená mezi jádry. Cortex-R82 je vyráběn 5nm technologií a jeho maximální frekvence může přesahovat 1,8 GHz. Prozatím se hovoří o čtyřjádrech, ale v budoucnu se počítá i s 8jádrovým nasazením. Jde ale o opravdu maličký procesor a základní verze má plochu pouhých 2,0 mm2.
 
ARM Cortex-R82
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NASA SOFIA odhalila vodu na slunném povrchu Měsíce NASA SOFIA odhalila vodu na slunném povrchu Měsíce
Teleskop SOFIA americké NASA, který létá nad zemí na palubě upraveného letounu Boeing 747SP, si připsal možná velice důležitý objev. Ve slunném kráteru Clavius na povrchu Měsíce totiž objevil vodu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Intel Iris Xe Max svým výkonem v OpenCL zatím neoslnila Intel Iris Xe Max svým výkonem v OpenCL zatím neoslnila
Společnost Intel vyslala na trh po velice dlouhé době své první samostatné GPU v podobě Iris Xe Max. Jedná se prostě o čip DG1, který známe už dlouho, a to ve verzi pro mobilní počítače. Jak si stojí vedle konkurence?
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Jižní Austrálie běžela na solární energii ze 100 %, i když jen na hodinu Jižní Austrálie běžela na solární energii ze 100 %, i když jen na hodinu
Solární energie zažívá v některých zemích velký boom. Mezi ně patří i stát Jižní Austrálie, kterému se podařilo běžet pokrýt poptávku čistě jen solární energií. Šlo ale jen o krátkodobou záležitost, která se brzy může stát častější.
Včera, aktualita, Milan Šurkala11 komentářů
Koduri z Intelu bude mluvit na prezentaci Samsungu, bude ten vyrábět Xe-HPG? Koduri z Intelu bude mluvit na prezentaci Samsungu, bude ten vyrábět Xe-HPG?
Raja Koduri bude mít prezentaci na akci Samsung's Advanced Foundry Ecosystem Forum pořádané (jak jinak) jihokorejským Samsungem, který je jeden ze dvou adeptů na výrobu čipů Xe-HPG pro Intel. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Vývojový Asus Strix s Navi 21 XT dosahuje turbo taktu až přes 2500 MHz Vývojový Asus Strix s Navi 21 XT dosahuje turbo taktu až přes 2500 MHz
Patrick Schur se na Twitteru podělil o informace o vývojových verzích grafik Asus Strix, které nesou čip Navi 21 XT. Vypadá to na velice slušné takty při TGP 289 W, takže co nového se dozvíme? 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře