www.svethardware.cz
>
>
>
>

ARM Cortex-R82: nové real-time procesory pro systémy ukládání dat

ARM Cortex-R82: nové real-time procesory pro systémy ukládání dat
, , aktualita
ARM uvedlo nové real-time procesory Cortex-R82, které jsou určeny zejména pro systémy ukládání dat. Nově ale mohou mít MMU, takže zvládnou i běh operačního systému Linux a mohou adresovat až 1 TB paměti.
K oblíbeným
reklama
Od ARM známe především procesory Cortex-A, nicméně v nabídce má také real-time varianty Cortex-R (real-time procesory jsou většinou jednodušší čipy, které musí data zpracovat okamžitě, resp. za velmi krátký daný čas). Tyto procesory nejsou určené pro mobilní nasazení jako řada A, ale najdou své místo ve výpočetních úložištích, např. jako součást řadičů systémů SSD. Je prvním procesorem této řady, který je postaven na architektuře Armv8-R AArch64 a dokonce podporuje i SIMD instrukce ARM Neon. Díky tomu, že je nyní 64bitový (a ne 32bitový jako předchůdci), podporuje mnohem více paměti. V tomto případě je to 1 TB DRAM.
 
ARM Cortex-R82
 
Díky možnosti využít i Memory Management Unit (MMU) může tento real-time procesor na některých jádrech rozběhat i velký operační systém, jako je např. nějaká distribuce Linuxu. Novinka má vlastní L1 cache pro každé jádro (datová i instrukční má každá po 32 kB) a může být vybaven i L2 cache, která je pak sdílená mezi jádry. Cortex-R82 je vyráběn 5nm technologií a jeho maximální frekvence může přesahovat 1,8 GHz. Prozatím se hovoří o čtyřjádrech, ale v budoucnu se počítá i s 8jádrovým nasazením. Jde ale o opravdu maličký procesor a základní verze má plochu pouhých 2,0 mm2.
 
ARM Cortex-R82
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn
Prohlížeč Brave je zaměřen na zachovávání soukromí, současně ale je také velmi aktivní na poli kryptoměn. Vedle už používaných vlastních tokenů BAT chce přinést agregátor směnáren Decentralized EXchange (DEX).
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou? Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou?
Právě dnes jsme zjistili, že na Mindfactory se už nabízí procesor Core i7-11700K v předprodeji. Nedlouho na to se ovšem objevuje už celá řada Rocket Lake-S v nabídce jiného obchodu, takže se můžeme podívat na další ceny.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy
AMD už příští týden představí nové Radeony, a to přinejmenším model RX 6700 XT. Ten využije GPU Navi 22 známé také jako Navy Flounder a to bude do jisté míry poloviční verzí dobře známého Big Navi, čili Navi 21. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky
Sociální síť Cluhouse zatím funguje na systému pozvánek a spousta lidí by se do ní ráda dostala. Jedna chytrá hlava tak vymyslela, jak nabízet různé audio streamy jiným a nechala rozhovory unikat ven na Internet.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
RTX 3080 coby externí GPU: má to cenu? RTX 3080 coby externí GPU: má to cenu?
Rozhraní PCI Express 4.0 může mnohým uživatelům připadat jako zbytečnost, neboť verze 3.0 stále ještě stačí. Ovšem co když použijeme verzi 3.0 a ještě navíc s jen čtyřmi linkami a navěsíme na ně výkonnou RTX 3080? To uvidíme. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář