www.svethardware.cz
>
>
>

ARM Makalu slibují 30% nárůst výkonu oproti A78 a budou pouze 64bitová

ARM Makalu slibují 30% nárůst výkonu oproti A78 a budou pouze 64bitová
, , aktualita
Společnost Arm nastínila vývoj svých procesorových jader během příštích dvou let. Vyústit má v představení generace zvané Makalu, kterou by se už v roce 2022 mohla chlubit i NVIDIA, ale o tu zatím ještě vůbec nejde. 
K oblíbeným
reklama
Můžeme se tak podívat na plány firmy Arm Ltd. týkající se blízké budoucnosti, a to příštího a přespříštího roku. Jde pak konkrétně o to, jaké nástupce má pro dnešní jádra Cortex-A78 zvaná Hercules, která jsou založena na architektuře ARMv8-A a stejnojmenné instrukční sadě. Jde o výkonná procesorová jádra, která mají dosahovat taktů až kolem 3 GHz a určena jsou především pro tablety a mobilní telefony. Zmínit také můžeme jejich verzi Cortex-X1, která se na rozdíl od A78 nezaměřuje na vyvážený výkon, spotřebu a velikost čipu (PPA - performance, power, area), ale pouze na výkon. 
 
 
Jak ukazuje jediný zveřejněný obrázek, modely A78 a X1 jsou určeny pro 5nm proces, takže jde o vskutku moderní čipy založené na té nejmodernější výrobní technologii, jaká je k dispozici. Co se týče generace Matterhorn pro rok 2021 a Makalu pro rok 2022, v jejich případě nám už obrázek nenabízí žádnou takovou informaci, ale lze si představit, že Matterhorn ještě využije 5nm proces a Makalu už by mohly být 3nm čipy. Ale to je pouze odhad založený na tom, že v příštím roce má u TSMC začít zkušební výroba 3nm procesem a běžná pak od druhé poloviny roku 2022. 
 
Makalu tak slibuje 30% nárůst výkonu oproti dnešním Cortex-A78 / X1, což je založeno na předpokladech výkonu ve SPECint*_base2006. Přijde ale i jedna zásadní změna, a to ta, že Arm bude od roku 2022 na svých "velkých" jádrech Cortex-A podporovat pouze 64bitový software. Čili to by mělo logicky platit právě i pro Makalu a dle Arm to bude výhodné i pro vývojáře, kteří se později už nebudou obtěžovat s tvorbou 32bitových verzí svých aplikací. 
 
Dle svého grafu tak společnost Arm dosáhla za čtyři roky 2,5násobného nárůstu výkonu mezi Cortex-A73 a Cortex-A78/X1, takže tím v podstatě přiznává, že nyní už trošku zvolní a během dvou let bude nárůst výkonu činit 30 procent. 
 
Zdroj: TZ ARM via VideoCardz


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Muž nabízí městu 50 mil. GBP, když mu dovolí na skládce najít HDD se 7500 BTC Muž nabízí městu 50 mil. GBP, když mu dovolí na skládce najít HDD se 7500 BTC
Lidí, kteří vyhodili pevné disky s Bitcoiny, je mnoho. Dalším z nich je jeden obyvatel Newportu, který měl na disku několik tisíc Bitcoinů. O nález se chce podělit s městem, pokud mu dovolí ho vykopat ze skládky.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Asus uvedl herní monitory ROG Swift PG279QM a TUF Gaming VG28UQL1A Asus uvedl herní monitory ROG Swift PG279QM a TUF Gaming VG28UQL1A
V nabídce herních monitorů společnosti Asus se objevil nejen velký 32" model ROG Swift PG32UQ, ale i menší 28" varianty TUF Gaming VG28UQL1A a 27" ROG Swift PG279QM. Ten druhý zvládne 240 Hz.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
TP-Link uvádí routery s Wi-Fi 6E včetně Archer AX206 s 10GbE TP-Link uvádí routery s Wi-Fi 6E včetně Archer AX206 s 10GbE
Na letošním CES 2021 se objevilo několik nových routerů s podporou Wi-Fi 6E. Mezi nimi byly i modely od společnosti TP-Link. Najdeme mezi nimi i Archer AX206 se dvěma 10GbE porty pro velmi rychlé drátové připojení.
15.1.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
ViewSonic uvádí nové herní LCD a vysvětluje, proč tu stále není OLED ViewSonic uvádí nové herní LCD a vysvětluje, proč tu stále není OLED
Společnost ViewSonic vypouští na trh nové herní monitory, které mají vesměs displeje založené na technologii IPS. Firma ale loni ukázala 55" OLED prototyp herního monitoru, takže byla nasnadě otázka, proč žádný takový ještě nepřišel. 
15.1.2021, aktualita, Jan Vítek11 komentářů
Intel s rozhodnutím o outsourcingu počká až na nového CEO Gelsingera Intel s rozhodnutím o outsourcingu počká až na nového CEO Gelsingera
Není pochyb o tom, že Intel zcela vážně chce outsourcovat výrobu některých svých produktů, ovšem jak se ukazuje, v tomto ohledu ještě nebylo nic rozhodnuto. Bob Swan totiž chce počkat s rozhodnutím až na nového výkonného ředitele.
15.1.2021, aktualita, Jan Vítek