reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Arm od NVIDIE vytvoří barcelonský superpočítač za 150 milionů eur

, , aktualita
Arm od NVIDIE vytvoří barcelonský superpočítač za 150 milionů eur
V poslední době jsme se věnovali především společnosti AMD a superpočítačům vytvořeným z jejího hardwaru, přičemž v dohledné době by si měl svou pozornost vyžádat také Intel. Ale co NVIDIA? 
Arm od NVIDIE vytvoří barcelonský superpočítač za 150 milionů eur
Superpočítače založené na hardwaru firmy NVIDIA se pomalu dostávají do pozadí žebříčku TOP500, kde stálež figurují v případě první desítky u čtyř systémů: Summit, Sierra, Perlmutter a Selene, ovšem ty jsou postupně odsouvány z předních míst novějšími modely Frontier, Fugaku a LUMI. Právě Fugaku je ale založen na procesorech architektury Arm a tu má využít i chystaný superpočítač s hardwarem od NVIDIE, který je chystán pro Barcelonu. 
 
 
Jde tu pochopitelně o čipy NVIDIA Grace, které známe už dávno, ale jejich vývoj ještě trvá. Nasazeny budou v systému MareNostrum 5, což je jeden ze superpočítačových projektů spadajících do EuroHPC JU a daný systém bude nainstalován v Barcelona Supercomputing Centre (BSC). Fungovat by měl začít už během příštího roku. 
 
MareNostrum 5 nebude žádné ořezávátko, neboť nabídne výkon 314 petaFLOPS v FP64, čímž spolehlivě předčí i nový finský LUMI a v aktuálním žebříčku TOP500 by se zařadil na třetí místo mezi Fugaku a LUMI. Výkon mimochodem zajistí společně CPU a GPU akcelerátory. 
 
Dále se dozvídáme o 200 petabajtech úložného prostoru pro horká data, čili tu půjde o výkonné paměti typu NAND Flash, přičemž dvojnásobných 400 petabajtů bude určeno pro data, která zrovna nemusí být rychle přístupná. Pro jejich uložení tak postačí klasické pevné disky. 
 
MareNostrum 5 využije konkrétně 144jádrové Grace superchip, čili dva 72jádrové procesory na stejném modulu, které pak budou napojeny na GPU akcelerátory H100 generace Hopper s 80 GB vlastní HBM3 s propustností 3,2 TB/s. A že jde o NVIDII, dozvídáme se také o výkonu v AI, kde jde už o 18 exaFLOPS, což se ovšem obvykle týká jen FP8 (8bit v plovoucí řádové čárce). S takovým výkonem ale půjde o nejvýkonnější AI superpočítač v Evropě. 
 
The Next Platform spekuluje, že na základě uvedeného výkonu by systém MareNostrum 5 mohl obsahovat cca 4500 akcelerátorů H100 pro cca 270 petaFLOPS a zbylých 44 petaFLOPS mohou dodat superčipy Grace v počtu 5730. Bezpečně ale víme to, že se tu uplatní také jednotky BlueField data processing units (DPU), které zajistí komunikaci jednotlivých uzlů s co nejnižší latencí a v propustností 400 GB/s. 
 
MareNostrum 5 se využije pro obvyklé věci: modelování klimatu, medicínu, AI, atp. Napájen bude kompletně z obnovitelných zdrojů a vzniklé teplo bude využito pro další účely.  


reklama
reklama
reklama