ASMedia bude stavět i budoucí čipové sady pro AMD

ASMedia bude stavět i budoucí čipové sady pro AMD
, , aktualita
Médii nedávno probleskla zpráva o tom, že AMD prý chce omezit nebo dokonce zcela ukončit své partnerství se společností ASMedia. Jak dobře víme jde o tvorbu čipových sad a nyní se ukazuje, že spolupráce bude pokračovat. 
K oblíbeným
reklama
Fámy o údajném omezení či ukončení spolupráce s firmou ASMedia jsme na našem serveru ani nezmiňovali, ale uvedeme si to, co může o tomto tématu říci server Digitimes. Ten můžeme brát jako zdroj spolehlivých informací a dle něj nemá platit, že by se AMD zcela odklonilo od firmy ASMedia a začalo si tvořit veškeré čipové sady. Digitimes mají dle svých slov potvrzeno, že alespoň nekteré čipové sady bude pro AMD tvořit tchaj-wanská firma ASMedia Technology, a to i poté, co na trh přijde v polovině tohoto roku sada X570 s podporou PCI Express 4.0. 
 
 
To tak skutečně nevylučuje, že samotná čipová sada X570 bude vyvinuta právě samotnou společností AMD stejně jako třeba hi-end čipsety pro procesory Threadripper. Lze ale očekávat, že X570 bude v každém případě obsahovat alespoň nějaké technologie od ASMedia, jako je třeba kontroler pro rozhraní USB 3.1. 
 
Vedle toho se uvádí, že samotný čipset X570 bude mít pozoruhodně vysokou spotřebu, a to odpovídající TDP kolem 15 W, přičemž typické TDP moderního čipsetu je spíše poloviční. Že bychom se vrátili do času mohutných chladičů na deskách nebo dokonce aktivního chlazení? To se ještě uvidí, nicméně za zvýšenou spotřebou by mohla být logicky právě podpora PCIe 4.0, která má nabídnout dvojnásobnou propustnost rozhraní PCIe 3.0, ovšem za cenu velkých problémů s klesající kvalitou signálu už na krátkých vzdálenostech. 
 
Je tu také otázka toho, jakou podporu sběrnice PCIe 4.0 získá ze strany připojitelných zařízení. Nové Turingy od NVIDIE se stále spoléhají na verzi 3.0, ovšem Radeon VII už novou verzi podporuje a lze očekávat, že to může platit i pro Navi. Nicméně nelze čekat, že by běžný uživatel poznal rozdíl daný vyšší propustností. To se spíše rýsuje možnost využít rychlejší SSD, jimž už čtyři linky PCIe 3.0 pomalu přestávají stačit. Vedle toho se PCIe 4.0 může uplatnit pro připojení externích GPU, pro něž obvykle není k dispozici plná šíře 16 linek, ale typicky jen 4. Jenže zde právě narážíme na problém s maximální délkou datových cest, která je u nové verze značně omezená. 
 
Nakonec je tu ještě jedna věc. Není rovnou vyloučeno, že PCIe nakonec budou částečně podporovat i desky s čipsety X470 nebo X370. Na jejich straně jde ostatně jen o plošný spoj vedoucí ke slotům a podporu samotného rozhraní už zajistí nové procesory. Takže pokud bude deska v tomto ohledu dostatečně kvalitní, mohla by podporovat PCIe 4.0 alespoň na prvním slotu x16, čili na tom nejbližším u patice CPU. V rámci čipové sady je ale podpora PCIe 4.0 na starších deskách samozřejmě bez debaty vyloučena. 
 
Zdroj: Extremetech 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NVIDIA vypustila první Creator Ready Drivers: více výkonu pro práci NVIDIA vypustila první Creator Ready Drivers: více výkonu pro práci
NVIDIA už dlouho nabízí své Game Ready Driver, které vždy ve své nové verzi reagují na nabídku nejdůležitějších herních novinek. Nyní tu máme Creator Ready Driver a je jasné, že půjde o stejnou věc, jen ne pro hry, ale pro jiné aplikace. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Facebook ohlásil nový Oculus Rift S pro PC, přijde na jaře Facebook ohlásil nový Oculus Rift S pro PC, přijde na jaře
Na GDC byl představen další model headsetu Oculus Rift, který dostal prosté označení S. Jde o přímého následovníka původního modelu Oculus Rift, který stále vyžaduje kabely, ale nabízí vyšší rozlišení a schopnost se sám orientovat v prostoru. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel GT2 Gen11 v detailech, aneb 64 EU v mainstreamu Intel GT2 Gen11 v detailech, aneb 64 EU v mainstreamu
Intel se odhodlal po řadě let zásadním způsobem vylepšit své běžné integrované grafické čipy. Chystá si 11. generaci grafické architektury a pro běžné GT2 to bude znamenat především jednu věc. Počet jednotek EU se navýší z 24 na 64. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
GPU Intelu dostala nové Graphics Command Centre GPU Intelu dostala nové Graphics Command Centre
Intel se také účastní GDC a je připraven se s námi podělit o své inovace v oblasti PC grafiky. Dozvíme se tak o Graphics Command Centre, které bude sloužit nastavení grafiky ve hrách či o komunitě The Odyssey nebo programu GameDev Boost.
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Deepcool představil svou technologii proti úniku kapaliny z vodních chladičů Deepcool představil svou technologii proti úniku kapaliny z vodních chladičů
Společnosti Deepcool se povedlo patentovat svou technologii, která má zabránit úniku chladicího média z uzavřených okruhů vodních chladičů, a tak už se odhodlala ji i blíže představit. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek