ASMedia bude stavět i budoucí čipové sady pro AMD

ASMedia bude stavět i budoucí čipové sady pro AMD
, , aktualita
Médii nedávno probleskla zpráva o tom, že AMD prý chce omezit nebo dokonce zcela ukončit své partnerství se společností ASMedia. Jak dobře víme jde o tvorbu čipových sad a nyní se ukazuje, že spolupráce bude pokračovat. 
K oblíbeným
reklama
Fámy o údajném omezení či ukončení spolupráce s firmou ASMedia jsme na našem serveru ani nezmiňovali, ale uvedeme si to, co může o tomto tématu říci server Digitimes. Ten můžeme brát jako zdroj spolehlivých informací a dle něj nemá platit, že by se AMD zcela odklonilo od firmy ASMedia a začalo si tvořit veškeré čipové sady. Digitimes mají dle svých slov potvrzeno, že alespoň nekteré čipové sady bude pro AMD tvořit tchaj-wanská firma ASMedia Technology, a to i poté, co na trh přijde v polovině tohoto roku sada X570 s podporou PCI Express 4.0. 
 
 
To tak skutečně nevylučuje, že samotná čipová sada X570 bude vyvinuta právě samotnou společností AMD stejně jako třeba hi-end čipsety pro procesory Threadripper. Lze ale očekávat, že X570 bude v každém případě obsahovat alespoň nějaké technologie od ASMedia, jako je třeba kontroler pro rozhraní USB 3.1. 
 
Vedle toho se uvádí, že samotný čipset X570 bude mít pozoruhodně vysokou spotřebu, a to odpovídající TDP kolem 15 W, přičemž typické TDP moderního čipsetu je spíše poloviční. Že bychom se vrátili do času mohutných chladičů na deskách nebo dokonce aktivního chlazení? To se ještě uvidí, nicméně za zvýšenou spotřebou by mohla být logicky právě podpora PCIe 4.0, která má nabídnout dvojnásobnou propustnost rozhraní PCIe 3.0, ovšem za cenu velkých problémů s klesající kvalitou signálu už na krátkých vzdálenostech. 
 
Je tu také otázka toho, jakou podporu sběrnice PCIe 4.0 získá ze strany připojitelných zařízení. Nové Turingy od NVIDIE se stále spoléhají na verzi 3.0, ovšem Radeon VII už novou verzi podporuje a lze očekávat, že to může platit i pro Navi. Nicméně nelze čekat, že by běžný uživatel poznal rozdíl daný vyšší propustností. To se spíše rýsuje možnost využít rychlejší SSD, jimž už čtyři linky PCIe 3.0 pomalu přestávají stačit. Vedle toho se PCIe 4.0 může uplatnit pro připojení externích GPU, pro něž obvykle není k dispozici plná šíře 16 linek, ale typicky jen 4. Jenže zde právě narážíme na problém s maximální délkou datových cest, která je u nové verze značně omezená. 
 
Nakonec je tu ještě jedna věc. Není rovnou vyloučeno, že PCIe nakonec budou částečně podporovat i desky s čipsety X470 nebo X370. Na jejich straně jde ostatně jen o plošný spoj vedoucí ke slotům a podporu samotného rozhraní už zajistí nové procesory. Takže pokud bude deska v tomto ohledu dostatečně kvalitní, mohla by podporovat PCIe 4.0 alespoň na prvním slotu x16, čili na tom nejbližším u patice CPU. V rámci čipové sady je ale podpora PCIe 4.0 na starších deskách samozřejmě bez debaty vyloučena. 
 
Zdroj: Extremetech 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Google od roku 2005 ukládal hesla uživatelů G Suite v plaintextu Google od roku 2005 ukládal hesla uživatelů G Suite v plaintextu
Také Google má nyní velký bezpečnostní průšvih. Ukázalo se totiž, že podnikoví uživatelé balíku aplikací G Suite mohli mít svá hesla uložená na serverech společnosti v textové podobě bez zahashování.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Závodní GRID zažije reboot v září, GRID 2 je zdarma Závodní GRID zažije reboot v září, GRID 2 je zdarma
Codemasters si pro nás chystají reboot závodní série GRID, jejíž novodobý první díl dorazí na PC a konzole během letošního září. Podívat se už můžeme na první trailer a také na další informace o aktuálních slevách starších dílů. GRID 2 je rovnou zdarma.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Gigabyte nabízí sadu desky s Core i9-9900K na 5,1 GHz Gigabyte nabízí sadu desky s Core i9-9900K na 5,1 GHz
Společnost Gigabyte zkouší zaujmout prodávanou sadou základní desky a procesoru, kterýžto produkt nese označení Z390 Aorus Xtreme Waterforce 5G Premium Edition Bundle. Zákazník si tak velice jednoduše může pořídit už přetaktovaný systém.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Náš pochroumaný Měsíc asi byl v minulosti zasažen trpasličí planetou Náš pochroumaný Měsíc asi byl v minulosti zasažen trpasličí planetou
Lidstvo zná podobu odvrácené strany Měsíce až od 60. let minulého století, kdy se na ni podívaly nejdříve sondy a pak i samotní astronauti NASA. Nyní se ukazuje, že Měsíc měl velice pohnutou historii i po svém dramatickém vzniku. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Nové záplaty pro staré Windows si nerozumí s antiviry, systémy nebootují Nové záplaty pro staré Windows si nerozumí s antiviry, systémy nebootují
Microsoft se pochlapil a minulý týden přinesl záplaty pro závažné bezpečnostní chyby i pro své již dávno nepodporované systémy jako Windows XP. Jenomže se asi moc nevěnoval jejich testování, jak se nyní ukazuje. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář