reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

ASRock připravil mutanta: desku s X570 s umožňující využít chladiče pro Intel

5.8.2019, Jan Vítek, aktualita
ASRock připravil mutanta: desku s X570 s umožňující využít chladiče pro Intel
Společnost ASRock si připravila další ze svých specialitek, a sice základní desku vybavenou čipovou sadou X570, která ovšem nabídne kolem patice AM4 otvory, které odpovídají chladičům pro procesory Intel. K čemu to bude?
Otázka by tedy měla spíše znít tak, že pokud dnes už není velký problém koupit kvalitní chladič pro patici AM4, k čemu nám může být deska s montážními otvory rozmístěnými do čtverce? k tomu nás ihned mohou napadnout dvě věci. Jednak je to fakt, že někdo může přecházet z Intelu na AMD a je vyzbrojen kvalitním chladičem, s nímž by se nerad loučil, ale který nemusí být možné na AM4 nasadit. Jako druhý důvod může být pak to, že do čtverce rozmístěné otvory umožňují změnu orientace chladiče, jaká na AM4 nemusí být možná. AMD totiž využívá obdélníkově rozestavěné otvory a pokud to samotný chladič neumožní, pak jsou naše možnosti při montáži značně zúžené. 
 
 
V případě firmy ASRock a její nové desky X570 Phantom Gaming-ITX/TB3 jde ovšem i o to, že jde o formát Mini-ITX. Dá se tak předpokládat, že na ni řada uživatelů bude chtít nízkoprofilový chladič a pak je otázka, kolik z nich je vůbec určeno pro AM4 a zda pro LGA 115x nebude větší výběr. A dle dostupných informací šlo firmě ASRock právě o to. 
 
Ostatně na procesory AMD Ryzen reagovaly ostatní firmy vyrábějící hardware pro PC spíše pomalu. Když nastoupila první generace Ryzen 1000, uživatelé si museli velice opatrně vybírat paměťové moduly, jež by s ní dokázaly bezpečně a stabilně spolupracovat a na trhu také byl jen velice omezený počet chladičů, které by se na AM4 daly nasadit. To už ale dávno neplatí. S AMD se nyní musí počítat, jak zjistili i výrobci základních desek, kteří na X570 založili i modely patřící do nejvyšších řad. Nicméně díky ASRock můžeme vidět, že některé problémy minulosti přece jen zůstávají, a tak je tu i místo pro takovéto hybridy. 
 
A není ani divu, že na trhu nebylo a není dost chladičů, které jsou orientovány na sestavy založené na deskách formátu Mini-ITX, když tu nemáme ani zdaleka takový výběr příslušných desek, jaký tu je pro procesory Intel. Firma ASRock tím také mimochodem ukazuje, že dokáže přicházet s originálními produkty, které si možná nenajdou tolik zákazníků, ale nabídnou něco, kvůli čemu budou pro některé z nich jasnou volbou.  
 


reklama