www.svethardware.cz
>
>
>

Asteroid Bee-Zed: je to starý mezihvězdný imigrant?

Asteroid Bee-Zed: je to starý mezihvězdný imigrant?
, , aktualita
Loni plnil stránky astronomických magazínů asteroid ‘Oumuamua, který k nám zavítal na své mezihvězdné cestě. Vypadá to však, že už to není jediný mezihvězdný objekt, o kterém víme. Je tu ještě starý Bee-Zed. 
K oblíbeným
reklama
Bee-Zed, neboli asteroid s nepoetickým jménem (413107) 2015 BZ509, byl objeven už v roce 2015 díky zařízení Panoramic Survey Telescope and Rapid Response System (Pan-STARRS). Astronomové si všimli, že má velice podivnou, ale stabilní oběžnou dráhu v oblasti Jupiteru, ovšem Slunce obíhá v opačném směru. Nikdo nebyl schopen vysvětlit, jak k tomu došlo. 
 
 
Pokud by Bee-Zed měl vzniknout v naší soustavě a navíc by obíhal v pásu Jupitera, měl by putovat stejným směrem jako on i ostatní planety, asteroidy a jiné objekty. Ty totiž vznikly ze stejného mračna prachu a plynů, které na ně zbylo poté, co se zrodilo Slunce. Jde o protoplanetární disk, jenž se otáčí stejným směrem jako samotná hvězda. Je sice možné, že některé objekty ovlivní přitažlivost jiných, nebo dokonce prudká srážka, ale to nemá být případ asteroidu Bee-Zed. 
 
Bee-Zed v roce 2015 - Large Binocular Telescope Observatory (LBTO)
 
Astronomové po delší době pozorování asteroidu nasbírali dost údajů o jeho oběžné dráze na to, aby mohli vytvořit simulaci, která převinula jeho pohyb 4,5 miliard let do minulosti, kdy se planety naší soustavy teprve tvořily. Ze simulace to vypadá, že asteroid už od té doby nerušeně krouží kolem Slunce v opačném směru v choreografii s Jupiterem, což podporuje názor, že nemůže mít původ u nás.  
 
 
Je tedy pravděpodobné, že pochází z jiné soustavy, která se utvořila ve stejných hvězdných jeslích jako Sluneční soustava. Tehdy byl zachycen tou naší a usídlil se na stabilní oběžné dráze. Právě proto jde o mimořádně zajímavý objekt pro další zkoumání. 
 
Astronomové totiž stále nevědí, zda je naše Slunce podobné, nebo naopak výrazně odlišné od hvězd, které se zrodily poblíž něj. Pokud se potvrdí, že Bee-Zed skutečně nevznikl z jeho materiálu, pak bude jistě dále zkoumáno především jeho složení, což by mohlo představovat i nějakou budoucí misi počítající s návratem vzorků. A pokud by se snad někdy zjistilo, z kterého konkrétního systému pochází, měli bychom přímo na svém dvorku k dispozici materiál, jehož ověřený původ je nyní už více či méně světelných let daleko.
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Umělá inteligence NVIDIE tvoří 3D objekty z 2D snímků Umělá inteligence NVIDIE tvoří 3D objekty z 2D snímků
Na světlo světa se už dostala řada různých druhů umělé inteligence, v jejichž případě jeden neví, zda by měl tvůrcům děkovat, anebo se začít obávat o svou práci. Nyní to mohou řešit 3D grafici. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Herní LCD AOC CU34G2: rychlý a rychlejší Herní LCD AOC CU34G2: rychlý a rychlejší
Společnost AOC si připravila dva velice podobné herní monitory CU34G2 a CU34G2X. Ty bychom od sebe na první pohled těžko rozeznali, a tak se můžeme podívat do specifikací, které říkají že CU34G2X je o chlup lepší. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD vypustí do světa Adrenalin 2020, co přináší? AMD vypustí do světa Adrenalin 2020, co přináší?
Včera jsme se krátce podívali na dvě novinky, které mají nabídnout nové ovladače Adrenalin od společnosti AMD. Jednak to je Integer Scaling, díky němuž AMD dorovná nabídku konkurence, ale pak i Radeon Boost.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
ASRock Radeon RX 5600 se 6 GB paměti se ukázaly u ECC ASRock Radeon RX 5600 se 6 GB paměti se ukázaly u ECC
Server VideoCardz nedávno vypustil do světa zprávu, že brzy v příštím roce máme ještě očekávat nástup grafických karet Radeon RX 5600 a přinejmenším verze XT. Ta by měla zaplnit místo mezi RX 5500 a 5700. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel Horse Ridge: SoC řídící qubity ve kvantových počítačích Intel Horse Ridge: SoC řídící qubity ve kvantových počítačích
Intel ukázal SoC s označením Horse Ridge, které by nás sice mohlo zmást a navést do produktového portfolia společnosti AMD, ale jeho volba má svou logiku. Sloužit bude pro účely řízení qubitů kvantových počítačů. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář