www.svethardware.cz
>
>
>

Asteroid Bee-Zed: je to starý mezihvězdný imigrant?

Asteroid Bee-Zed: je to starý mezihvězdný imigrant?
, , aktualita
Loni plnil stránky astronomických magazínů asteroid ‘Oumuamua, který k nám zavítal na své mezihvězdné cestě. Vypadá to však, že už to není jediný mezihvězdný objekt, o kterém víme. Je tu ještě starý Bee-Zed. 
K oblíbeným
reklama
Bee-Zed, neboli asteroid s nepoetickým jménem (413107) 2015 BZ509, byl objeven už v roce 2015 díky zařízení Panoramic Survey Telescope and Rapid Response System (Pan-STARRS). Astronomové si všimli, že má velice podivnou, ale stabilní oběžnou dráhu v oblasti Jupiteru, ovšem Slunce obíhá v opačném směru. Nikdo nebyl schopen vysvětlit, jak k tomu došlo. 
 
 
Pokud by Bee-Zed měl vzniknout v naší soustavě a navíc by obíhal v pásu Jupitera, měl by putovat stejným směrem jako on i ostatní planety, asteroidy a jiné objekty. Ty totiž vznikly ze stejného mračna prachu a plynů, které na ně zbylo poté, co se zrodilo Slunce. Jde o protoplanetární disk, jenž se otáčí stejným směrem jako samotná hvězda. Je sice možné, že některé objekty ovlivní přitažlivost jiných, nebo dokonce prudká srážka, ale to nemá být případ asteroidu Bee-Zed. 
 
Bee-Zed v roce 2015 - Large Binocular Telescope Observatory (LBTO)
 
Astronomové po delší době pozorování asteroidu nasbírali dost údajů o jeho oběžné dráze na to, aby mohli vytvořit simulaci, která převinula jeho pohyb 4,5 miliard let do minulosti, kdy se planety naší soustavy teprve tvořily. Ze simulace to vypadá, že asteroid už od té doby nerušeně krouží kolem Slunce v opačném směru v choreografii s Jupiterem, což podporuje názor, že nemůže mít původ u nás.  
 
 
Je tedy pravděpodobné, že pochází z jiné soustavy, která se utvořila ve stejných hvězdných jeslích jako Sluneční soustava. Tehdy byl zachycen tou naší a usídlil se na stabilní oběžné dráze. Právě proto jde o mimořádně zajímavý objekt pro další zkoumání. 
 
Astronomové totiž stále nevědí, zda je naše Slunce podobné, nebo naopak výrazně odlišné od hvězd, které se zrodily poblíž něj. Pokud se potvrdí, že Bee-Zed skutečně nevznikl z jeho materiálu, pak bude jistě dále zkoumáno především jeho složení, což by mohlo představovat i nějakou budoucí misi počítající s návratem vzorků. A pokud by se snad někdy zjistilo, z kterého konkrétního systému pochází, měli bychom přímo na svém dvorku k dispozici materiál, jehož ověřený původ je nyní už více či méně světelných let daleko.
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
SK Hynix začíná se sériovou výrobou LPDDR5 s 18 GB pro Asus SK Hynix začíná se sériovou výrobou LPDDR5 s 18 GB pro Asus
Telefony s Androidem mají poslední dobou takové množství operační paměti RAM, že by se za to nemuselo stydět ani solidní PC. SK Hynix nyní začalo sériovou výrobu 18GB setů pamětí LPDDR5 pro telefony Asus ROG Phone.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Muž měl vydávat PlayStation 5 za Wi-Fi router, aby oklamal manželku Muž měl vydávat PlayStation 5 za Wi-Fi router, aby oklamal manželku
Těžko uvěřitelný případ se měl odehrát ve Vietnamu. Muž si chtěl koupit herní konzoli, ale jeho manželka s tím nesouhlasila. Svůj nový PS5 proto vydával za Wi-Fi router. Dokonce jej nechal nainstalovat zaměstnancem v uniformě telefonní společnosti.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Po vydání Diabla II Resurrected Blizzard skončí s remastery, vyvine nové hry Po vydání Diabla II Resurrected Blizzard skončí s remastery, vyvine nové hry
Už dobře víme, že na konec letošního roku si Blizzard chystá remasterovanou verzi hry Diablo II: Resurrected. Ta ale bude také poslední takovou hrou a do budoucna se Blizzard chce věnovat vývoji nových her.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Hogwarts Legacy: nekorektní hra přidá transgender postavy, hlavní designér mizí Hogwarts Legacy: nekorektní hra přidá transgender postavy, hlavní designér mizí
Připravovaná hra Harry Potter: Hogwarts Legacy to nemá jednoduché. Vše v podstatě začalo několika tweety a esejí od J. K. Rowlingové na transgender téma. I když ta s hrou nemá nic společného, nyní je potřeba zajistit, aby hra byla politicky korektní.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Seagate: do roku 2030 budou 100TB disky a běžně využijí nezávislá ramena Seagate: do roku 2030 budou 100TB disky a běžně využijí nezávislá ramena
Dle společnosti Seagate nebudou pevné disky ještě dlouho patřit do starého železa. Díky novým technologiím má přijít výrazný růst jejich kapacit a také se má z technologie Multi-Actuator stát standard. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář