www.svethardware.cz
>
>
>

Asteroid Bee-Zed: je to starý mezihvězdný imigrant?

Asteroid Bee-Zed: je to starý mezihvězdný imigrant?
, , aktualita
Loni plnil stránky astronomických magazínů asteroid ‘Oumuamua, který k nám zavítal na své mezihvězdné cestě. Vypadá to však, že už to není jediný mezihvězdný objekt, o kterém víme. Je tu ještě starý Bee-Zed. 
K oblíbeným
reklama
Bee-Zed, neboli asteroid s nepoetickým jménem (413107) 2015 BZ509, byl objeven už v roce 2015 díky zařízení Panoramic Survey Telescope and Rapid Response System (Pan-STARRS). Astronomové si všimli, že má velice podivnou, ale stabilní oběžnou dráhu v oblasti Jupiteru, ovšem Slunce obíhá v opačném směru. Nikdo nebyl schopen vysvětlit, jak k tomu došlo. 
 
 
Pokud by Bee-Zed měl vzniknout v naší soustavě a navíc by obíhal v pásu Jupitera, měl by putovat stejným směrem jako on i ostatní planety, asteroidy a jiné objekty. Ty totiž vznikly ze stejného mračna prachu a plynů, které na ně zbylo poté, co se zrodilo Slunce. Jde o protoplanetární disk, jenž se otáčí stejným směrem jako samotná hvězda. Je sice možné, že některé objekty ovlivní přitažlivost jiných, nebo dokonce prudká srážka, ale to nemá být případ asteroidu Bee-Zed. 
 
Bee-Zed v roce 2015 - Large Binocular Telescope Observatory (LBTO)
 
Astronomové po delší době pozorování asteroidu nasbírali dost údajů o jeho oběžné dráze na to, aby mohli vytvořit simulaci, která převinula jeho pohyb 4,5 miliard let do minulosti, kdy se planety naší soustavy teprve tvořily. Ze simulace to vypadá, že asteroid už od té doby nerušeně krouží kolem Slunce v opačném směru v choreografii s Jupiterem, což podporuje názor, že nemůže mít původ u nás.  
 
 
Je tedy pravděpodobné, že pochází z jiné soustavy, která se utvořila ve stejných hvězdných jeslích jako Sluneční soustava. Tehdy byl zachycen tou naší a usídlil se na stabilní oběžné dráze. Právě proto jde o mimořádně zajímavý objekt pro další zkoumání. 
 
Astronomové totiž stále nevědí, zda je naše Slunce podobné, nebo naopak výrazně odlišné od hvězd, které se zrodily poblíž něj. Pokud se potvrdí, že Bee-Zed skutečně nevznikl z jeho materiálu, pak bude jistě dále zkoumáno především jeho složení, což by mohlo představovat i nějakou budoucí misi počítající s návratem vzorků. A pokud by se snad někdy zjistilo, z kterého konkrétního systému pochází, měli bychom přímo na svém dvorku k dispozici materiál, jehož ověřený původ je nyní už více či méně světelných let daleko.
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Doporučené PC sestavy: září 2020 Doporučené PC sestavy: září 2020
V tomto článku se podíváme na doporučené konfigurace vhodné pro různá využití. Od levných, malých a úsporných nettopů přes sestavy OFFICE a HOME až po herní a vysoce výkonné sestavy GAME a TOP.
Dnes, návod, Jan Vítek34 komentářů
Děravá herní myš Glorious Model O přichází v bezdrátové verzi Děravá herní myš Glorious Model O přichází v bezdrátové verzi
Ultralehká herní myš Glorious Model O, která si své zákazníky získala i na českém trhu, byla oznámena v nové verzi. Vzhledem k nízké hmotnosti jen 69 g nemohl výrobce použít příliš velkou baterii, přesto se výdrž podařilo dostat na 71 hodin.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Pevné disky WD Red Pro nově ve 16TB a 18TB variantách Pevné disky WD Red Pro nově ve 16TB a 18TB variantách
Společnost WD rozšiřuje nabídku pevných disků pro NASy řady Red Pro o další dva modely. Doposud bylo maximem 14 TB, nově však bude možné koupit i varianty s vyššími kapacitami 16 TB a 18 TB.
Včera, aktualita, Milan Šurkala9 komentářů
Starship SN8 poletí do nižší nadmořské výšky, než Elon Musk původně plánoval Starship SN8 poletí do nižší nadmořské výšky, než Elon Musk původně plánoval
Kosmická společnost SpaceX poslední dobou kromě jiného také usilovně pracuje na vývoji kosmické lodi Starship. Jednotlivé prototypy prochází různými testy, nyní je na řadě SN8 a jeho let do 15 kilometrů namísto původních 18 km. 
26.9.2020, aktualita, Kateřina Hoferková
PlayStation 5 jako multimediální centrum? Nabídne Netflix, Disney+ a další PlayStation 5 jako multimediální centrum? Nabídne Netflix, Disney+ a další
Pokud nehodláte používat PlayStation 5 pouze k hraní her, ale jako všestranné centrum domácí zábavy, potěší vás podpora populárních aplikací pro streamování hudby a videí. Nejasno zatím zůstává nad Dolby Vision a Dolby Atmos.
26.9.2020, aktualita, Jáchym Šlik