www.svethardware.cz
>
>
>
>

Astronauti na palubě ISS namíchali cement a zkoumají možnosti vesmírného stavebnictví

Astronauti na palubě ISS namíchali cement a zkoumají možnosti vesmírného stavebnictví
, , aktualita
Beton zrovna nepůsobí jako vesmírný materiál budoucnosti, ovšem NASA s ním i tak počítá jako s jedním ze stavebních prvků. Na palubě Mezinárodní vesmírné stanice si tak astronauti hráli s cementem. 
K oblíbeným
reklama
Nešlo samozřejmě především o samotný proces přípravy cementu, jako spíše o to, co z toho vznikne v prostředí mikrogravitace a jak se bude výsledek lišit od cementu vytvrzeného při běžné gravitaci. Agentuře NASA tak šlo konkrétně o proces hydratace cementu a jak ten probíhá ve vesmírném prostředí, což je jeden z prvních kroků pro využití betonu. 
 
 
Experiment Microgravity Investigation of Cement Solidification zahrnoval využití trikalciumsilikátu, vápna a destilované vody. Tyto složky byly na palubě ISS smíchány v sáčcích a zrály po dobu 42 dní. A když se nad tímto procesem probíhajícím v mikrogravitaci zamyslíme, nebude ani těžké odhadnout, jaký bude jeho největší problém. 
 
 
Logicky šlo o to, že do hmoty v sáčcích se musely dostat vzduchové bublinky, které mohly jen těžko uniknout pryč, respektive je k tomu nic nenutilo a zvibrovat takový materiál by také asi nemělo smysl. Proto můžeme na srovnávacím obrázku vidět, jak se v běžné gravitaci vytvoří soudržná hmota (vlevo), kdežto na druhé straně máme velice pórovitý výtvor plný vzduchových bublin. 
 
Ukázalo se však, že zatímco dole na zemi má tvrdnoucí cement či beton tendenci tvořit vrstvy, a to právě kvůli gravitaci, ten vesmírný je až překvapivě uniformní, čili všude stejný, i když poněkud nadýchaný. A právě díky tomu by materiál namíchaný ve vesmíru mohl ve výsledku vytvořit i pevnější beton, jenomže to by právě nesměl být plný vzduchových bublin. Nicméně cement z ISS ještě nebyl řádně prozkoumán a otestován z hlediska pevnosti, takže zde se ještě uvidí. 
 
Je také třeba poznamenat, že nikdo nechce stavět vesmírné stanice či dokonce lodi z betonu. Jde o možnosti stavět na cizích tělesech a o základní výzkum toho, jak hydrataci cementu ovlivňuje nízká gravitace. S ním se počítá jako s možností pro výstavbu příbytků, které budou jednak dobře tepelně izolovat a pak budou i chránit lidi před škodlivým zářením. A pochopitelně jde především o Měsíc a Mars. Cement na těchto tělesech těžko najdeme, ale další přísady, které se díky němu spojí v beton, by se mohly získat přímo na místě, a to včetně vody, což snižuje nároky na "dovoz" ze Země. K tomu by se mohl velice dobře hodit měsíční regolit, jemný prášek pokrývající povrch našeho souputníka, díky jehož vlastnostem by se snad dala snížit pórovitost výsledného betonu. 
 
 
Další úvahy tak vedou k možnostem využití betonu v prostředí slabší gravitace, která bude odpovídat Měsíci či Marsu. Jak je to ale s mícháním v mikrogravitaci a zároveň vzduchoprázdnu, tomu se už zpráva nevěnuje. 
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Acer Predator CG437K P: 43 palců s velice dobrou výbavou Acer Predator CG437K P: 43 palců s velice dobrou výbavou
Acer na trh přináší monitor Predator CG437K P, který je určen pro ty nejnáročnější hráče. O tom ostatně svědčí už jeho úhlopříčka, ale vedle ní je tu i řada velice zajímavých specifikací a bohatá výbava.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Pillars of Eternity 2 se neprodávaly dobře, série je ohrožena Pillars of Eternity 2 se neprodávaly dobře, série je ohrožena
Studio Obsidian Entertainment, které už nějaký ten pátek patří Microsoftu, je aktuálně v kurzu jako to, které stojí za úspěchem hry The Outer Worlds. Nyní ale chceme probrat sérii Pillars of Eternity. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
AMD nejspíše také chystá nevyhlazované škálování obrazu AMD nejspíše také chystá nevyhlazované škálování obrazu
Z nové záplaty pro linuxové ovladače vyplývá, že AMD si nejspíše stejně jako NVIDIA a Intel chystá funkci nevyhlazeného škálování, čili Integer Scaling. Nyní je i otázka, na jakých kartách by to mohlo fungovat. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Google odhalil tucet her pro startovní nabídku Stadia Google odhalil tucet her pro startovní nabídku Stadia
Google na konci předchozího roku testoval svůj Project Stream, ale ještě předtím se šuškalo, že si tato firma připravuje herní streamovací službu. Tu nakonec známe jako Stadia dle původních informací by už pomalu měla být spuštěna. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
NVIDIA by dle analytika měla vypustit Ampere na jaře a RTX 3080 v červnu NVIDIA by dle analytika měla vypustit Ampere na jaře a RTX 3080 v červnu
Nedávno se mluvilo o tom, že nová generace grafických čipů společnosti NVIDIA bude mít zpoždění. Nyní tu ale máme zprávu, dle níž bychom se naopak mohli těšit už na jaro a v létě očekávat nástupkyni karty RTX 2080. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek