www.svethardware.cz
>
>
>
>

Astronauti na palubě ISS namíchali cement a zkoumají možnosti vesmírného stavebnictví

Astronauti na palubě ISS namíchali cement a zkoumají možnosti vesmírného stavebnictví
, , aktualita
Beton zrovna nepůsobí jako vesmírný materiál budoucnosti, ovšem NASA s ním i tak počítá jako s jedním ze stavebních prvků. Na palubě Mezinárodní vesmírné stanice si tak astronauti hráli s cementem. 
K oblíbeným
reklama
Nešlo samozřejmě především o samotný proces přípravy cementu, jako spíše o to, co z toho vznikne v prostředí mikrogravitace a jak se bude výsledek lišit od cementu vytvrzeného při běžné gravitaci. Agentuře NASA tak šlo konkrétně o proces hydratace cementu a jak ten probíhá ve vesmírném prostředí, což je jeden z prvních kroků pro využití betonu. 
 
 
Experiment Microgravity Investigation of Cement Solidification zahrnoval využití trikalciumsilikátu, vápna a destilované vody. Tyto složky byly na palubě ISS smíchány v sáčcích a zrály po dobu 42 dní. A když se nad tímto procesem probíhajícím v mikrogravitaci zamyslíme, nebude ani těžké odhadnout, jaký bude jeho největší problém. 
 
 
Logicky šlo o to, že do hmoty v sáčcích se musely dostat vzduchové bublinky, které mohly jen těžko uniknout pryč, respektive je k tomu nic nenutilo a zvibrovat takový materiál by také asi nemělo smysl. Proto můžeme na srovnávacím obrázku vidět, jak se v běžné gravitaci vytvoří soudržná hmota (vlevo), kdežto na druhé straně máme velice pórovitý výtvor plný vzduchových bublin. 
 
Ukázalo se však, že zatímco dole na zemi má tvrdnoucí cement či beton tendenci tvořit vrstvy, a to právě kvůli gravitaci, ten vesmírný je až překvapivě uniformní, čili všude stejný, i když poněkud nadýchaný. A právě díky tomu by materiál namíchaný ve vesmíru mohl ve výsledku vytvořit i pevnější beton, jenomže to by právě nesměl být plný vzduchových bublin. Nicméně cement z ISS ještě nebyl řádně prozkoumán a otestován z hlediska pevnosti, takže zde se ještě uvidí. 
 
Je také třeba poznamenat, že nikdo nechce stavět vesmírné stanice či dokonce lodi z betonu. Jde o možnosti stavět na cizích tělesech a o základní výzkum toho, jak hydrataci cementu ovlivňuje nízká gravitace. S ním se počítá jako s možností pro výstavbu příbytků, které budou jednak dobře tepelně izolovat a pak budou i chránit lidi před škodlivým zářením. A pochopitelně jde především o Měsíc a Mars. Cement na těchto tělesech těžko najdeme, ale další přísady, které se díky němu spojí v beton, by se mohly získat přímo na místě, a to včetně vody, což snižuje nároky na "dovoz" ze Země. K tomu by se mohl velice dobře hodit měsíční regolit, jemný prášek pokrývající povrch našeho souputníka, díky jehož vlastnostem by se snad dala snížit pórovitost výsledného betonu. 
 
 
Další úvahy tak vedou k možnostem využití betonu v prostředí slabší gravitace, která bude odpovídat Měsíci či Marsu. Jak je to ale s mícháním v mikrogravitaci a zároveň vzduchoprázdnu, tomu se už zpráva nevěnuje. 
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Overclocker obohatil své chlazení o ledového draka vyfukujícího dusík Overclocker obohatil své chlazení o ledového draka vyfukujícího dusík
Při chlazení tekutým dusíkem se obecně na estetiku nehraje, ostatně jde vesměs o pokusy či snahy o překonání rekordů, takže důraz se klade především na funkčnost a většinou postačí kus vhodně tvarovaného kovu. Max Parisotto je ale jiného názoru.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
16jádrový Ryzen 9 3950X vyjde na polovinu ceny hypotetického monolitu 16jádrový Ryzen 9 3950X vyjde na polovinu ceny hypotetického monolitu
AMD se v případě architektury Zen vydala cestou vícečipových procesorů, což od generace Ryzen 3000 poznali i uživatelé běžných desktopů. Dosud ale nebylo jasné, kolik přesně může AMD tímto přístupem ušetřit. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD na Mindfactory drtí Intel, získává 86% tržní podíl AMD na Mindfactory drtí Intel, získává 86% tržní podíl
Od největšího německého prodejce elektroniky Mindfactory máme další čísla prodejů procesorů AMD a Intel. Zatímco díky serverům, sestavám a notebookům celosvětově Intel i nadále drtí AMD, v prodejích kusových procesorů je tomu naopak.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Raspberry Pi 4 v nové revizi má opravený USB C Raspberry Pi 4 v nové revizi má opravený USB C
Už loni v červenci jsme se dozvěděli o tom, že Raspberry Pi 4 má chybně implementovaný port USB C, což bohužel nebyl jediný problém tohoto zařízení. Nyní ale přichází nová revize, která už by měla mít napájecí USB v pořádku. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AOC představuje rychlý monitor AG273QZ se 27" panelem AOC představuje rychlý monitor AG273QZ se 27" panelem
AOC představuje dle svých slov vysoce výkonný monitor AG273QZ, který nabídne především rychlý panel s úhlopříčkou 27". A i když jde o TN, výrobce mluví o nové generaci s kvalitními barvami, jak naznačují i specifikace.
Dnes, aktualita, Jan Vítek