www.svethardware.cz
>
>
>
>

Astronomové dali dohromady dosud nejdetailnější snímek vzdálených galaxií

Astronomové dali dohromady dosud nejdetailnější snímek vzdálených galaxií
, , aktualita
Nový a dosud nejdetailnější snímek vesmíru dali dohromady astronomové, kteří pracují obvykle s Hubbleovým vesmírným dalekohledem. Nyní ale opět využili nejen jej, ale také řadu dalších teleskopů. 
K oblíbeným
reklama
Hubbleův vesmírný dalekohled nám už poskytl řadu velice zajímavých snímků a notoricky známá jsou jeho hluboká pole galaxií jako Ultra-Deep Field či eXtreme Deep Field. V minulém roce byl zveřejněn třeba tento snímek jako výsledek Hubble Deep UV (HDUV) Legacy Survey:  
 
- klikněte pro zvětšení -
 
Nyní tu tak máme nový snímek, který byl označen za Hubble Legacy Field a už dle jeho názvu lze usoudit, že nepůjde o zbrusu nové fotografie. Ve skutečnosti je to kombinace dat z několika starších pozorování, která dala dohromady největší přehled galaxií zachycených v různém čase vývoje vesmíru, což jako obvykle závisí na tom, jak daleko se díváme. 
 
Hubble Legacy Field se skládá i z téměř sedm a půl tisíce snímků Hubbleova dalekohledu pořízených během 16 let a zachytává až 30x více galaxií, než kolik je obsaženo v Ultra Deep Field, takže by jich mělo být cca 265 tisíc. Galaxie byly zachyceny v ultrafialovém až blízko infračerveném světle. Ty nejvzdálenější galaxie ve snímku jsou zachyceny asi 13,3 miliard světelných let od Země, takže v jen půl miliardy let starém vesmíru. Zde je jen malý výřez.
 
- klikněte pro zvětšení -
 
Celý snímek si můžete stáhnout ze stránek HubbleSite, kde je k dispozici i jako 1,19GB TIFF s rozlišením 25500 x 25500.  Lepší okamžitý náhled nám ale poskytne video, které názorně ukáže, na jak malou část oblohy se to vůbec díváme. Však celé Legacy Field na ní z našeho pohledu zabírá menší plochu než Měsíc.
 

Pro astronomy má tento snímek hodnotu jako přehled toho, jak se vyvíjel vesmír od nejstarších galaxií a jejich na kovy velice chudých hvězd až po blízké galaxie s různorodými hvězdami, které vidíme v podobě z relativně nedávné minulosti. Jde tak nejen o snímek, ale i o pohled do historie, který by mohl stejně jako dříve přinést i další objevy. 
 
Hubble Legacy Field by se měl stát už tím největším a nejdetailnějším snímkem galaxií do té doby, než bude zprovozněn James Webb Space Telescope. A to bude bohužel ještě nějaký ten pátek trvat.  
 
Zdroj: HubbleSite


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Britská MET hackerovi zabavila Bitcoiny za 920.000 GBP, vrátí je obětem Britská MET hackerovi zabavila Bitcoiny za 920.000 GBP, vrátí je obětem
Mladý hacker Grant West souhlasil s tím, aby se jemu zabavené Bitcoiny prodaly a s jejich pomocí vyplatily prostředky zpět obětem, které hackersky napadl. Jinak by totiž ve vězení strávil ještě několik let navíc.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Čínská společnost chystá vlastní GPU s PCIe 4.0 a cílí na výkon GeForce GTX 1080 Čínská společnost chystá vlastní GPU s PCIe 4.0 a cílí na výkon GeForce GTX 1080
Ze všemožných výrobců grafických čipů pro PC nám zůstaly už jen dvě společnosti, které udávají krok a ty zde není třeba jmenovat. Nicméně jedna čínská firma se bude snažit o to, aby se mezi ne protlačila. 
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
Lian Li TU150: vskutku přenosná skříň Lian Li TU150: vskutku přenosná skříň
Společnost Lian Li specializující se na hliníkové skříně nám přináší v obvyklém černém a stříbrném provedení nové skříně, a to TU150. Jde o základ pro skutečně přenosné počítače, což poznáme dle vestavěného madla. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
UniverseMachine na superpočítači simulovala vývoj 8 milionů vesmírů UniverseMachine na superpočítači simulovala vývoj 8 milionů vesmírů
Superpočítač Ocelote na Univerzitě v Arizoně posloužil pro vytvoření tzv. Universe Machine. Ta vytvořila miliony virtuálních vesmírů a sledovala jejich vývoj, aby se výsledky daly porovnat s tím, co můžeme vidět na vlastní oči. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Partneři Microsoftu naslouchali záznamům pořízeným Xboxy, je to ovšem problém? Partneři Microsoftu naslouchali záznamům pořízeným Xboxy, je to ovšem problém?
Už od roku 2014 dodavatelé společnosti Microsoft, kteří měli co do činění s Xboxem, nahrávali audio záznamy pořízené v domácnostech herními konzolemi. To probíhalo ve snaze vylepšit funkce hlasových příkazů, ovšem ne vždy.
Včera, aktualita, Jan Vítek