www.svethardware.cz
>
>
>
>

Astronomové dali dohromady dosud nejdetailnější snímek vzdálených galaxií

Astronomové dali dohromady dosud nejdetailnější snímek vzdálených galaxií
, , aktualita
Nový a dosud nejdetailnější snímek vesmíru dali dohromady astronomové, kteří pracují obvykle s Hubbleovým vesmírným dalekohledem. Nyní ale opět využili nejen jej, ale také řadu dalších teleskopů. 
K oblíbeným
reklama
Hubbleův vesmírný dalekohled nám už poskytl řadu velice zajímavých snímků a notoricky známá jsou jeho hluboká pole galaxií jako Ultra-Deep Field či eXtreme Deep Field. V minulém roce byl zveřejněn třeba tento snímek jako výsledek Hubble Deep UV (HDUV) Legacy Survey:  
 
- klikněte pro zvětšení -
 
Nyní tu tak máme nový snímek, který byl označen za Hubble Legacy Field a už dle jeho názvu lze usoudit, že nepůjde o zbrusu nové fotografie. Ve skutečnosti je to kombinace dat z několika starších pozorování, která dala dohromady největší přehled galaxií zachycených v různém čase vývoje vesmíru, což jako obvykle závisí na tom, jak daleko se díváme. 
 
Hubble Legacy Field se skládá i z téměř sedm a půl tisíce snímků Hubbleova dalekohledu pořízených během 16 let a zachytává až 30x více galaxií, než kolik je obsaženo v Ultra Deep Field, takže by jich mělo být cca 265 tisíc. Galaxie byly zachyceny v ultrafialovém až blízko infračerveném světle. Ty nejvzdálenější galaxie ve snímku jsou zachyceny asi 13,3 miliard světelných let od Země, takže v jen půl miliardy let starém vesmíru. Zde je jen malý výřez.
 
- klikněte pro zvětšení -
 
Celý snímek si můžete stáhnout ze stránek HubbleSite, kde je k dispozici i jako 1,19GB TIFF s rozlišením 25500 x 25500.  Lepší okamžitý náhled nám ale poskytne video, které názorně ukáže, na jak malou část oblohy se to vůbec díváme. Však celé Legacy Field na ní z našeho pohledu zabírá menší plochu než Měsíc.
 

Pro astronomy má tento snímek hodnotu jako přehled toho, jak se vyvíjel vesmír od nejstarších galaxií a jejich na kovy velice chudých hvězd až po blízké galaxie s různorodými hvězdami, které vidíme v podobě z relativně nedávné minulosti. Jde tak nejen o snímek, ale i o pohled do historie, který by mohl stejně jako dříve přinést i další objevy. 
 
Hubble Legacy Field by se měl stát už tím největším a nejdetailnějším snímkem galaxií do té doby, než bude zprovozněn James Webb Space Telescope. A to bude bohužel ještě nějaký ten pátek trvat.  
 
Zdroj: HubbleSite


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Doporučené PC sestavy: září 2020 Doporučené PC sestavy: září 2020
V tomto článku se podíváme na doporučené konfigurace vhodné pro různá využití. Od levných, malých a úsporných nettopů přes sestavy OFFICE a HOME až po herní a vysoce výkonné sestavy GAME a TOP.
Dnes, návod, Jan Vítek34 komentářů
Děravá herní myš Glorious Model O přichází v bezdrátové verzi Děravá herní myš Glorious Model O přichází v bezdrátové verzi
Ultralehká herní myš Glorious Model O, která si své zákazníky získala i na českém trhu, byla oznámena v nové verzi. Vzhledem k nízké hmotnosti jen 69 g nemohl výrobce použít příliš velkou baterii, přesto se výdrž podařilo dostat na 71 hodin.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Pevné disky WD Red Pro nově ve 16TB a 18TB variantách Pevné disky WD Red Pro nově ve 16TB a 18TB variantách
Společnost WD rozšiřuje nabídku pevných disků pro NASy řady Red Pro o další dva modely. Doposud bylo maximem 14 TB, nově však bude možné koupit i varianty s vyššími kapacitami 16 TB a 18 TB.
Včera, aktualita, Milan Šurkala10 komentářů
Starship SN8 poletí do nižší nadmořské výšky, než Elon Musk původně plánoval Starship SN8 poletí do nižší nadmořské výšky, než Elon Musk původně plánoval
Kosmická společnost SpaceX poslední dobou kromě jiného také usilovně pracuje na vývoji kosmické lodi Starship. Jednotlivé prototypy prochází různými testy, nyní je na řadě SN8 a jeho let do 15 kilometrů namísto původních 18 km. 
26.9.2020, aktualita, Kateřina Hoferková
PlayStation 5 jako multimediální centrum? Nabídne Netflix, Disney+ a další PlayStation 5 jako multimediální centrum? Nabídne Netflix, Disney+ a další
Pokud nehodláte používat PlayStation 5 pouze k hraní her, ale jako všestranné centrum domácí zábavy, potěší vás podpora populárních aplikací pro streamování hudby a videí. Nejasno zatím zůstává nad Dolby Vision a Dolby Atmos.
26.9.2020, aktualita, Jáchym Šlik