www.svethardware.cz
>
>
>
>

Astronomové dali dohromady dosud nejdetailnější snímek vzdálených galaxií

Astronomové dali dohromady dosud nejdetailnější snímek vzdálených galaxií
, , aktualita
Nový a dosud nejdetailnější snímek vesmíru dali dohromady astronomové, kteří pracují obvykle s Hubbleovým vesmírným dalekohledem. Nyní ale opět využili nejen jej, ale také řadu dalších teleskopů. 
K oblíbeným
reklama
Hubbleův vesmírný dalekohled nám už poskytl řadu velice zajímavých snímků a notoricky známá jsou jeho hluboká pole galaxií jako Ultra-Deep Field či eXtreme Deep Field. V minulém roce byl zveřejněn třeba tento snímek jako výsledek Hubble Deep UV (HDUV) Legacy Survey:  
 
- klikněte pro zvětšení -
 
Nyní tu tak máme nový snímek, který byl označen za Hubble Legacy Field a už dle jeho názvu lze usoudit, že nepůjde o zbrusu nové fotografie. Ve skutečnosti je to kombinace dat z několika starších pozorování, která dala dohromady největší přehled galaxií zachycených v různém čase vývoje vesmíru, což jako obvykle závisí na tom, jak daleko se díváme. 
 
Hubble Legacy Field se skládá i z téměř sedm a půl tisíce snímků Hubbleova dalekohledu pořízených během 16 let a zachytává až 30x více galaxií, než kolik je obsaženo v Ultra Deep Field, takže by jich mělo být cca 265 tisíc. Galaxie byly zachyceny v ultrafialovém až blízko infračerveném světle. Ty nejvzdálenější galaxie ve snímku jsou zachyceny asi 13,3 miliard světelných let od Země, takže v jen půl miliardy let starém vesmíru. Zde je jen malý výřez.
 
- klikněte pro zvětšení -
 
Celý snímek si můžete stáhnout ze stránek HubbleSite, kde je k dispozici i jako 1,19GB TIFF s rozlišením 25500 x 25500.  Lepší okamžitý náhled nám ale poskytne video, které názorně ukáže, na jak malou část oblohy se to vůbec díváme. Však celé Legacy Field na ní z našeho pohledu zabírá menší plochu než Měsíc.
 

Pro astronomy má tento snímek hodnotu jako přehled toho, jak se vyvíjel vesmír od nejstarších galaxií a jejich na kovy velice chudých hvězd až po blízké galaxie s různorodými hvězdami, které vidíme v podobě z relativně nedávné minulosti. Jde tak nejen o snímek, ale i o pohled do historie, který by mohl stejně jako dříve přinést i další objevy. 
 
Hubble Legacy Field by se měl stát už tím největším a nejdetailnějším snímkem galaxií do té doby, než bude zprovozněn James Webb Space Telescope. A to bude bohužel ještě nějaký ten pátek trvat.  
 
Zdroj: HubbleSite


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Účty WhatsAppu lidí z Kašmíru ruší kvůli neaktivitě, nemají totiž Internet Účty WhatsAppu lidí z Kašmíru ruší kvůli neaktivitě, nemají totiž Internet
Odebrání autonomie Kašmíru v Indii má důsledky i na zdejší online život. Vláda zde totiž vypnula internet, aby se lidé nemohli radikalizovat na sociálních sítích, což v důsledku ruší  lidem účty na nich kvůli neaktivitě.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Intel vrací ze záhrobí na trh stařičké 22nm Pentium G3420 Intel vrací ze záhrobí na trh stařičké 22nm Pentium G3420
Nedostatek 14nm procesorů od Intelu se dá řešit třeba i tím, že se odvolá ukončení výroby stařičkých 22nm procesorů. Intel tak do hry vrací více než 6 let staré Pentium G3420, které se bude opět vyrábět.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala9 komentářů
Elon Musk vyhrál soud, záchranář svých 190 mil. USD nedostane Elon Musk vyhrál soud, záchranář svých 190 mil. USD nedostane
Soudní proces mezi Elonem Muskem a záchranářem Vernem Unsworthem skončil. Tweet s nařčením z pedofilie soud neshledal takovým, aby Unsworth vyhrál a s tím i získal až 190 mil. USD, které žádal jako odškodnění.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Kontroverzní TikTok se dohodl s rodiči, žaloba skončila za pouhý den Kontroverzní TikTok se dohodl s rodiči, žaloba skončila za pouhý den
Sociální síť TikTok, to je jeden problém za druhým. Jde zejména o získávání osobních údajů od dětí. Skupina rodičů tak na síť podala žalobu, která ale neměla dlouhého trvání. Za pouhý jeden den došlo k dohodě.
6.12.2019, aktualita, Milan Šurkala
Microsoft 365 Life, předplatné W10 i Office pro běžné spotřebitele už na jaře Microsoft 365 Life, předplatné W10 i Office pro běžné spotřebitele už na jaře
Microsoft nabízí už několik balíčků Microsoft 365, které kombinují operačním systém Windows 10, kancelářský balík Office a další funkce v jednom předplatném. Nově má být i pro běžné spotřebitele.
6.12.2019, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře