www.svethardware.cz
>
>
>
>

Astronomové dali dohromady dosud nejdetailnější snímek vzdálených galaxií

Astronomové dali dohromady dosud nejdetailnější snímek vzdálených galaxií
, , aktualita
Nový a dosud nejdetailnější snímek vesmíru dali dohromady astronomové, kteří pracují obvykle s Hubbleovým vesmírným dalekohledem. Nyní ale opět využili nejen jej, ale také řadu dalších teleskopů. 
K oblíbeným
reklama
Hubbleův vesmírný dalekohled nám už poskytl řadu velice zajímavých snímků a notoricky známá jsou jeho hluboká pole galaxií jako Ultra-Deep Field či eXtreme Deep Field. V minulém roce byl zveřejněn třeba tento snímek jako výsledek Hubble Deep UV (HDUV) Legacy Survey:  
 
- klikněte pro zvětšení -
 
Nyní tu tak máme nový snímek, který byl označen za Hubble Legacy Field a už dle jeho názvu lze usoudit, že nepůjde o zbrusu nové fotografie. Ve skutečnosti je to kombinace dat z několika starších pozorování, která dala dohromady největší přehled galaxií zachycených v různém čase vývoje vesmíru, což jako obvykle závisí na tom, jak daleko se díváme. 
 
Hubble Legacy Field se skládá i z téměř sedm a půl tisíce snímků Hubbleova dalekohledu pořízených během 16 let a zachytává až 30x více galaxií, než kolik je obsaženo v Ultra Deep Field, takže by jich mělo být cca 265 tisíc. Galaxie byly zachyceny v ultrafialovém až blízko infračerveném světle. Ty nejvzdálenější galaxie ve snímku jsou zachyceny asi 13,3 miliard světelných let od Země, takže v jen půl miliardy let starém vesmíru. Zde je jen malý výřez.
 
- klikněte pro zvětšení -
 
Celý snímek si můžete stáhnout ze stránek HubbleSite, kde je k dispozici i jako 1,19GB TIFF s rozlišením 25500 x 25500.  Lepší okamžitý náhled nám ale poskytne video, které názorně ukáže, na jak malou část oblohy se to vůbec díváme. Však celé Legacy Field na ní z našeho pohledu zabírá menší plochu než Měsíc.
 

Pro astronomy má tento snímek hodnotu jako přehled toho, jak se vyvíjel vesmír od nejstarších galaxií a jejich na kovy velice chudých hvězd až po blízké galaxie s různorodými hvězdami, které vidíme v podobě z relativně nedávné minulosti. Jde tak nejen o snímek, ale i o pohled do historie, který by mohl stejně jako dříve přinést i další objevy. 
 
Hubble Legacy Field by se měl stát už tím největším a nejdetailnějším snímkem galaxií do té doby, než bude zprovozněn James Webb Space Telescope. A to bude bohužel ještě nějaký ten pátek trvat.  
 
Zdroj: HubbleSite


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Čínské drony pod hrozbou banu Trumpa, DJI v nejistotě Čínské drony pod hrozbou banu Trumpa, DJI v nejistotě

Obchodní válka USA a Číny může mít další dopad na čínské společnosti. Hodně se sice probírá Huawei, nicméně obavy o bezpečnost a strach ze sledování má USA i z čínských dronů. Nabízí se zejména oblíbené modely od DJI.

Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Consumer Reports varuje, nový autopilot Tesly je nebezpečný Consumer Reports varuje, nový autopilot Tesly je nebezpečný
Před pár měsíci přišla automobilka Tesla s funkcí Navigate on Autopilot, která v další variantě uměla i sama měnit pruhy. Consumer Reports ale varuje. Tato funkce je hodně nespolehlivá a vytváří krizové situace.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
USA vysvětluje postoj k Huawei a ban bez důkazu USA vysvětluje postoj k Huawei a ban bez důkazu

Spojené státy americké vyhlásily další obchodní válku v Číně. Součástí toho je i zabanování čínské společnosti Huawei. Té se nesmí dodávat žádná americká technologie a nyní máme i vysvětlení proč.

24.5.2019, aktualita, Milan Šurkala25 komentářů
Gigabyte ukázal první M.2 SSD pro PCIe 4.0 Gigabyte ukázal první M.2 SSD pro PCIe 4.0
V posledních dnech jsme řešili nástup nové platformy firmy AMD, která nám jako první ve světě běžných uživatelů nabídne rozhraní PCI Express 4.0. To je sice hezké, ovšem k jeho využití potřebujeme také příslušné komponenty a zde přichází Gigabyte.
24.5.2019, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Do hlubin Středozemního moře poputují stovky detektorů neutrin Do hlubin Středozemního moře poputují stovky detektorů neutrin
Částice vznikající ve hvězdách, při explozích supernov či kolizích hvězd jsou všude kolem nás. Jde nám o neutrina jichž našimi těly mají procházet biliony či více každou sekundu, ovšem jsou velice těžko detekovatelné. 
24.5.2019, aktualita, Jan Vítek4 komentáře