reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Astronomové našli vesmírnou fosílii jako pozůstatek velkého třesku

21.12.2018, Jan Vítek, aktualita
Astronomové našli vesmírnou fosílii jako pozůstatek velkého třesku
Astronomům se povedlo s využitím nejvýkonnějších teleskopů světa najít velice vzácný objekt, který označili za fosílii pamatující mladý vesmír krátce po velkém třesku. Jde o kapsu plynu, která zůstala velice dlouho neovlivněna svým okolím. 
Podařilo se tak najít mrak prapůvodního materiálu, z nějž měly vzniknout první hvězdy, jak hlásí skupina astronomů pod vedením Freda Roberta a Michaela Murphyho z australské Swinburne University of Technology. Ti využili teleskopy umístěné v havajské W. M. Keck Obervatory. Vedle zmíněného mraku prapůvodního plynu objevili jen tak mimochodem také kvasar, který se náhodou nachází přímo za oním mrakem a právě díky jeho jasnému světlu, které k nám proudí skrz daný mrak, bylo možné se podrobně podívat na jeho složení. 
 
 simulace rozmístění galaxií (oranžové) ve vesmírné pavučině tvořené i plynem (modrý)
 
Prapůvodní plyn je tak materiál, který tu měl zbýt po velkém třesku téměř neovlivněn hmotou, kterou vytvořily pozdější explodující hvězdy. Robert k tomu řekl, že astronomové obvykle nachází ve vesmírném prostoru plyn, který je plný těžkých prvků tvořených právě hvězdami. Musí se ale pochopitelně koukat velice daleko, protože dle dostupných informací bylo sledováno mračno, které zůstalo neovlivněno 1,5 miliardy let po velkém třesku. Astronomové se tak museli dívat do vzdálenosti přinejmenším 12 miliard světelných let. 
 
Ke složení mračna nám Robert uvedl, že pokud vůbec obsahuje nějaké těžké prvky, pak to musí být méně než 1/10.000 v porovnání s tím, co obsahuje naše Slunce. Astronomové považují za těžké prvky či kovy cokoliv krom vodíku a helia a Slunce má jejich celkový podíl 98,31 %. To znamená, že jen asi 1,7 % připadá na kyslík, uhlík, železo, neon a další prvky, takže v daném mraku by zastoupení takových prvků mělo být maximálně cca 0,0002 %. Nejvhodnější vysvětlení pak je, že jde skutečně o relikvii z času velkého třesku. 
 
Je třeba také poznamenat, že už v roce 2011 byly objeveny podobné vesmírné fosílie. Šlo z dnešního pohledu o skutečně šťastné nálezy a astronomové si tehdy kvůli tomu mysleli, že jde jen o špičku ledovce a postupně jich objeví daleko více. Nestalo se, a tak je nyní považují naopak za velice vzácné a obtížné pro pozorování. Až nyní tak byl nalezen další díky systematické práci. Nyní tak mají co studovat, aby mohli zjistit, proč se z některých mračen plynu staly hvězdy a galaxie a jiné nic takového nepotkalo. 
 
Zdroj: Astronomy


reklama