Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Astronomové našli známky černočerné planety

19.9.2017, Jan Vítek, aktualita
Astronomové našli známky černočerné planety
Hledat velice tmavé objekty ve vesmíru pochopitelně není nic snadného. Platí to jak pro černé díry, tak pro další objekty, jako je třeba planeta pohlcující téměř všechno viditelné světlo. O té budeme mluvit jako o WASP-12b. 
Horké Jupitery pro astronomy představovaly velkou záhadu a přinesly překvapivé rozuzlení. Tyto obrovské planety tvořené plynem obíhají velice blízko kolem svých hvězd a když jsme je začali nacházet, mělo se za to, že jde spíše o vesmírné anomálie, které se ve větší míře objevují jen proto, že je lze relativně snadno najít právě díky jejich velikosti a krátké vzdálenosti od jejich slunce. Nyní už ale máme tisíce potvrzených exoplanet a ukazuje se, že horké Jupitery jsou naopak celkem běžné a také jsou nezřídka podivné různými způsoby. 
 
 
Nyní nám jde konkrétně o WASP-12b, která má mít nejčernější povrch ze všech známých planet, který pohlcuje 94 procent viditelného světla. Jde o slušné procento, i když ve srovnání s novým materiálem Vantablack z vertikálně umístěných uhlíkových nanotrubiček neobstojí, neboť ten dokáže pohltit 99,965 procent dopadajícího světla. To je ale výsledek lidského zkoumání a snahy, ne o hříčku přírody jako WASP-12b. 
 
Tato planeta je přitom opravdu blízko u svého slunce, které oběhne jednou za našich 1,09 dne. Nachází se také v ternárním hvězdném systému, v němž je jeden žlutý trpaslík podobný našemu Slunci (i když je 1,57x větší) a navíc dva červení trpaslíci o hmotnosti 37 a 38 procent Slunce. Planeta WASP-12b má být dle zjištění astronomů kvůli své poloze a velice rapidní rychlosti oběhu protáhnutá do tvaru vejce a je velice pravděpodobné, že v příštích deseti miliónech let bude roztrhána na kusy. 
 
Další zkoumání systému odhalila, že atmosféra WASP-12b dosahuje teplot až 4600 °F (cca 2500 °C), což znamená, že na osvětlené části planety nemohou vznikat žádné mraky, a světlo proto proniká hluboko do atmosféry, kde je pohlcováno. Na opačné straně planety mají panovat teploty o cca 2000 °F nižší, a to trvale, neboť takováto planeta má pochopitelně vázanou rotaci. Na rozdíl od ostatních podobných planet, které odráží asi 40 % dopadajího světla, WASP-12b dle pozorování Hubbleova teleskopu odráží jen minimum. Zajímavé také je, že jde o planetu velice bohatou na uhlík, i když samozřejmě ne ve formě nanotrubiček, ale spíše ve formě oxidu uhelnatého a metanu. Ukazuje se tak, jaká rozmanitost panuje už v tak dost podivné populaci horkých Jupiterů. 
 
Zdroj: Hubblesite