www.svethardware.cz
>
>
>

Astronomové objevili nejjasnější mladou galaxii

Astronomové objevili nejjasnější mladou galaxii
, , aktualita
V klíčovém období věku našeho vesmíru byla objevena velice jasná galaxie, která už v té době měla svou supermasivní černou díru. Pomůže nám osvětlit dobu před 13 miliardami let, která je obvykle zahalena nepropustným závojem. 
reklama
Mladý vesmír je z našeho pohledu obvykle zahalen nepropustným závojem "temného věku". Však když se díváme na galaxii vzdálenou 13 miliard světelných let, ta se nachází ve vesmíru starém jen 800 milionů let, kdy se již objevilo světlo prvních galaxií. Tehdy právě končil onen temný věk vesmíru naplněného neutrálním vodíkem, čili vodíkem složeným z pozitivně nabitého protonu a negativně nabitého elektronu. 
 
Bavit se budeme o kvasaru s označením PSO J352.4034-15.3373, nebo zkráceně prostě P352-15. Kvasary nazýváme aktivní centra velkých galaxií, kde se nachází supermasivní černé díry, které se právě krmí a vypuzují do svého okolí proudy materiálů. Právě takový kvasar byl zachycen na následujícím snímku, a to právě 13 mld. světelných let vzdálený P352-15. 
 
 
Snímek zachycuje tři jasně viditelné oblasti, které mají napříč přibližně 5000 světelných let. Nachází se v jedné z prvních galaxií, které byly typicky menší a velice odlišné od těch dnešních z hlediska materiálového složení, nicméně i pro ně platilo, že mohou mít ve svém středu velkou černou díru. Právě i tyto objekty (vedle obrovských hvězd) posloužily jako jiskry, které "zažehly" neutrální vodík a reionizovaly jej, což známe prostě jako období reionizace. 
 
Snímek byl zachycen astronomy z National Radio Astronomical Observatory (NRAO), kteří použili zařízení VLA (Very Large Array) v Novém Mexiku. Ti mají různé názory na to, co mají představovat ony tři velké oblasti a především se má za to, že jedna z nich je samotný kvasar a zbylé dvě pak masivní výtrysk materiálu. To by logicky znamenalo, že onen kvasar je uprostřed, protože materiál vždy tryská na opačné strany od pólů černé díry. Jenomže v tomto případě má jít pouze o jednostranný výtrysk. A kde je onen kvasar? To není úplně jasné, protože další názor je ten, že je uprostřed a právě nalevo a napravo od něj se ukazují ony výtrysky.
 
V každém případě se na tento objekt astronomové ještě zaměří, protože by mohlo jít o nejvzdálenější objekt, v jehož případě budou moci s použitím dnešních nástrojů změřit rychlost tryskajícího materiálu, a to právě proto, že je velice jasný. Nicméně P352-15 není sama o sobě nejvzdálenější galaxie, která byla dosud zachycena. Toto prvenství patří galaxii GN-z11 vzdálené 13,4 miliard světelných let, a to už by opravdu mělo být na samotném prahu toho, co bude kdy možné, však v té době se měly tvořit vůbec první hvězdy. Ale uvidíme, třeba budeme muset naše představy o vývoji vesmíru brzy přehodnotit. 
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
3D tiskárny rizikem pro zdraví, emitují nebezpečné nanočástice 3D tiskárny rizikem pro zdraví, emitují nebezpečné nanočástice
Technologie 3D tisku začne být asi brzy posuzována i ze zdravotního hlediska. Další studie totiž ukázala, že jsou při 3D tisku uvolňovány nebezpečné nanočástice, což trápí např. i přímovstřikové motory v autech.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
AMD EPYC "Milan" a NVIDIA "Volta-Next" společně vytvoří superpočítač Perlmutter AMD EPYC "Milan" a NVIDIA "Volta-Next" společně vytvoří superpočítač Perlmutter
AMD nedávno představilo své procesory EPYC s kódovým označením Rome, ale my se nyní můžeme z Říma přesunout do Milána a přibrat na cestu následovníka Volty od firmy NVIDIA. Tato kombinace bude tvořit Perlmutter pro DOE.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
SpaceX získala od NASA certifikaci pro vypouštění nejdůležitějších misí SpaceX získala od NASA certifikaci pro vypouštění nejdůležitějších misí
SpaceX se svými raketami Falcon 9 nemá zcela "čistý rejstřík" ovšem v poslední době si není na co stěžovat. Na cestě je také certifikace pro vynášení astronautů na Mezinárodní vesmírnou stanici, ale SpaceX nyní získala jinou.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Windows 10 October 2018 Update už je opět v distribuci Windows 10 October 2018 Update už je opět v distribuci
Microsoft se konečně odhodlal opět vypustit na trh Windows 10 October 2018 Update (verze 1809), který původně přišel už před měsícem, ale rychle zase musel být stažen kvůli závažné chybě. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
V Malém Magellanově oblaku rychle dochází vodík, hrozí jeho zánik V Malém Magellanově oblaku rychle dochází vodík, hrozí jeho zánik
Malý Magellanův oblak se měl v minulosti srazit s Velkým Magellanovým oblakem a tato trpasličí galaxie má dle nejnovějších pozorování nyní rapidně přicházet o vodík, a to větším tempem, než by měla být jeho spotřeba díky hvězdotvorbě. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek