www.svethardware.cz
>
>
>

Astronomové objevili nejjasnější mladou galaxii

Astronomové objevili nejjasnější mladou galaxii
, , aktualita
V klíčovém období věku našeho vesmíru byla objevena velice jasná galaxie, která už v té době měla svou supermasivní černou díru. Pomůže nám osvětlit dobu před 13 miliardami let, která je obvykle zahalena nepropustným závojem. 
reklama
Mladý vesmír je z našeho pohledu obvykle zahalen nepropustným závojem "temného věku". Však když se díváme na galaxii vzdálenou 13 miliard světelných let, ta se nachází ve vesmíru starém jen 800 milionů let, kdy se již objevilo světlo prvních galaxií. Tehdy právě končil onen temný věk vesmíru naplněného neutrálním vodíkem, čili vodíkem složeným z pozitivně nabitého protonu a negativně nabitého elektronu. 
 
Bavit se budeme o kvasaru s označením PSO J352.4034-15.3373, nebo zkráceně prostě P352-15. Kvasary nazýváme aktivní centra velkých galaxií, kde se nachází supermasivní černé díry, které se právě krmí a vypuzují do svého okolí proudy materiálů. Právě takový kvasar byl zachycen na následujícím snímku, a to právě 13 mld. světelných let vzdálený P352-15. 
 
 
Snímek zachycuje tři jasně viditelné oblasti, které mají napříč přibližně 5000 světelných let. Nachází se v jedné z prvních galaxií, které byly typicky menší a velice odlišné od těch dnešních z hlediska materiálového složení, nicméně i pro ně platilo, že mohou mít ve svém středu velkou černou díru. Právě i tyto objekty (vedle obrovských hvězd) posloužily jako jiskry, které "zažehly" neutrální vodík a reionizovaly jej, což známe prostě jako období reionizace. 
 
Snímek byl zachycen astronomy z National Radio Astronomical Observatory (NRAO), kteří použili zařízení VLA (Very Large Array) v Novém Mexiku. Ti mají různé názory na to, co mají představovat ony tři velké oblasti a především se má za to, že jedna z nich je samotný kvasar a zbylé dvě pak masivní výtrysk materiálu. To by logicky znamenalo, že onen kvasar je uprostřed, protože materiál vždy tryská na opačné strany od pólů černé díry. Jenomže v tomto případě má jít pouze o jednostranný výtrysk. A kde je onen kvasar? To není úplně jasné, protože další názor je ten, že je uprostřed a právě nalevo a napravo od něj se ukazují ony výtrysky.
 
V každém případě se na tento objekt astronomové ještě zaměří, protože by mohlo jít o nejvzdálenější objekt, v jehož případě budou moci s použitím dnešních nástrojů změřit rychlost tryskajícího materiálu, a to právě proto, že je velice jasný. Nicméně P352-15 není sama o sobě nejvzdálenější galaxie, která byla dosud zachycena. Toto prvenství patří galaxii GN-z11 vzdálené 13,4 miliard světelných let, a to už by opravdu mělo být na samotném prahu toho, co bude kdy možné, však v té době se měly tvořit vůbec první hvězdy. Ale uvidíme, třeba budeme muset naše představy o vývoji vesmíru brzy přehodnotit. 
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Bing se zlepšuje, řeší matematické rovnice, má i OCR Bing se zlepšuje, řeší matematické rovnice, má i OCR
Vyhledávač Microsoft Bing u nás není příliš populární, nicméně dostal pár vylepšení, které by jeho popularitu mohly o něco zvýšit. Je to např. systém pro řešení matematických rovnic nebo vylepšené vyhledávání podle obrázku.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Cooler Master CK550: bez nesmyslů a kompromisů? Cooler Master CK550: bez nesmyslů a kompromisů?
Žádné nesmysly ani kompromisy, pod tímto heslem Cooler Master nabízí svou novou podsvícenou klávesnici CK550 a my můžeme vytušit, že se tak snaží poukazovat na jednoduchou a kvalitní mechanickou klávesnici.
Dnes, recenze, Jan Vítek
Vyhledávač Googlu pro Čínu sváže dotazy s telefonními čísly Vyhledávač Googlu pro Čínu sváže dotazy s telefonními čísly
Šušká se, že Google vytváří speciální aplikaci vyhledávače pro Čínu, která bude cenzurovaná a neumožní vyhledávat např. dotazy k lidským právům. Navíc ale všechny dotazy prováže s telefonním číslem jeho autora.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Recenze GeForce RTX 2080 a 2080 Ti jsou tu Recenze GeForce RTX 2080 a 2080 Ti jsou tu
NVIDIA konečně umožnila vypustit do světa recenze svých nových karet GeForce RTX 2080 a 2080 Ti, a to oproti staršímu plánu pěkně společně. Můžeme se tak už podívat na to, zda tyto karty konečně stojí za to koupit. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Firefox Reality je browser pro AR a VR, zatím toho moc neumí Firefox Reality je browser pro AR a VR, zatím toho moc neumí
Podobně tomu, jak pomalu se rozjíždí celý trh s virtuální, smíšenou a rozšířenou realitou na PC se rozjíždí i webový prohlížeč Firefox Reality. Zatím mají stát celé roky vývoje a zkoumání toho, co jako uživatelé chceme. Co tedy?
Včera, aktualita, Jan Vítek