www.svethardware.cz
>
>
>

Astronomové objevili nejjasnější mladou galaxii

Astronomové objevili nejjasnější mladou galaxii
, , aktualita
V klíčovém období věku našeho vesmíru byla objevena velice jasná galaxie, která už v té době měla svou supermasivní černou díru. Pomůže nám osvětlit dobu před 13 miliardami let, která je obvykle zahalena nepropustným závojem. 
reklama
Mladý vesmír je z našeho pohledu obvykle zahalen nepropustným závojem "temného věku". Však když se díváme na galaxii vzdálenou 13 miliard světelných let, ta se nachází ve vesmíru starém jen 800 milionů let, kdy se již objevilo světlo prvních galaxií. Tehdy právě končil onen temný věk vesmíru naplněného neutrálním vodíkem, čili vodíkem složeným z pozitivně nabitého protonu a negativně nabitého elektronu. 
 
Bavit se budeme o kvasaru s označením PSO J352.4034-15.3373, nebo zkráceně prostě P352-15. Kvasary nazýváme aktivní centra velkých galaxií, kde se nachází supermasivní černé díry, které se právě krmí a vypuzují do svého okolí proudy materiálů. Právě takový kvasar byl zachycen na následujícím snímku, a to právě 13 mld. světelných let vzdálený P352-15. 
 
 
Snímek zachycuje tři jasně viditelné oblasti, které mají napříč přibližně 5000 světelných let. Nachází se v jedné z prvních galaxií, které byly typicky menší a velice odlišné od těch dnešních z hlediska materiálového složení, nicméně i pro ně platilo, že mohou mít ve svém středu velkou černou díru. Právě i tyto objekty (vedle obrovských hvězd) posloužily jako jiskry, které "zažehly" neutrální vodík a reionizovaly jej, což známe prostě jako období reionizace. 
 
Snímek byl zachycen astronomy z National Radio Astronomical Observatory (NRAO), kteří použili zařízení VLA (Very Large Array) v Novém Mexiku. Ti mají různé názory na to, co mají představovat ony tři velké oblasti a především se má za to, že jedna z nich je samotný kvasar a zbylé dvě pak masivní výtrysk materiálu. To by logicky znamenalo, že onen kvasar je uprostřed, protože materiál vždy tryská na opačné strany od pólů černé díry. Jenomže v tomto případě má jít pouze o jednostranný výtrysk. A kde je onen kvasar? To není úplně jasné, protože další názor je ten, že je uprostřed a právě nalevo a napravo od něj se ukazují ony výtrysky.
 
V každém případě se na tento objekt astronomové ještě zaměří, protože by mohlo jít o nejvzdálenější objekt, v jehož případě budou moci s použitím dnešních nástrojů změřit rychlost tryskajícího materiálu, a to právě proto, že je velice jasný. Nicméně P352-15 není sama o sobě nejvzdálenější galaxie, která byla dosud zachycena. Toto prvenství patří galaxii GN-z11 vzdálené 13,4 miliard světelných let, a to už by opravdu mělo být na samotném prahu toho, co bude kdy možné, však v té době se měly tvořit vůbec první hvězdy. Ale uvidíme, třeba budeme muset naše představy o vývoji vesmíru brzy přehodnotit. 
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Apple iCloud pro Čínu běží na čínských kontrolovaných serverech Apple iCloud pro Čínu běží na čínských kontrolovaných serverech
Čínská vláda je posedlá kontrolou svých obyvatel a Applu dala nepříjemné ultimatum, které jde proti firemní politice. Ta ctila soukromí svých uživatelů, nicméně Čína vyžadovala, aby měla kontrolu nad daty čínských uživatelů v iCloudu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Příští Ryzeny by mohly mít až 16 jader Příští Ryzeny by mohly mít až 16 jader
Dle serveru WCCFTech by AMD mohlo začít ještě víc tlačit na pilu. Obecně se očekává, že se počet jader v procesorech Ryzen v rámci další generace zvýší. Otázka je, o kolik a nyní se mluví až o 16 jádrech pro nová desktopová CPU.
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
I nové GeForce se budou podílet na výrazném růstu tržeb TSMC I nové GeForce se budou podílet na výrazném růstu tržeb TSMC
Společnost TSMC se těší na opětovný růst tržeb, které jí mimo jiné zajistí také výroba nové generace grafických čipů GeForce. Poslední období přitom pro TSMC nepatřilo mezi nejlepší, takže nyní se chce firma zahojit. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
World of Warcraft si už nemusíme kupovat, stačí předplatné World of Warcraft si už nemusíme kupovat, stačí předplatné
World of Warcraft postihla jedna významná změna, která se dotkne peněženek hráčů, a to v pozitivním slova smyslu. Nebude už nutné si kupovat přímo hru a její expanze, takže nám postačí si pořídit jen předplatné.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
CHKO Brdy úspěšně chrání policejní dron CHKO Brdy úspěšně chrání policejní dron
Drony nejsou vždy určeny jen k zábavě, ale najdou využití i u záchranných složek. Policie CŘ je např. používá k ochraně CHKO Brdy, kde pomáhá hledat nelegální tábořiště. Dle zkušeností se ji to daří.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů