www.svethardware.cz
>
>
>
>

Astronomové předpovídají, že světlo ze supernovy Requiem dorazí v roce 2037

Astronomové předpovídají, že světlo ze supernovy Requiem dorazí v roce 2037
, , aktualita
Na první pohled nám titulek nemusí dávat smysl, což byl popravdě řečeno i účel, abychom čtenáře nejdříve trošku zmátli představou relativně přesné předpovědi exploze supernovy. Hraje tu totiž roli i obrovská masa hmoty a efekt gravitační čočky.
K oblíbeným
reklama
Supernova zvaná Requiem se totiž nachází z našeho pohledu za obrovskou galaktickou kupou MACS J0138, jejíž hmota ohýbá světlo, které k nám putuje, díky čemuž tak lze vidět explozi Requiemu hned několikrát. Čili astronomové o ní už ví, že explodovala, neboť světlo nám informaci o této události už přineslo. Ale i teprve přinese.
 
 
Máme tu dva snímky z let 2016 a 2019, které pořídil Hubbleův dalekohled a na prvním snímku můžeme vidět v dolní části zakroužkované celkem tři světelné body z exploze supernovy Requiem. Tento jev způsobila zmíněná galaktická kupa, jejíž gravitace ohnula a znásobila obraz supernovy, která explodovala někde v dáli. V roce 2019 už v dole zakroužkovaných místech nevidíme nic, neboť supernova pohasla. Ale jde o to, co v budoucnosti uvidíme v místě, které je zakroužkované v horní části pravého snímku. Pokud se ovšem budeme mít čím koukat. 
 
Jsou tu přitom ve hře obrovské vzdálenosti, neboť samotná MACS J0138 je vzdálená asi čtyři miliardy světelných let a Requiem se nacházela dokonce ve vzdálenosti deseti miliard sv. let. Je tak vcelku zřejmé, že znásobené obrazy této exploze nemusí dorazit zároveň a že zde může velice záležet na tom, kudy světlo putuje. Není tak ani divu, že světlo už dorazilo se značným posuvem v infračerveném spektru, čili Hubble pro pozorování využil svou Wide Field Camera 3. 
 
Astronomové z University of South Carolina pod vedením Steva Rodneyho využili počítačový model MACS J0138 k tomu, aby na základě rozmístění hmoty předpověděli, jak bylo ovlivněno světlo supernovy, a kdy tedy dorazí další jeho obraz. Určili rok 2037, i když s rozptylem dvou let, čili to mohou být roky 2035 až 2039. 
 
Supernova byla objevena v roce 2019, kdy Gabe Brammer z Institutu Nielse Bohra analyzoval snímky v rámci programu REsolved QUIEscent Magnified Galaxies (REQUIEM), ve které jde o analýzu vzdálených galaxií přiblížených efektem gravitační čočky. Na snímku z roku 2016 tak zpozoroval malý objekt, který nejdříve pokládal za přiblížený obraz vzdálené galaxie, ale pak si všiml, že na novějších snímcích není a že jde ve skutečnosti o tři obrazy.
 
A jak si můžeme sami všimnout, každý z těchto tří bodů je jasně spojen se třemi obrazy masivní vzdálené galaxie, která se ukazuje v podobě zaoblené šmouhy. Supernova tak patří do této galaxie, a proto se i poslední světlo supernovy Requiem očekává v místě, kde je daná galaxie rovněž vidět, čili vlevo nahoře. 
 
Budeme tedy mít možnost v druhé polovině příštího desetiletí sledovat, zda se světlo supernovy Requiem opět ukáže? Pomocí Hubbleu už asi ne, ovšem budou tu více než vhodné náhrady, a to jednak v Nancy Grace Roman Space Telescope (chystán na start v roce 2025) a pomoci by mohla také pozemní Vera C. Rubin Observatory (2023).  
 
Zdroj: NASA


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Lilac vybral dalších 150 mil. USD na zrychlenou těžbu lithia ze solanky Lilac vybral dalších 150 mil. USD na zrychlenou těžbu lithia ze solanky
Elektromobilita i další mobilní zařízení využívající akumulátory stojí na dostupnosti stále zdražujícího se lithia. Společnost Lilac Solutions má ale systém, který by měl přinést velmi rychlou a relativně levnou i ekologickou metodu jeho extrakce.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Bývalý šéfdesignér Applu bude pracovat pro Ferrari Bývalý šéfdesignér Applu bude pracovat pro Ferrari
Jony Ive pracoval 27 let pro Apple, kde stál za designem mnoha produktů této značky. Před dvěma lety založil vlastní firmu LoveFrom a jedním z dalších zákazníků bude legendární automobilka Ferrari.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Tchaj-wan chce v Indii postavit továrnu za 7,5 miliardy dolarů Tchaj-wan chce v Indii postavit továrnu za 7,5 miliardy dolarů
Dle listu Taiwan News se mezi zástupci Tchaj-wanu a Indie živě diskutuje o stavbě továrny, jakou by jistě ihned uvítali i evropští průmyslníci. Jde totiž o provoz pro výrobu čipů určených vedle 5G technologií i pro automotive.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Lisa Su: nedostatek čipů přetrvá do druhého pololetí 2022, pak bude lépe Lisa Su: nedostatek čipů přetrvá do druhého pololetí 2022, pak bude lépe
Dle Lisy Su ze společnosti AMD budeme pociťovat nedostatek produktů založených na počítačových čipech ještě v první půli příštího roku a během druhé půle by už měl tento problém ustupovat. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Konzoli Steam Deck mizí z cesty překážky, EAC a BattlEye budou kompatibilní Konzoli Steam Deck mizí z cesty překážky, EAC a BattlEye budou kompatibilní
Nedávno jsme se podívali na téma kompatibility nejoblíbenějších her platformy Steam s konzolí Steam Deck, která má ještě letos dorazit na trh. A zjistili jsme, že pokud je nějaká hra nekompatibilní, pak za to zpravidla může anticheatovací ochrana.
Dnes, aktualita, Jan Vítek