www.svethardware.cz
>
>
>
>

Astronomové předpovídají, že světlo ze supernovy Requiem dorazí v roce 2037

Astronomové předpovídají, že světlo ze supernovy Requiem dorazí v roce 2037
, , aktualita
Na první pohled nám titulek nemusí dávat smysl, což byl popravdě řečeno i účel, abychom čtenáře nejdříve trošku zmátli představou relativně přesné předpovědi exploze supernovy. Hraje tu totiž roli i obrovská masa hmoty a efekt gravitační čočky.
K oblíbeným
reklama
Supernova zvaná Requiem se totiž nachází z našeho pohledu za obrovskou galaktickou kupou MACS J0138, jejíž hmota ohýbá světlo, které k nám putuje, díky čemuž tak lze vidět explozi Requiemu hned několikrát. Čili astronomové o ní už ví, že explodovala, neboť světlo nám informaci o této události už přineslo. Ale i teprve přinese.
 
 
Máme tu dva snímky z let 2016 a 2019, které pořídil Hubbleův dalekohled a na prvním snímku můžeme vidět v dolní části zakroužkované celkem tři světelné body z exploze supernovy Requiem. Tento jev způsobila zmíněná galaktická kupa, jejíž gravitace ohnula a znásobila obraz supernovy, která explodovala někde v dáli. V roce 2019 už v dole zakroužkovaných místech nevidíme nic, neboť supernova pohasla. Ale jde o to, co v budoucnosti uvidíme v místě, které je zakroužkované v horní části pravého snímku. Pokud se ovšem budeme mít čím koukat. 
 
Jsou tu přitom ve hře obrovské vzdálenosti, neboť samotná MACS J0138 je vzdálená asi čtyři miliardy světelných let a Requiem se nacházela dokonce ve vzdálenosti deseti miliard sv. let. Je tak vcelku zřejmé, že znásobené obrazy této exploze nemusí dorazit zároveň a že zde může velice záležet na tom, kudy světlo putuje. Není tak ani divu, že světlo už dorazilo se značným posuvem v infračerveném spektru, čili Hubble pro pozorování využil svou Wide Field Camera 3. 
 
Astronomové z University of South Carolina pod vedením Steva Rodneyho využili počítačový model MACS J0138 k tomu, aby na základě rozmístění hmoty předpověděli, jak bylo ovlivněno světlo supernovy, a kdy tedy dorazí další jeho obraz. Určili rok 2037, i když s rozptylem dvou let, čili to mohou být roky 2035 až 2039. 
 
Supernova byla objevena v roce 2019, kdy Gabe Brammer z Institutu Nielse Bohra analyzoval snímky v rámci programu REsolved QUIEscent Magnified Galaxies (REQUIEM), ve které jde o analýzu vzdálených galaxií přiblížených efektem gravitační čočky. Na snímku z roku 2016 tak zpozoroval malý objekt, který nejdříve pokládal za přiblížený obraz vzdálené galaxie, ale pak si všiml, že na novějších snímcích není a že jde ve skutečnosti o tři obrazy.
 
A jak si můžeme sami všimnout, každý z těchto tří bodů je jasně spojen se třemi obrazy masivní vzdálené galaxie, která se ukazuje v podobě zaoblené šmouhy. Supernova tak patří do této galaxie, a proto se i poslední světlo supernovy Requiem očekává v místě, kde je daná galaxie rovněž vidět, čili vlevo nahoře. 
 
Budeme tedy mít možnost v druhé polovině příštího desetiletí sledovat, zda se světlo supernovy Requiem opět ukáže? Pomocí Hubbleu už asi ne, ovšem budou tu více než vhodné náhrady, a to jednak v Nancy Grace Roman Space Telescope (chystán na start v roce 2025) a pomoci by mohla také pozemní Vera C. Rubin Observatory (2023).  
 
Zdroj: NASA


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Blue Origin zveřejnila termín dalšího letu a odhalila dva pasažéry Blue Origin zveřejnila termín dalšího letu a odhalila dva pasažéry
Společnost Blue Origin má naplánován druhý let s posádkou. Nyní už jsou známa jména dvou ze čtyř vesmírných turistů, kteří se jako další v modulu vyneseném raketou New Shepard podívají nad hranici vesmíru.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Křemíkové solid-state baterie od LG Energy ukazují možnou cestu Křemíkové solid-state baterie od LG Energy ukazují možnou cestu
Křemík sice vypadá být slibným materiálem pro akumulátory budoucnosti, stále má ale nemálo problémů. LG Energy a University of California San Diego ukazují, že se některé z nich daří odstraňovat.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
TSMC slibuje dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050 TSMC slibuje dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050
Společnost TSMC si stanovila lhůtu třech dekád na to, aby dosáhla cíle uhlíkové neutrality, což tak má splnit do roku 2050. V případě výroby čipů tak jde především o přímou spotřebu elektrické energie, ale také o výstavbu nebo spotřebu vody.
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
Létající mikročipy mohou sledovat kvalitu vzduchu i šíření nemocí Létající mikročipy mohou sledovat kvalitu vzduchu i šíření nemocí
Sotva milimetr či dva jsou velká nová bezdrátová elektronická zařízení, o nichž si inženýři z Northwestern University slibují obrovskou škálu možností využití. K čemu mohou být tato elektronické létající "semínka" využita? 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Smrt na Marsu: co se stane s tělem? Smrt na Marsu: co se stane s tělem?
Pokud či spíše až se lidé dostanou na Mars, bude třeba řešit i takovou otázku, co udělat s tělem zesnulého a jaké dopady budou mít různá rozhodnutí. Co se ale vůbec stane s tělem, které bychom nechali svému osudu?
Včera, aktualita, Jan Vítek7 komentářů