www.svethardware.cz
>
>
>
>

Astronomové se připravují na průlet sondy OSIRIS-REx kolem Země

Astronomové se připravují na průlet sondy OSIRIS-REx kolem Země
, , aktualita
Právě před rokem odstartovala na cestu k asteroidu sonda OSIRIS-REx, která, aby se k němu rychle dostala, potřebuje asistenci gravitace matičky Země. Ukáže se tak již tuto neděli a astronomové si už leští čočky svých dalekohledů. 
reklama
OSIRIS-REx úspěšně odstartoval právě v noci z 8. na 9. září 2016 a od té doby je na cestě k asteroidu Bennu, ovšem sonda se právě po roce vrací, aby prolétla kolem Země a využila její gravitaci pro nabrání ještě vyšší rychlosti. Pro výkonné dalekohledy bude viditelná už 10. září, čili tuto neděli a později se přiblíží ještě více, aby se nakonec dostala na vzdálenost 17 tisíc kilometrů od povrchu Země a pak se zase vydá na cestu. Tato vzdálenost je dostatečně malá na to, aby sondu mohli svými dalekohledy najít i amatérští astronomové. Ti budou ve skutečnosti lidem z mise OSIRIS-REx pomáhat se sledováním pohybu sondy (program OSIRIS-REx Target Asteroids!). 
 
 
OSIRIS-REx znamená zkratku pro Origins, Spectral Interpretation, Resource Identification, Security, Regolith Explorer a její vypuštění zajistila raketa Atlas V od United Launch Alliance (ULA). Její cíl, asteroid 101955 Bennu, se každých 1,2 našich let podívá do vnitřní části slunečního systému, přičemž kříží i oběžnou dráhu samotné Země.
 
Ke konci 22. století tak bude existovat dle dosavadních propočtů nezanedbatelná šance, že se s ní srazí, což však při jeho průměru cca 490 metrů zdaleka neohrožuje celou Zemi. Očekávat by šlo uvolnění energie srovnatelné s výbuchem několika tisíc megatun TNT a vytvoření maximálně 10km kráteru. Záleží pochopitelně na tom, kam, v jakém úhlu a s jakou rychlostí asteroid narazí a také je otázka, z čeho se skládá a jak moc je soudržný.
 
Bennu přitom patří do Apollonovy skupiny a objeven byl 11. září 1999 díky projektu LINEAR. Jeho hrozba je i jeden z důvodů, proč byla vůbec vypravena sonda OSIRIS-REx, která má za úkol asteroid zmapovat a také odebrat vzorky z jeho povrchu, s nimiž se sonda v roce 2023 snad vrátí zpět na Zemi. Pokud se jí to podaří, vědci budou moci vůbec poprvé studovat materiál z asteroidu, který nebyl poznamenaný průletem atmosférou. 
 
reklama
Nejnovější články
External Funds Used ukáže celkovou útratu na Steamu External Funds Used ukáže celkovou útratu na Steamu
Pokud by vás zajímalo, kolik peněz už jste utratili na Steamu za hry či jiné zboží, dosud jste pomocí svého klienta neměli možnost, jak to rychle a přesně zjistit. Valve nám ale tuto možnost brzy dá a půjde o nástroj External Funds Used. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Tom Forsyth, architekt Larrabee, se vrací do Intelu pomoci s vývojem GPU Tom Forsyth, architekt Larrabee, se vrací do Intelu pomoci s vývojem GPU
Intel už se nijak netají s tím, že pracuje na vývoji samostatných GPU, které mají být dost výkonné i pro moderní hry. Ostatně proto si k sobě z AMD přetáhl Raju Koduriho a ten nyní rozšiřuje svůj tým. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
První test 32jádrového Threadripperu a CPU-Z jako bonus První test 32jádrového Threadripperu a CPU-Z jako bonus
AMD si pro toto léto chystá vypuštění druhé generace procesorů Threadripper, která bude představovat velice podstatné navýšení výkonu oproti té první. Chystá se totiž i 32jádrový model. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
WHO definovala, co je to herní porucha WHO definovala, co je to herní porucha
Světová zdravotnická organizace (WHO) zveřejnila již pojedenácté dokument International Statistical Classification of Diseases (ICD). Nová verze vůbec poprvé obsahuje popis toho, co organizace nazývá herní poruchou. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Tesla začala vyrábět Model 3 i ve "stanu" Tesla začala vyrábět Model 3 i ve "stanu"
Elon Musk slíbil, že do konce června chce vyrábět 5000 vozů Model 3 týdně. Po několika odkladech to chce už konečně splnit, a tak nechal postavit jakýsi "stan". Tvrdí dokonce, že toto provizorní řešení je lepší než klasická továrna.
Včera, aktualita, Milan Šurkala