www.svethardware.cz
>
>
>
>

Astronomové se připravují na průlet sondy OSIRIS-REx kolem Země

Astronomové se připravují na průlet sondy OSIRIS-REx kolem Země
, , aktualita
Právě před rokem odstartovala na cestu k asteroidu sonda OSIRIS-REx, která, aby se k němu rychle dostala, potřebuje asistenci gravitace matičky Země. Ukáže se tak již tuto neděli a astronomové si už leští čočky svých dalekohledů. reklama
OSIRIS-REx úspěšně odstartoval právě v noci z 8. na 9. září 2016 a od té doby je na cestě k asteroidu Bennu, ovšem sonda se právě po roce vrací, aby prolétla kolem Země a využila její gravitaci pro nabrání ještě vyšší rychlosti. Pro výkonné dalekohledy bude viditelná už 10. září, čili tuto neděli a později se přiblíží ještě více, aby se nakonec dostala na vzdálenost 17 tisíc kilometrů od povrchu Země a pak se zase vydá na cestu. Tato vzdálenost je dostatečně malá na to, aby sondu mohli svými dalekohledy najít i amatérští astronomové. Ti budou ve skutečnosti lidem z mise OSIRIS-REx pomáhat se sledováním pohybu sondy (program OSIRIS-REx Target Asteroids!). 
 
 
OSIRIS-REx znamená zkratku pro Origins, Spectral Interpretation, Resource Identification, Security, Regolith Explorer a její vypuštění zajistila raketa Atlas V od United Launch Alliance (ULA). Její cíl, asteroid 101955 Bennu, se každých 1,2 našich let podívá do vnitřní části slunečního systému, přičemž kříží i oběžnou dráhu samotné Země.
 
Ke konci 22. století tak bude existovat dle dosavadních propočtů nezanedbatelná šance, že se s ní srazí, což však při jeho průměru cca 490 metrů zdaleka neohrožuje celou Zemi. Očekávat by šlo uvolnění energie srovnatelné s výbuchem několika tisíc megatun TNT a vytvoření maximálně 10km kráteru. Záleží pochopitelně na tom, kam, v jakém úhlu a s jakou rychlostí asteroid narazí a také je otázka, z čeho se skládá a jak moc je soudržný.
 
Bennu přitom patří do Apollonovy skupiny a objeven byl 11. září 1999 díky projektu LINEAR. Jeho hrozba je i jeden z důvodů, proč byla vůbec vypravena sonda OSIRIS-REx, která má za úkol asteroid zmapovat a také odebrat vzorky z jeho povrchu, s nimiž se sonda v roce 2023 snad vrátí zpět na Zemi. Pokud se jí to podaří, vědci budou moci vůbec poprvé studovat materiál z asteroidu, který nebyl poznamenaný průletem atmosférou. 
 
reklama
Nejnovější články
EVGA Epower V: královské napájení pro grafické karty EVGA Epower V: královské napájení pro grafické karty
EVGA si připravila specialitku pro nenapravitelné hardwarové nadšence, kteří se snaží ze svých komponent mačkat maximum. Jedná se o kartu Epower V s výkonným 12+2fázovým napájením grafických karet.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Je možné přežít ve vesmíru bez zdrojů Země? Je možné přežít ve vesmíru bez zdrojů Země?
Stephen Petranek se ve své knize How We'll Live on Mars zabývá otázkou přežití lidí v nehostinném vesmíru daleko od ochrany a zdrojů Země. Je tak možné dlouhodobě přežít s tím, co lze získat jinde? 
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Nereferenční AMD RX Vega dorazí možná až v listopadu Nereferenční AMD RX Vega dorazí možná až v listopadu
Grafické karty AMD Radeon RX Vega rozhodně neudělaly díru do herního světa. Už sice konečně dorazily i na náš trh, ovšem ceny jsou vysoké a na nereferenční karty bez "fukarového chladiče" zatím nikde nenajdeme. 
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
Intel investoval miliardu dolarů do AI společností Intel investoval miliardu dolarů do AI společností
Intel se rozhodl, že si vybuduje celý ekosystém pro umělou inteligenci (AI), do čehož hodlá mohutně investovat. Brian Krzanich (CEO) nám k tomu řekne, co tím jeho firma sleduje a koho všeho podporuje a už i podpořila.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Astronomové našli známky černočerné planety Astronomové našli známky černočerné planety
Hledat velice tmavé objekty ve vesmíru pochopitelně není nic snadného. Platí to jak pro černé díry, tak pro další objekty, jako je třeba planeta pohlcující téměř všechno viditelné světlo. O té budeme mluvit jako o WASP-12b. 
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  5 komentářů