www.svethardware.cz
>
>
>
>

Astronomové zachytili tvořící se bouři na Neptunu

Astronomové zachytili tvořící se bouři na Neptunu
, , aktualita
Velká rudá skvrna na Jupiteru je z pohledu mrzkého lidského života dlouhodobá záležitost, ovšem na Neptunu zuří daleko kratší bouře ukazující se jako temné skvrny či víry. Nyní mohli astronomové poprvé pozorovat, jak jeden takový vzniká. 
K oblíbeným
reklama
Řada astronomů se tak může těšit na to, že díky tomu zjistí více o atmosféře planety Neptun a v ní vznikajících bouřích, což je práce především pro ty, kteří jsou zapojeni do programu OPAL (Outer Planet Atmospheres Legacy). Detekci vznikajícího temného víru ohlásila NASA, která zaznamenala temnou skvrnu doprovázenou světlou čepičkou dříve v tomto roce pomocí Hubbleova vesmírného dalekohledu. 
 
 
Snímek ukazuje Neptun zachycený už před desítkami let prolétávajícím Voyagerem 2 (vpravo). Vlevo pak máme mnohem novější snímek pořízený Hubblem a jeho Wide Field Camera 3. V obou případech máme na tváři planety temné skvrny jako níže položený materiál v bouřlivém víru doprovázené světlými místy, což jsou zase mraky vysoko v atmosféře. 
 
Hubble se na Neptun samozřejmě podíval už dříve, ale od 90. let neměl to štěstí, aby přímo zachytil vznik nějaké bouře, i když našel čtyři nové. Nyní může dále pozorovat nově vzniklou, do které by se mohla schovat celá Země a dá se předpokládat, že ta stejně jako bouře před ní během několika let utichne. 
 
 
Jak ukazuje čtveřice obrázků doplněná o data, bouře byla nyní zachycena už v době, kdy byla sotva viditelná. Nejdříve se ukázala světlejší mračna, v jejichž blízkosti pak vznikla temná skvrna. Světlé mraky v tomto případě tvoří metanové krystalky ledu a dle vytvořených počítačových modelů atmosféry Neptunu se bílá mračna obvykle zvětšují a projasňují společně se zvětšováním a prohlubováním temného víru. V jeho středu by pak měl panovat asi čtyřikrát silnější vítr než na povrchu, s rychlostí konkrétně 100 m/s. To by u nás už představovalo trojnásobné překročení hranice orkánu. 
 
NASA hodlá sledovat tuto bouři tak dlouho, jak to jen bude možné. Očekává se, že do šesti let utichne a je vysoká šance, že ještě před tím se objeví na jiném místě nová bouře. 
 
Zdroj: NASA


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Cestování Uberem o život? Za minulý rok 9 vražd a 3045 sexuálních útoků Cestování Uberem o život? Za minulý rok 9 vražd a 3045 sexuálních útoků
Služba Uber zveřejnila svou bezpečnostní zprávu za uplynulé dva roky. Bohužel nebylo vše bez problémů a jen v USA se objevily tisíce případů sexuálních útoků, desítky úmrtí při nehodách a několik vražd.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Mark Papermaster: kam směřuje vývoj procesorů v éře kulhajícího Mooreova zákona? Mark Papermaster: kam směřuje vývoj procesorů v éře kulhajícího Mooreova zákona?
Mark Papermaster, Chief Technical Officer firmy AMD, se rozpovídal o vývoji hardwaru v éře, kdy už se dávno mluví o konci platnosti Mooreova zákona, i když se najde ještě dost lidí, kteří něco takového vylučují. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Comet Lake-S s 10 a 6 jádry v prvních testech, ukazuje se i Z490 Comet Lake-S s 10 a 6 jádry v prvních testech, ukazuje se i Z490
Na začátku příštího roku očekáváme procesory Comet Lake-S a ukazuje se, že ty asi už opravdu brzy dorazí. Máme tu první testy jednak 10jádrového a pak i 6jádrového procesoru a ukázal se i čipset Z490. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
AMD Radeon RX 5500 XT a specifikace, jaké jsou takty? AMD Radeon RX 5500 XT a specifikace, jaké jsou takty?
Už včera se začaly objevovat karty AMD Radeon RX 5500 XT a my jsme se dozvěděli, že ty opravdu budou vybaveny GPU se 1408 Stream procesory a ne s plnými 1536 jednotkami. Nyní se ale můžeme podívat i na takty. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Radeony RX 5500 XT se objevily v obchodě, jaké jsou a kolik stojí? Radeony RX 5500 XT se objevily v obchodě, jaké jsou a kolik stojí?
AMD Radeon RX 5500 XT by se měly už brzy dostat do prodeje či alespoň oficiálního předprodeje, přičemž ten neoficiální už v podstatě začal. Můžeme se tak podívat na úvodní nabídku i ceny. 
Včera, aktualita, Jan Vítek