www.svethardware.cz
>
>
>
>

Astronomové zachytili tvořící se bouři na Neptunu

Astronomové zachytili tvořící se bouři na Neptunu
, , aktualita
Velká rudá skvrna na Jupiteru je z pohledu mrzkého lidského života dlouhodobá záležitost, ovšem na Neptunu zuří daleko kratší bouře ukazující se jako temné skvrny či víry. Nyní mohli astronomové poprvé pozorovat, jak jeden takový vzniká. 
K oblíbeným
reklama
Řada astronomů se tak může těšit na to, že díky tomu zjistí více o atmosféře planety Neptun a v ní vznikajících bouřích, což je práce především pro ty, kteří jsou zapojeni do programu OPAL (Outer Planet Atmospheres Legacy). Detekci vznikajícího temného víru ohlásila NASA, která zaznamenala temnou skvrnu doprovázenou světlou čepičkou dříve v tomto roce pomocí Hubbleova vesmírného dalekohledu. 
 
 
Snímek ukazuje Neptun zachycený už před desítkami let prolétávajícím Voyagerem 2 (vpravo). Vlevo pak máme mnohem novější snímek pořízený Hubblem a jeho Wide Field Camera 3. V obou případech máme na tváři planety temné skvrny jako níže položený materiál v bouřlivém víru doprovázené světlými místy, což jsou zase mraky vysoko v atmosféře. 
 
Hubble se na Neptun samozřejmě podíval už dříve, ale od 90. let neměl to štěstí, aby přímo zachytil vznik nějaké bouře, i když našel čtyři nové. Nyní může dále pozorovat nově vzniklou, do které by se mohla schovat celá Země a dá se předpokládat, že ta stejně jako bouře před ní během několika let utichne. 
 
 
Jak ukazuje čtveřice obrázků doplněná o data, bouře byla nyní zachycena už v době, kdy byla sotva viditelná. Nejdříve se ukázala světlejší mračna, v jejichž blízkosti pak vznikla temná skvrna. Světlé mraky v tomto případě tvoří metanové krystalky ledu a dle vytvořených počítačových modelů atmosféry Neptunu se bílá mračna obvykle zvětšují a projasňují společně se zvětšováním a prohlubováním temného víru. V jeho středu by pak měl panovat asi čtyřikrát silnější vítr než na povrchu, s rychlostí konkrétně 100 m/s. To by u nás už představovalo trojnásobné překročení hranice orkánu. 
 
NASA hodlá sledovat tuto bouři tak dlouho, jak to jen bude možné. Očekává se, že do šesti let utichne a je vysoká šance, že ještě před tím se objeví na jiném místě nová bouře. 
 
Zdroj: NASA


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Asusu unikla nepředstavená mobilní GeForce RTX 3050 Ti Asusu unikla nepředstavená mobilní GeForce RTX 3050 Ti
Asus na svých stránkách zveřejnil informace o notebooku TUF Dash F15. To by nebylo nic až tak zvláštního, kdyby se ve specifikacích neobjevil dosud nepředstavený mobilní čip Nvidia GeForce RTX 3050 Ti.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
John McAfee obviněn z podvodu s kryptoměnami, hrozí mu 100 let vězení John McAfee obviněn z podvodu s kryptoměnami, hrozí mu 100 let vězení
Bude-li mít John McAfee smůlu, v životě už nevytáhne paty z vězení. 75letému podnikateli totiž v USA hrozí až 100letý trest v souvislosti s obviněním z podvodů s kryptoměnami. Ty měl nejprve nakoupit a poté propagovat na sociálních sítích.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Google reaguje na digitální daň: zvýší ceny reklamy o 2 % ve Francii a Španělsku Google reaguje na digitální daň: zvýší ceny reklamy o 2 % ve Francii a Španělsku
Několik států se snaží více zdanit technologické giganty, jako jsou Google nebo Facebook. Např. ve Španělsku a Francii na to Google zareaguje tím, že pro inzerenty zdraží reklamu. Ti tak za stejný počet kliků zaplatí více.
Včera, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Diablo II: Resurrected dovolí použít uložené pozice z původní 20 let staré hry Diablo II: Resurrected dovolí použít uložené pozice z původní 20 let staré hry
Už dobře víme, že Blizzard chystá remaster legendární hry Diablo II. Ponese název Diablo II: Resurrected a bude natolik spřízněná s původní hrou, že dokonce dovolí použít uložené pozice staré i více než 20 let.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Razer uvádí své první chytré brýle Anzu. Nahradí sluchátka Razer uvádí své první chytré brýle Anzu. Nahradí sluchátka
Razer Anzu jsou chytré brýle v nenápadném designu, které po spárování se smartphonem umožňují hlavně poslech hudby nebo telefonování. Fungují také jako sluneční brýle, i když čočky lze vyměnit za dioptrické.
5.3.2021, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář