www.svethardware.cz
>
>
>

Astronomové změřili pohyb hvězd v blízké galaxii

Astronomové změřili pohyb hvězd v blízké galaxii
, , aktualita
Měření pohybu hvězd není už žádný výjimečný počin, ale v takovém případě obvykle myslíme hvězdy v naší vlastní galaxii. Nyní se ale podařilo změřit pohyb hvězd patřících do jiné galaxie, jíž je "nedaleká" malá galaxie.
K oblíbeným
reklama
Lidstvo už mnoho staletí používá při pozorování hvězdné oblohy slučování nejviditelnějších hvězd do souhvězdí, i když už je nám nyní jasné, že takové hvězdy nemají mezi sebou v podstatě nic společného. Pouze na obloze zdánlivě patří k sobě, ovšem ani to nebude za nějakou dobu platit, protože se pohybují, a tak se známá souhvězdí časem nevyhnutelně rozpadnou. Tento pohyb hvězd byl už v rámci Mléčné dráhy dobře zdokumentován a nejde pouze o pohyb směrem od nás nebo k nám, který je velice dobře a okamžitě zaznamenatelný měřením červeného posuvu, ale také pohyb "do stran", k čemuž je zapotřebí čas a srovnání poloh. 
 
Galaxie Sochař (NGC 253)
 
Nyní se vůbec poprvé povedlo změřit pohyb jednotlivých hvězd v cizí galaxii a jde konkrétně o galaxii Sculptor, ovšem v češtině mluvíme o Galaxii Sochař vzdálené asi 10,6 milionů světelných let. Tu sledovali astronomové nejdříve pomocí Hubbleova teleskopu a pak evropským zařízením Gaia a své závěry zveřejnili v Nature Astronomy. Ty přitom mohou ohrozit dosavadní standardní modely popisující předpokládané rozprostření temné hmoty, která má jako halo obklopovat celé galaxie. 
 
 
Zařízení Gaia dokáže velice přesně určovat pozici hvězd, které sledoval také Hubbleův vesmírný teleskop před 12 lety. Právě díky těmto dvěma pozorováním s dostatečným časovým odstupem bylo možné určit jejich pohyb, pro což ale bylo nutné skloubit data z Hubblea a z Gaiy, což bylo vzhledem k odlišným metodikám měření to nejsložitější na celé práci. Nakonec se podařilo změřit pohyb celkem 15 hvězd. 
 
snímek NGC 253 pořízený Hubbleovým teleskopem v roce 1998 
 
Jejich pohyb však má odporovat tomu, co umožňují zmíněné standardní modely udávající předpokládané rozprostření temné hmoty, což může znamenat, že tyto modely jsou nesprávné a měly by se upravit, nebo že byl pohyb hvězd změřen špatně. Je tu ale také třetí možnost, a sice ta, že modely prostě nepočítají s typy galaxií, jako je Sochař. Týkají se galaxií tvořených jednou populací hvězd, zatímco Sochař má alespoň dvě známé populace hvězd, a to jednu kompaktní a druhou roztaženou více do prostoru. Temná hmota by tak na hvězdy v těchto populacích mohla mít odlišný vliv, což by umožnilo přijmout jak závěry pozorování, tak dosavadní modely týkající se temné hmoty, ale to pouze v případě, že všech 15 pozorovaných hvězd patří do oné kompaktní skupiny. 
 
Vedle pohybu jednoltivých hvězd také astronomové změřili pohyb samotné galaxie Sochař, která obíhá kolem Mléčné dráhy. Ta má být mnohem širší, než se předpokládalo, neboť se mělo za to, že její sféroidní tvar je následek několika blízkých průchodů kolem Mléčné dráhy, ale tato měření to vyvrací. 
 
V každém případě na tom můžeme vidět, že pokud se některé odvětví může těšit z toho, že bude mít neustále co zkoumat, objevovat, řešit, evidovat, revidovat a tak dále, je to právě astronomie. 
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko" NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko"
Beresheet narazil do Měsíce rychlostí, že neměl šanci přežít v celku, ovšem NASA předpokládá, že zařízení Lunar Retroreflector Array (LRA) přežít mohlo. Jeho úkolem je odrážet laserové paprsky a přesně tak se jej NASA pokusí najít.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání
Nedávno byly představeny nové mini-retro konzole Sega Mega Drive Mini, které mají dorazit na trh během letošního září. Sega přitom změnila vývojářský tým, který na nich pracuje a slíbila další hry nad rámec těch původně slíbených. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru
Už dlouho se předpokládá, že pravděpodobně nejstarší typ molekul ve vesmíru byla HeH, čili prostý dvouprvkový hydrid helia. Je to celkem logické uvažování, když helium a vodík jsou nejstarší prvky. Až nyní to ale máme potvrzeno pozorováním.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer? Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer?
YouTube je sice coby platforma pro upload videí nadále velmi populární, ale v případě pravidelného streamování (živého vysílání i několik hodin v kuse) se těší větší oblibě Twitch.tv. Přinášíme vám tak rozhovor s někým, kdo se tomu už delší dobu věnuje.
Dnes, rozhovor, Karel Polívka
Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák? Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák?
Společnost Boston Dynamics, která je známá svými pokročilými roboty, zveřejnila na YouTube krátké video, ve němž předvádí další kousky, které jsou její stroje schopné vykonat. Tentokrát se zaměřila na celou smečku robotů SpotMini. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková