www.svethardware.cz
>
>
>
>

Asus: AMD v nových mikrokódech zmírnilo turbo procesorů Ryzen 3000

Asus: AMD v nových mikrokódech zmírnilo turbo procesorů Ryzen 3000
, , aktualita
Na hardwarových fórech se v poslední době diskutovali o o tom, proč se turbo frekvence na různých deskách v případě stejných kusů procesorů Ryzen 3000 někdy liší. Nyní se od Asusu dozvídáme, že za to může AMD a jeho nové mikrokódy. 
K oblíbeným
reklama
Lidé si tak začali všímat, že pokud vezmou jeden konkrétní procesor a vyzkouší jej v různých deskách, nemusí na nich vždy dosáhnout stejných turbo frekvencí, což by ostatně ani nebylo nic podivného, ale přirozeně se řešilo, čím to může být. Logicky půjde o vliv základní desky a jeden by hádal, že to může mít co do činění s kvalitou napájení, což by ale byl důvod k nespokojenosti vzhledem k tomu, že základní desky by rozhodně měly poskytnout stabilní přísun energie pro nepřetaktovaný procesor pracující v rámci specifikací. V tom to ale naštěstí není a stejně tak to není v kvalitě chlazení, protože následující výsledky byly naměřeny s využitím vodního chladiče.
 
 
Server Guru3D tak provedl poměrně rozsáhlý test, v jehož rámci sledoval, na jakých deskách dosáhne Ryzen 7 3800X nejvyššího taktu s výchozím nastavením a rozdíly jsou poměrně velké, a to téměř 200 MHz. Je tu navíc zaznamenatelný výrazný skok mezi frekvencemi 4465 a 4375 MHz.  
 
Od jistého shamino1978 zaměstnance firmy Asus a firemního overclockera se nyní dozvídáme, že z velké části jsou tyto rozdíly v taktech způsobeny tím, že AMD v nových verzích mikrokódů AGESA změnilo chování turba v procesorech Ryzen 3000 tak, aby bylo méně agresivní, a to za účelem zajištění dlouhodobé spolehlivosti procesorů. AMD tak mělo asi obavy, aby nové Ryzeny nebyly až moc přetěžovány a nezačaly snad ve velkých počtech selhávat. 
 
Právě to mohlo způsobit onen cca 100MHz skok ukazující se ve výsledcích testu. Pak je tu ovšem otázka, jak moc tato úprava ovlivnila celkový výkon procesorů Ryzen, takže uvidíme, jestli nebude následovat ještě srovnávací test. Pokud by se ukázaly výraznější rozdíly, pak by se dalo říci, že první testy procesorů Ryzen 3000 neplatí a měly by se zopakovat, aby odpovídaly aktuální nabídce firmy AMD. Nic zásadního ale očekávat nelze.
 
Zdroj: Guru3D 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Overclocker obohatil své chlazení o ledového draka vyfukujícího dusík Overclocker obohatil své chlazení o ledového draka vyfukujícího dusík
Při chlazení tekutým dusíkem se obecně na estetiku nehraje, ostatně jde vesměs o pokusy či snahy o překonání rekordů, takže důraz se klade především na funkčnost a většinou postačí kus vhodně tvarovaného kovu. Max Parisotto je ale jiného názoru.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
16jádrový Ryzen 9 3950X vyjde na polovinu ceny hypotetického monolitu 16jádrový Ryzen 9 3950X vyjde na polovinu ceny hypotetického monolitu
AMD se v případě architektury Zen vydala cestou vícečipových procesorů, což od generace Ryzen 3000 poznali i uživatelé běžných desktopů. Dosud ale nebylo jasné, kolik přesně může AMD tímto přístupem ušetřit. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD na Mindfactory drtí Intel, získává 86% tržní podíl AMD na Mindfactory drtí Intel, získává 86% tržní podíl
Od největšího německého prodejce elektroniky Mindfactory máme další čísla prodejů procesorů AMD a Intel. Zatímco díky serverům, sestavám a notebookům celosvětově Intel i nadále drtí AMD, v prodejích kusových procesorů je tomu naopak.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Raspberry Pi 4 v nové revizi má opravený USB C Raspberry Pi 4 v nové revizi má opravený USB C
Už loni v červenci jsme se dozvěděli o tom, že Raspberry Pi 4 má chybně implementovaný port USB C, což bohužel nebyl jediný problém tohoto zařízení. Nyní ale přichází nová revize, která už by měla mít napájecí USB v pořádku. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AOC představuje rychlý monitor AG273QZ se 27" panelem AOC představuje rychlý monitor AG273QZ se 27" panelem
AOC představuje dle svých slov vysoce výkonný monitor AG273QZ, který nabídne především rychlý panel s úhlopříčkou 27". A i když jde o TN, výrobce mluví o nové generaci s kvalitními barvami, jak naznačují i specifikace.
Dnes, aktualita, Jan Vítek