Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Asus potvrdil hackerský útok, ale nelíbí se mu čísla firmy Kaspersky

27.3.2019, Jan Vítek, aktualita
Asus potvrdil hackerský útok, ale nelíbí se mu čísla firmy Kaspersky
Poté, co se informace společnosti Kaspersky Labs dostaly na veřejnost, si už Asus nedal moc na čas, aby přispěchal i se svou reakcí. Potvrzuje v ní napadení serverů Live Update, které rozesílaly malware, ale nesouhlasí s udávanými čísly.
Asus už sám přiznal, že byly napadeny jeho servery pro Live Update, které tak rozesílaly malware, ovšem oficiálně reaguje až nyní, co se tato skutečnost dostala do médií. Firmě se ale nelíbí udávaný počet počítačů jejích zákazníků, které byly a jsou ohroženy útokem ShadowHammer. 
 
podíly napadených počítačů dle zemí
 
Dle Kaspersky Lab bylo cílem útoku především cca 600 konkrétních PC, která byla malwarem jednoznačně zaměřena pomocí v něm zakódovaných MAC adres. Nicméně před 57 tisíc lidí produktů firmy Kaspersky si na své PC mělo nainstalovat backdoory distribuované servery Asusu. Odhad tak zněl, že celkově bylo napadeno na jeden milion počítačů, což se zdá celkem rozumné, když počítáme i s tím, že jde o období mezi červencem a listopadem 2018. A právě tento milion počítačů se má nacházet především v Rusku, Německu, Francii, Itálii či USA. Česká republika do tohoto výčtu nepatří. 
 
Asus nyní tvrdí, že celkově byly napadeny sotva stovky počítačů a rozhodně ne milion, jak předpokládá společnost Kaspersky. Jenomže rozsah udávaný Asusem vůbec nesedí s tím, co říká Kaspersky Lab o napadení jen svých zákazníků a už minule jsme také zmiňovali potvrzení útoku firmou Symantec, která hlásila, že bylo napadeno alespoň 13 tisíc uživatelů jejího softwaru. Asus by tím také v podstatě říkal, že jeho Live Update téměř nikdo nepoužívá, však jde o firmu prodávající hardware po milionech. 
 
Nyní se Asus nechal slyšet, že svůj systém vybavil "rozšířeným end-to-end šifrovacím mechanismem" a posílil ochranu celého distribučního řetězce od serveru k zákazníkovi, aby se takové útoky neopakovaly. Reakce je to velice pohotová, tedy alespoň na články v médiích, takže firma na svém řešení určitě už nějakou dobu pracovala. 
 
Uživatelé systému Live Update by se nyní měli ubezpečit, že využívají nejnovější verzi 3.6.8 a případně na ni aktualizovat, nebo celkově zvážit její přínos.