Asus přidal do nabídky dvě Mini-ITX desky pro Ryzen

Asus přidal do nabídky dvě Mini-ITX desky pro Ryzen
, , aktualita
Asus se rozhodl rozšířit svou nabídku malých desek formátu Mini-ITX, a to pomocí dvou modelů pro procesory Ryzen. Jedná se o desky ROG STRIX X370-I a STRIX B350-I GAMING, jež se tak liší už svým čipsetem.
K oblíbeným
reklama
Dá se říci, že pro malé desky formátu Mini-ITX je čipová sada formátu B350 zcela postačující. Oproti sadě X370 má jen o dvě linky PCIe 2.0 méně a stejně tak o dva porty SATA 6 Gb/s a jinak má stejnou nabídku USB portů a také podporuje přetaktování. Nicméně v případě Asusu si můžeme vybrat, zda koupit model ROG STRIX X370-I se sadou X370, nebo právě STRIX B350-I GAMING s B350. Nicméně v obou případech získáte stejný počet portů SATA, a to čtyři a pak není ani jasné, zda Asus využil dvě linky PCIe 2.0, které má navíc daný čipset X370. Spíše to ale vypadá, že ten je na desce ROG STRIX X370-I jen zbytečný luxus. 
 
STRIX B350-I GAMING s B350
 
I ostatní specifikace desek jsou velice podobné, jako je třeba slot pro M.2 SSD s integrovaným chladičem s grafikou ROG nebo audio SupremeFX s jistým kodekem S1220A, což není nic jiného než obvyklý Realtek ALC1220. Obě desky také nabízí podsvícení Aura Sync, Wi-Fi 802.11ac a dokonce mají i stejnou nabídku USB portů, mezi něž patří také dvojice moderních USB 3.1, respektive USB 3.1 Gen 2, s 10 Gbs/s propustností. 
 
 
Specifikace desek jsou tak spíše totožné a osobně jsem v nich našel jen jeden rozdíl, který by stál za zmínku, a to ESD Guards chránící na modelu s X370 porty rozhraní LAN, Audio, KBMS a USB portů. Jenomže ty jsou na desce s B350 také a ukazuje se, že Asus je jen ve specifikacích modelu s X370 zmiňuje dvakrát. 
 
Desky tak shodně podporují i paměti DDR4 do frekvence 3600 MHz, nabízí funkce 5-way Optimization využitelné i pro snadný overclocking a dokonce i stejné šestifázové napájení procesoru. Je ale naprosto zřejmé, že model X370-I bude dražší než B350-I a lze očekávat, že by to mohlo být podobné jako u desek ASRock Fatal1ty AB350 Gaming-ITX/ac a ASRock Fatal1ty X370 Gaming-ITX/ac, kde druhý model začíná s cenou v českých obchodech tam, kde končí první a v průměru jde o rozdíl cca 1000 Kč. A dávat tisícovku jen za to, že se můžeme pokochat "lepším" čipsetem, který nám v praxi nic nepřinese, to nevypadá jako vhodná investice, ale počkejme si na ceny, které Asus jestě nezveřejnil. Však on sám je ve své zprávě označuje za téměř identická dvojčata. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Procesorům Intel Coffee Lake-S zvoní hrana, přestanou proudit na trh Procesorům Intel Coffee Lake-S zvoní hrana, přestanou proudit na trh
Jak se dalo očekávat, procesory Intel generace Coffee Lake pro desktopy budou postupně vytlačeny z trhu novou generací. Intel nyní informuje o přesném datu, kdy budou dodány na trh poslední kusy.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Sony tento týden konzoli PS5 nepředstaví, podporuje protesty v USA Sony tento týden konzoli PS5 nepředstaví, podporuje protesty v USA
Společnost Sony měla ve čtvrtek večer představit svou novou konzoli PlayStation 5, ovšem toho se nedočkáme a není jasné, kdy lze očekávat náhradní termín. Sony totiž tímto krokem podporuje aktuální protesty probíhající v USA.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Nejbližší exoplaneta byla potvrzena pomocí nového spektrografu Nejbližší exoplaneta byla potvrzena pomocí nového spektrografu
O existenci exoplanety Proxima b se obecně už dávno nepochybuje, ale vždy je dobré mít potvrzení z dalšího nezávislého zdroje. Tím je nový spektrograf ESPRESSO, který potvrdil i hmotnost planety a délku jejího oběhu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Microsoft pozastavil rozšiřování Windows 10 May 2020 na většině zařízení Microsoft pozastavil rozšiřování Windows 10 May 2020 na většině zařízení
Čerstvě máme na trhu novou verzi systému Windows 10, kterou označujeme za May 2020 Update, verzi 2004, nebo prostě za letošní velkou jarní aktualizaci. Její rozšiřování ale bylo nyní na většině typů zařízení pozastaveno. Proč?
Dnes, aktualita, Jan Vítek8 komentářů
Nová éra "taktování"? Ladění výkonu běžných Core slibuje zajímavý růst výkonu Nová éra "taktování"? Ladění výkonu běžných Core slibuje zajímavý růst výkonu
Intel se neodhodlal změnit svůj přístup k taktování desktopových procesorů ani v nejnovější generaci Comet Lake-S. Pomocí změny násobiče můžeme takto ladit výkon pouze procesorů K na sadě Z490, ale do toho vstupují výrobci základních desek.
Dnes, aktualita, Jan Vítek