www.svethardware.cz
>
>
>

Asus ProArt PQ22UC 4K HDR je založený na panelu OLED

Asus ProArt PQ22UC 4K HDR je založený na panelu OLED
, , aktualita
Asus si připravil profesionální monitor ProArt PQ22UC 4K HDR, na kterém je zajímavé především to, že je postaven na panelu typu OLED. Využívá tak technologii, o které jsme si před mnoha lety mohli myslet, že dnes bude všude a nahradí LCD.
K oblíbeným
reklama
Technologie OLED využívající miniaturní světelné diody tvořící celý displejový rastr ze své podstaty nepotřebuje podsvícení, a tak dokáže poskytnout kontrast, na jaký mohou LCD jen smutně koukat. Vedle toho tu jsou ale i další výhody, jako potenciálně velice rychlá odezva nebo i to, že není třeba řešit pozorovací úhly a případné deformace barev.
 
Svítí tu totiž samotné pixely a jejich subpixely, z čehož vyplývá většina výhod a při nástupu technologie OLED jsme si mohli myslet, že do několika let budeme mít tyto výhody běžně k dispozici. Technologie OLED se v praxi uplatňuje už alespoň 15 let a nedá se vůbec říci, že by jí klasické technologie LCD ustoupily, spíše naopak. 
 
 
Monitor Asus ProArt PQ22UC 4K HDR ale aspoň přispěje k tomu, aby si profesionálové mohli zvolit zobrazovadlo s OLED, a to konkrétně 21,6" panel s rozlišením 4K, a tedy velice vysokou hodnotou 204 ppi. Výsledkem tak bude velice čistý obraz bez znatelného rastru, však s takovou úhlopříčkou není žádný problém snést rozlišení Full HD, natož pak čtyřikrát vyšší. 
 
Novinka slibuje nativní kontrast 1.000.000:1 a není vůbec divu, že podporuje HDR, ostatně to má ve svém názvu, přičemž jde o formáty HDR-10 a HLG zastřešené technologií Asus Smart HDR. Ocenit můžeme také kalibraci barev tohoto monitoru s ΔE < 2 a nabízenou Asus ProArt Calibration Technology. Použitý panel pochopitelně využívá 10bitové barvy a se 14bitovou LUT dokáže zvládnout pokrýt barevný prostor DCI-P3 z 99 procent. 
 
A že tento monitor nevyužívá podsvícení, Asus slibuje stejné zobrazení barev na celé ploše s 95% uniformitou, což ocení také především profesionálové pracující s grafikou. Velice zajímavá hodnota popisuje také odezvu panelu, a to pouze 0,1 ms, což zajistí ostrý obraz i při velice rychlých scénách.  
 
 
ProArt PQ22UC přitom působí jako jeden ze sekundárních monitorů připojovaných pomocí USB, ale toto zdání velice klame. Je však velice tenký, a to pouze 8,5 mm bez připojeného stojanu a sám o sobě také lehký se svým 1,5 kg. Můžeme jej jen tak opřít o složený panel chránící displej při přepravě, nebo využít stojan, který ale umožní pouze nastavení sklonu. 
 
Na jednu stranu tu tak máme výtečný OLED displej, ale na druhou stranu ne zrovna ergonomické provedení. Pro přivedení signálu můžeme využít rozhraní USB-C nebo Micro HDMI, takže s ohledem na to jde opravdu spíše o částečně mobilní zařízení a ne o opravdový desktopový monitor. 
 
O ceně a dostupnosti se Asus zatím nezmínil. 
 
Zdroj: Hexus.net


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Zmatené testování: recenze Radeonu RX 5600 XT jsou tu Zmatené testování: recenze Radeonu RX 5600 XT jsou tu
Pokud by se AMD po vzoru NVIDIE zlevnit své karty Radeon RX 5600 XT, a to v jeho případě ještě dříve, než dorazí na trh, bylo by to jednoduché. Jenomže namísto toho se zvyšovaly takty a to už tak jednoduché není. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Apokalyptická Dying Light 2 nepřijde na jaře, ale výrazně později Apokalyptická Dying Light 2 nepřijde na jaře, ale výrazně později
Nedávno jsme se dozvěděli o tom, že CD Projekt Red bude potřebovat více času na dokončení hry Cyberpunk 2077 a nyní přichází podobná zpráva o Dying Light 2. V případě této hry může být zpoždění ještě výrazně delší. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Noctua uvádí nízký černočerný CPU chladič NH-L9a-AM4 chromax.black Noctua uvádí nízký černočerný CPU chladič NH-L9a-AM4 chromax.black
Rakouská Noctua si připravila nový nízkoprofilový chladič NH-L9a-AM4, který patří do rodiny chromax.black. Má tak celé své tělo i s ventilátorem černé a hodit se bude zvláště do HTPC a celkově nízkých či tenkých sestav.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Radiohead uvádí Public Library, veřejný archiv svého obsahu Radiohead uvádí Public Library, veřejný archiv svého obsahu
Zatímco spousta hudebních skupin si úzkostlivě chrání všechen svůj obsah, britští Radiohead ho už několikrát dali k dispozici všem zadarmo. Nyní spouští Radiohead Public Library, stránku obsahující i vzácný obsah.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Gigabyte a Incooling pracují na chlazení serverů s možností přetaktování Gigabyte a Incooling pracují na chlazení serverů s možností přetaktování
Gigabyte si chystá novou serverovou platformu, která dostala označení R161 Series a nabídne možnost přetaktování. K tomu bude ale zapotřebí kvalitní chlazení a právě o to se postará společnost Incooling. 
Včera, aktualita, Jan Vítek