www.svethardware.cz
>
>
>

Asus ProArt PQ22UC 4K HDR je založený na panelu OLED

Asus ProArt PQ22UC 4K HDR je založený na panelu OLED
, , aktualita
Asus si připravil profesionální monitor ProArt PQ22UC 4K HDR, na kterém je zajímavé především to, že je postaven na panelu typu OLED. Využívá tak technologii, o které jsme si před mnoha lety mohli myslet, že dnes bude všude a nahradí LCD.
K oblíbeným
reklama
Technologie OLED využívající miniaturní světelné diody tvořící celý displejový rastr ze své podstaty nepotřebuje podsvícení, a tak dokáže poskytnout kontrast, na jaký mohou LCD jen smutně koukat. Vedle toho tu jsou ale i další výhody, jako potenciálně velice rychlá odezva nebo i to, že není třeba řešit pozorovací úhly a případné deformace barev.
 
Svítí tu totiž samotné pixely a jejich subpixely, z čehož vyplývá většina výhod a při nástupu technologie OLED jsme si mohli myslet, že do několika let budeme mít tyto výhody běžně k dispozici. Technologie OLED se v praxi uplatňuje už alespoň 15 let a nedá se vůbec říci, že by jí klasické technologie LCD ustoupily, spíše naopak. 
 
 
Monitor Asus ProArt PQ22UC 4K HDR ale aspoň přispěje k tomu, aby si profesionálové mohli zvolit zobrazovadlo s OLED, a to konkrétně 21,6" panel s rozlišením 4K, a tedy velice vysokou hodnotou 204 ppi. Výsledkem tak bude velice čistý obraz bez znatelného rastru, však s takovou úhlopříčkou není žádný problém snést rozlišení Full HD, natož pak čtyřikrát vyšší. 
 
Novinka slibuje nativní kontrast 1.000.000:1 a není vůbec divu, že podporuje HDR, ostatně to má ve svém názvu, přičemž jde o formáty HDR-10 a HLG zastřešené technologií Asus Smart HDR. Ocenit můžeme také kalibraci barev tohoto monitoru s ΔE < 2 a nabízenou Asus ProArt Calibration Technology. Použitý panel pochopitelně využívá 10bitové barvy a se 14bitovou LUT dokáže zvládnout pokrýt barevný prostor DCI-P3 z 99 procent. 
 
A že tento monitor nevyužívá podsvícení, Asus slibuje stejné zobrazení barev na celé ploše s 95% uniformitou, což ocení také především profesionálové pracující s grafikou. Velice zajímavá hodnota popisuje také odezvu panelu, a to pouze 0,1 ms, což zajistí ostrý obraz i při velice rychlých scénách.  
 
 
ProArt PQ22UC přitom působí jako jeden ze sekundárních monitorů připojovaných pomocí USB, ale toto zdání velice klame. Je však velice tenký, a to pouze 8,5 mm bez připojeného stojanu a sám o sobě také lehký se svým 1,5 kg. Můžeme jej jen tak opřít o složený panel chránící displej při přepravě, nebo využít stojan, který ale umožní pouze nastavení sklonu. 
 
Na jednu stranu tu tak máme výtečný OLED displej, ale na druhou stranu ne zrovna ergonomické provedení. Pro přivedení signálu můžeme využít rozhraní USB-C nebo Micro HDMI, takže s ohledem na to jde opravdu spíše o částečně mobilní zařízení a ne o opravdový desktopový monitor. 
 
O ceně a dostupnosti se Asus zatím nezmínil. 
 
Zdroj: Hexus.net


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Účty WhatsAppu lidí z Kašmíru ruší kvůli neaktivitě, nemají totiž Internet Účty WhatsAppu lidí z Kašmíru ruší kvůli neaktivitě, nemají totiž Internet
Odebrání autonomie Kašmíru v Indii má důsledky i na zdejší online život. Vláda zde totiž vypnula internet, aby se lidé nemohli radikalizovat na sociálních sítích, což v důsledku ruší  lidem účty na nich kvůli neaktivitě.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Intel vrací ze záhrobí na trh stařičké 22nm Pentium G3420 Intel vrací ze záhrobí na trh stařičké 22nm Pentium G3420
Nedostatek 14nm procesorů od Intelu se dá řešit třeba i tím, že se odvolá ukončení výroby stařičkých 22nm procesorů. Intel tak do hry vrací více než 6 let staré Pentium G3420, které se bude opět vyrábět.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala8 komentářů
Elon Musk vyhrál soud, záchranář svých 190 mil. USD nedostane Elon Musk vyhrál soud, záchranář svých 190 mil. USD nedostane
Soudní proces mezi Elonem Muskem a záchranářem Vernem Unsworthem skončil. Tweet s nařčením z pedofilie soud neshledal takovým, aby Unsworth vyhrál a s tím i získal až 190 mil. USD, které žádal jako odškodnění.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Kontroverzní TikTok se dohodl s rodiči, žaloba skončila za pouhý den Kontroverzní TikTok se dohodl s rodiči, žaloba skončila za pouhý den
Sociální síť TikTok, to je jeden problém za druhým. Jde zejména o získávání osobních údajů od dětí. Skupina rodičů tak na síť podala žalobu, která ale neměla dlouhého trvání. Za pouhý jeden den došlo k dohodě.
6.12.2019, aktualita, Milan Šurkala
Microsoft 365 Life, předplatné W10 i Office pro běžné spotřebitele už na jaře Microsoft 365 Life, předplatné W10 i Office pro běžné spotřebitele už na jaře
Microsoft nabízí už několik balíčků Microsoft 365, které kombinují operačním systém Windows 10, kancelářský balík Office a další funkce v jednom předplatném. Nově má být i pro běžné spotřebitele.
6.12.2019, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře