www.svethardware.cz
>
>
>

Asus ProArt PQ22UC 4K HDR je založený na panelu OLED

Asus ProArt PQ22UC 4K HDR je založený na panelu OLED
, , aktualita
Asus si připravil profesionální monitor ProArt PQ22UC 4K HDR, na kterém je zajímavé především to, že je postaven na panelu typu OLED. Využívá tak technologii, o které jsme si před mnoha lety mohli myslet, že dnes bude všude a nahradí LCD.
K oblíbeným
reklama
Technologie OLED využívající miniaturní světelné diody tvořící celý displejový rastr ze své podstaty nepotřebuje podsvícení, a tak dokáže poskytnout kontrast, na jaký mohou LCD jen smutně koukat. Vedle toho tu jsou ale i další výhody, jako potenciálně velice rychlá odezva nebo i to, že není třeba řešit pozorovací úhly a případné deformace barev.
 
Svítí tu totiž samotné pixely a jejich subpixely, z čehož vyplývá většina výhod a při nástupu technologie OLED jsme si mohli myslet, že do několika let budeme mít tyto výhody běžně k dispozici. Technologie OLED se v praxi uplatňuje už alespoň 15 let a nedá se vůbec říci, že by jí klasické technologie LCD ustoupily, spíše naopak. 
 
 
Monitor Asus ProArt PQ22UC 4K HDR ale aspoň přispěje k tomu, aby si profesionálové mohli zvolit zobrazovadlo s OLED, a to konkrétně 21,6" panel s rozlišením 4K, a tedy velice vysokou hodnotou 204 ppi. Výsledkem tak bude velice čistý obraz bez znatelného rastru, však s takovou úhlopříčkou není žádný problém snést rozlišení Full HD, natož pak čtyřikrát vyšší. 
 
Novinka slibuje nativní kontrast 1.000.000:1 a není vůbec divu, že podporuje HDR, ostatně to má ve svém názvu, přičemž jde o formáty HDR-10 a HLG zastřešené technologií Asus Smart HDR. Ocenit můžeme také kalibraci barev tohoto monitoru s ΔE < 2 a nabízenou Asus ProArt Calibration Technology. Použitý panel pochopitelně využívá 10bitové barvy a se 14bitovou LUT dokáže zvládnout pokrýt barevný prostor DCI-P3 z 99 procent. 
 
A že tento monitor nevyužívá podsvícení, Asus slibuje stejné zobrazení barev na celé ploše s 95% uniformitou, což ocení také především profesionálové pracující s grafikou. Velice zajímavá hodnota popisuje také odezvu panelu, a to pouze 0,1 ms, což zajistí ostrý obraz i při velice rychlých scénách.  
 
 
ProArt PQ22UC přitom působí jako jeden ze sekundárních monitorů připojovaných pomocí USB, ale toto zdání velice klame. Je však velice tenký, a to pouze 8,5 mm bez připojeného stojanu a sám o sobě také lehký se svým 1,5 kg. Můžeme jej jen tak opřít o složený panel chránící displej při přepravě, nebo využít stojan, který ale umožní pouze nastavení sklonu. 
 
Na jednu stranu tu tak máme výtečný OLED displej, ale na druhou stranu ne zrovna ergonomické provedení. Pro přivedení signálu můžeme využít rozhraní USB-C nebo Micro HDMI, takže s ohledem na to jde opravdu spíše o částečně mobilní zařízení a ne o opravdový desktopový monitor. 
 
O ceně a dostupnosti se Asus zatím nezmínil. 
 
Zdroj: Hexus.net


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Přes 20 úřadů v Texasu napadl vyděračský ransomware Přes 20 úřadů v Texasu napadl vyděračský ransomware
Úřady v Texasu se staly terči koordinovaného útoku vyděračským softwarem, tzv. ransomware. Od pátku jim začaly kolabovat počítače a vyděrači se začali dožadovat výkupného za odemčení zašifrovaných souborů.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
AOC na Gamescomu představilo tři herní monitory G2 AOC na Gamescomu představilo tři herní monitory G2
Gamescom je ideální místo pro představení herních monitorů, a tak firma AOC přijela v plné síle a zařadila do nabídky také tři novinky patřící do řady G2. Jde o rychlé panely pro FreeSync ve dvou velikostech. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA ukázala devět herních blockbusterů s podporou RTX NVIDIA ukázala devět herních blockbusterů s podporou RTX
NVIDIA využila startující Gamescom k prezentaci další vlny AAA her, které budou podporovat její technologie RTX. Můžeme se tak podívat i na videa ukazující, to co ray tracing přinese a zde je o co stát. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
NVIDIA s Microsoftem přinesou ray tracing do Minecraftu NVIDIA s Microsoftem přinesou ray tracing do Minecraftu
NVIDIA navázala spolupráci s Microsoftem ve snaze vylepšit jednoduchou grafiku Minecraftu pomocí technologií RTX. Sám Microsoft přitom nedávno zrušil přípravy nového grafického vylepšení této hry.
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
DRAMeXchange: ceny pamětí DRAM klesají, NAND se drží DRAMeXchange: ceny pamětí DRAM klesají, NAND se drží
Ceny pamětí DRAM jsou dlouhodobě na sestupu a vypadá to, že můžeme ještě počítat s jejich zlevňováním. Dolů by šla i cena NAND Flash, pokud by se Toshibě nestala nepříjemnost s výpadkem proudu.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře