www.svethardware.cz
>
>
>

Asus ProArt PQ22UC 4K HDR je založený na panelu OLED

Asus ProArt PQ22UC 4K HDR je založený na panelu OLED
, , aktualita
Asus si připravil profesionální monitor ProArt PQ22UC 4K HDR, na kterém je zajímavé především to, že je postaven na panelu typu OLED. Využívá tak technologii, o které jsme si před mnoha lety mohli myslet, že dnes bude všude a nahradí LCD.
K oblíbeným
reklama
Technologie OLED využívající miniaturní světelné diody tvořící celý displejový rastr ze své podstaty nepotřebuje podsvícení, a tak dokáže poskytnout kontrast, na jaký mohou LCD jen smutně koukat. Vedle toho tu jsou ale i další výhody, jako potenciálně velice rychlá odezva nebo i to, že není třeba řešit pozorovací úhly a případné deformace barev.
 
Svítí tu totiž samotné pixely a jejich subpixely, z čehož vyplývá většina výhod a při nástupu technologie OLED jsme si mohli myslet, že do několika let budeme mít tyto výhody běžně k dispozici. Technologie OLED se v praxi uplatňuje už alespoň 15 let a nedá se vůbec říci, že by jí klasické technologie LCD ustoupily, spíše naopak. 
 
 
Monitor Asus ProArt PQ22UC 4K HDR ale aspoň přispěje k tomu, aby si profesionálové mohli zvolit zobrazovadlo s OLED, a to konkrétně 21,6" panel s rozlišením 4K, a tedy velice vysokou hodnotou 204 ppi. Výsledkem tak bude velice čistý obraz bez znatelného rastru, však s takovou úhlopříčkou není žádný problém snést rozlišení Full HD, natož pak čtyřikrát vyšší. 
 
Novinka slibuje nativní kontrast 1.000.000:1 a není vůbec divu, že podporuje HDR, ostatně to má ve svém názvu, přičemž jde o formáty HDR-10 a HLG zastřešené technologií Asus Smart HDR. Ocenit můžeme také kalibraci barev tohoto monitoru s ΔE < 2 a nabízenou Asus ProArt Calibration Technology. Použitý panel pochopitelně využívá 10bitové barvy a se 14bitovou LUT dokáže zvládnout pokrýt barevný prostor DCI-P3 z 99 procent. 
 
A že tento monitor nevyužívá podsvícení, Asus slibuje stejné zobrazení barev na celé ploše s 95% uniformitou, což ocení také především profesionálové pracující s grafikou. Velice zajímavá hodnota popisuje také odezvu panelu, a to pouze 0,1 ms, což zajistí ostrý obraz i při velice rychlých scénách.  
 
 
ProArt PQ22UC přitom působí jako jeden ze sekundárních monitorů připojovaných pomocí USB, ale toto zdání velice klame. Je však velice tenký, a to pouze 8,5 mm bez připojeného stojanu a sám o sobě také lehký se svým 1,5 kg. Můžeme jej jen tak opřít o složený panel chránící displej při přepravě, nebo využít stojan, který ale umožní pouze nastavení sklonu. 
 
Na jednu stranu tu tak máme výtečný OLED displej, ale na druhou stranu ne zrovna ergonomické provedení. Pro přivedení signálu můžeme využít rozhraní USB-C nebo Micro HDMI, takže s ohledem na to jde opravdu spíše o částečně mobilní zařízení a ne o opravdový desktopový monitor. 
 
O ceně a dostupnosti se Asus zatím nezmínil. 
 
Zdroj: Hexus.net


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
PurePC: dohoda Intelu a NVIDIE odřízla AMD od notebooků s výkonnými GPU PurePC: dohoda Intelu a NVIDIE odřízla AMD od notebooků s výkonnými GPU
Polský server PurePC si dovolil vypustit do světa zprávu o tom, že mezi Intelem a NVIDIÍ loni existovala dohoda, která měla zajistit, aby se procesory AMD nedostaly do notebooků s kartami GeForce RTX 2070 či výkonnějšími.
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
Astronomové sledují explozi supernovy proti proudu času Astronomové sledují explozi supernovy proti proudu času
Před mnoha sty lety mohli naši předkové sledovat explozi supernovy v malé sousední galaxii a na její pozůstatky se nyní zaměřili astronomové, kteří se s využitím analýzy snímků, jež od sebe dělí deset let, snaží jít proti proudu času. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Jaké budou ceny Rocket Lake-S? Už se postupně objevují Jaké budou ceny Rocket Lake-S? Už se postupně objevují
Intel se chystá vypustit na trh opět 14nm desktopové procesory, které budou mít ovšem na jednu stranu modernější architekturu, ale na druhou stranu mohou nabídnout maximálně jen 8 jader oproti Comet Lake-S. Jaké budou ceny?
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
NVIDIA prý neplánuje přijít s vlastní RTX 3060 Founders Edition NVIDIA prý neplánuje přijít s vlastní RTX 3060 Founders Edition
NVIDIA GeForce RTX 3060 bude dle informací serveru Cowcotland připravena pouze od AIB partnerů, a na trh se tak nechystá verze Founders Edition, ačkoliv by se to mohlo zdát z doprovodných materiálů. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
WhatsApp brzdí: vysvětluje nové podmínky sdílení dat a odsouvá je na 15.5. WhatsApp brzdí: vysvětluje nové podmínky sdílení dat a odsouvá je na 15.5.
Kontroverzní změna podmínek sdílení dat z WhatsAppu na Facebook rozčílila spoustu lidí. Komunikátor nyní vysvětluje, jak se vlastně všechny věci mají. Změnu navíc odkládá z 8. února až na 15. května.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře