Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Asus ROG Strix XG49VQ: 49 proklatě širokoúhlých palců

30.10.2018, Jan Vítek, aktualita
Asus ROG Strix XG49VQ: 49 proklatě širokoúhlých palců
Asus si připravil nový herní monitor ROG Strix XG49VQ, který má úhlopříčku 49 palců, což už odpovídá spíše televizoru, ale zde je to na prohnutém panelu s poměrem stran 32:9. V podstatě tak jde o dva spojené 16:9 panely. 
Asus ROG Strix XG49VQ tak dokáže nahradit dva monitory, ovšem s tím podstatným rozdílem, že nám zde nebude vadit žádný a ani sebemenší rámeček. Ostatně v použití dvou samostatných monitorů pro hraní nelze vidět alternativu, protože pak bude logicky střed obrazu právě na pomezí mezi nimi a snad nikdo by na takové sestavě nechtěl hrát. Použitelná alternativa čítá tři monitory, což ovšem znamená náklady navíc a potenciálně i nutnost zajistit vyšší výkon pro nakrmení dalšího panelu. 
 
 
Z pohledu na samostatný monitor v bílém poli, a navíc trošku z boku, nejsou proporce tak dobře vidět, a tak si ukažme ještě ROG Strix XG49VQ v reálném prostředí. 
 
 
Na této fotografii je znát, že hraní na takovém monitoru nás může opravdu vtáhnout do virtuálního světa. Ten, kdo si něco podobného mohl vyzkoušet na živo, pak může potvrdit, že hraní s takovým monitorem má leccos do sebe právě díky tomu, že můžeme zapojit i své periferní vidění a máme o 3D světě okolo lepší přehled. Je to v podstatě takový kompromis mezi hraním na klasickém monitoru a využitím VR headsetu.  
 
Asus ROG Strix XG49VQ nabídne pro tyto účely 49" panel (124,5 cm) s rozlišením Double Full HD (3840 x 1080), takže tomu musí odpovídat také výkon sestavy. Zakřivení má poloměr 1800R a dále tu máme certifikaci VESA DisplayHDR400, takže můžeme očekávat maximální jas 400 cd/m2. Pokrytí barev je celkem slušné se 125procentním sRGB gamutem a co se týče synchronizace, k dispozici je AMD FreeSync 2. Smysl tak má kupovat si především Radeony, takže na takový monitor to bude chtít nejlépe některou z dostupných karet RX Vega, zvláště když bude možné využít až 144Hz obnovovací frekvenci. 
 
Asus také samozřejmě nezapomněl na různé herní funkce, jako je Shadow Boost pro prokreslení tmavých scén, ovšem pak tu je také utilita DisplayWidget nahrazující OSD. Podrobnější informace zatím nejsou známy stejně jako datum vypuštění na trh a cena. 

Zdroj: Hexus.net