Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Atari VCS přijde později, ale dostane Ryzen s Vegou

20.3.2019, Jan Vítek, aktualita
Atari VCS přijde později, ale dostane Ryzen s Vegou
Herní konzole Atari VCS už dávno vstoupila do předprodeje, takže se dalo očekávat, že ohlášené specifikace se už nezmění. Změnily, a to k lepšímu, i když zájemci si budou muset na ni ještě chvíli počkat. 
Dle specifikací zveřejněných v minulém roce měla konzole Atari VCS využít ještě 28nm Bristol Ridge A10, čili SoC od společnosti AMD, které nese ještě starší předzenovská jádra Excavator a k tomu Radeon R7 (GCN 3. generace). Nebylo přitom upřesněno, zda jde o nějaký speciální model, ale mohli jsme očekávat, že to bude jeden z běžných mobilních čipů s konfigurovatelným TDP do 45 W. 
 
Pak byly ohlášeny 4 GB paměti DDR4 plus 32 GB eMMC pro data, HDMI 2.0, WiFi (2,4/5 GHz), Bluetooth 5.0, gigabitový Ethernet, čtyři USB 3.0 a pak to byly 4 mikrofony a v příslušenství joystick s bezdrátovým rozhraním (Bluetooth), ale napojitelný i na USB C. Celé rozměry konzole jsou 370 x 135 x 41 mm a jako OS se využije upravený Linux a především tu bude přes sto klasických her pro Atari jako součást hlavní výbavy. Většina z toho bude asi stále platit, ale namísto 28nm APU A10 tu bude něco mnohem modernějšího. 
 
 
Vývojáři konzole nyní vytroubili do světa, že namísto postaršího APU tu bude zatím nespecifikovaný čip založený na 14nm technologii. Bude mít dvě jádra Zen plus grafiku Radeon Vega. Uvidíme, co to nakonec bude, protože pokud by mělo jít o existující řadové APU, pak vzhledem k uvedenému počtu jader v úvahu připadá pouze jejich low-end s grafikou Vega 3 a jejími 192 Stream procesory. To skutečně není žádné dělo.
 
Původní slib zněl přitom tak, že Atari VCS přijde na trh ještě v roce 2018 za tržní cenu 200 až 300 dolarů, ovšem nyní je základní (Onyx) verze na IndieGoGo už za 239 dolarů A i když to zahrnuje i nějakých sto klasických her, je těžké si představit, že bychom měli takovou částku dát za konzoli s low-endovým APU na úrovni Athlonu 240GE. Takže si počkáme na to, s čím vývojáři přijdou, ostatně ti se chlubili přímou spoluprací s firmou AMD. 
 
A chvíli si ještě asi počkáme, neboť Atari VCS přijde na trh nejdříve na konci tohoto roku. V jeho průběhu by ale měly přijít alespoň další podrobnosti o použitém hardwaru a jeho výkonu. 
 
Zdroj: Hexus.net