reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Australští vědci dosáhli rychlosti 44,2 Tbps přes standardní optické kabely

, , aktualita
Australští vědci dosáhli rychlosti 44,2 Tbps přes standardní optické kabely
Australským vědcům se povedlo dosáhnout pozoruhodného rekordu v dosažené přenosové rychlosti pomocí optických kabelů. S využitím tzv. micro-comb se jim podařilo přenést 44,2 Tb/s a v reálném prostředí to nebylo o mnoho méně.
Australští vědci dosáhli rychlosti 44,2 Tbps přes standardní optické kabely
Vědci z univerzit Monash, Swinburne a RMIT dokázali překonat dosavadní rekordy v datových přenosech pomocí optických vláken. Využili k tomu technologii zvanou micro-comb, která využívá miniaturního čipu (v tomto případě 5×9 mm) pro rozdělení a vysílání optického signálu v mnoha různých vlnových délkách najednou. V tomto případě vytvořili na jednom kabelu 80 různých kanálů se světlem o vlnových délkách 1536 až 1567 mm. Pomocí jediného zařízení tak lze nahradit vyšší množství různých laserů, kde každý produkuje světlo různé vlnové délky. Na 75km kabelu se jim v laboratoři povedlo dosáhnout přenosové rychlosti 44,2 Tb/s (5,5 TB/s). Pokud bychom počítali užitečný datový signál (samotná data bez přenosové režie), tak bychom byli na 39,2 Tb/s (4,9 TB/s). To je více než 1000 jednovrstvých DVD za sekundu.
 
Optické kabely Micro-Comb
 
Nezůstalo ale jen u laboratorního měření. Vědci to poprvé vyzkoušeli i v reálném prostředí mezi RMIT kampusem v Melbourne a kampusem Monash University v Claytonu. V tomto případě šlo o dva vcelku běžné optické kabely na vzdálenost 38,3 km, což při měření tam a zpět dávalo dohromady 76,6 km. I zde se jim povedlo dosáhnout téměř totožné efektivní rychlosti 39,0 Tb/s (po odečtení přenosové režie). K využití této technologie tedy není nutné překopávat veškerou stávající kabeláž, jde především o vysílače optického signálu. Pochopitelně však nelze čekat, že si takovou technologii v blízké době natáhnete k sobě domů. Autoři předpokládají, že se patrně nejprve objeví při propojování datových center.
 


reklama
reklama
reklama