www.svethardware.cz
>
>

Australští vědci dosáhli rychlosti 44,2 Tbps přes standardní optické kabely

Australští vědci dosáhli rychlosti 44,2 Tbps přes standardní optické kabely
, , aktualita
Australským vědcům se povedlo dosáhnout pozoruhodného rekordu v dosažené přenosové rychlosti pomocí optických kabelů. S využitím tzv. micro-comb se jim podařilo přenést 44,2 Tb/s a v reálném prostředí to nebylo o mnoho méně.
K oblíbeným
reklama
Vědci z univerzit Monash, Swinburne a RMIT dokázali překonat dosavadní rekordy v datových přenosech pomocí optických vláken. Využili k tomu technologii zvanou micro-comb, která využívá miniaturního čipu (v tomto případě 5×9 mm) pro rozdělení a vysílání optického signálu v mnoha různých vlnových délkách najednou. V tomto případě vytvořili na jednom kabelu 80 různých kanálů se světlem o vlnových délkách 1536 až 1567 mm. Pomocí jediného zařízení tak lze nahradit vyšší množství různých laserů, kde každý produkuje světlo různé vlnové délky. Na 75km kabelu se jim v laboratoři povedlo dosáhnout přenosové rychlosti 44,2 Tb/s (5,5 TB/s). Pokud bychom počítali užitečný datový signál (samotná data bez přenosové režie), tak bychom byli na 39,2 Tb/s (4,9 TB/s). To je více než 1000 jednovrstvých DVD za sekundu.
 
Optické kabely Micro-Comb
 
Nezůstalo ale jen u laboratorního měření. Vědci to poprvé vyzkoušeli i v reálném prostředí mezi RMIT kampusem v Melbourne a kampusem Monash University v Claytonu. V tomto případě šlo o dva vcelku běžné optické kabely na vzdálenost 38,3 km, což při měření tam a zpět dávalo dohromady 76,6 km. I zde se jim povedlo dosáhnout téměř totožné efektivní rychlosti 39,0 Tb/s (po odečtení přenosové režie). K využití této technologie tedy není nutné překopávat veškerou stávající kabeláž, jde především o vysílače optického signálu. Pochopitelně však nelze čekat, že si takovou technologii v blízké době natáhnete k sobě domů. Autoři předpokládají, že se patrně nejprve objeví při propojování datových center.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Opět je to jinak: procesory Samsung Exynos s GPU od AMD prý už letos Opět je to jinak: procesory Samsung Exynos s GPU od AMD prý už letos
Tzv. rumors se umí občas pěkně rozcházet a velmi dobře to jde vidět na procesoru Samsung Exynos 9925. Ten by měl přinést do mobilních procesorů Samsung výkonnou grafiku od AMD. Už poněkolikáté se mění předpokládané datum uvedení.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Philips uvedl 10bitový 4K monitor 288E2UAE Philips uvedl 10bitový 4K monitor 288E2UAE
Společnost Philips uvádí do nabídky svých monitorů novinku v podobě modelu 288E2UAE. Jde o 28" monitor, který nabízí 4K rozlišení a 10bitové zpracování barev. Přitom má jít o poměrně levnou variantu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
LAVO: vodíkové úložiště energie pro domácnost LAVO: vodíkové úložiště energie pro domácnost
Společnost LAVO přichází na trh s novým úložištěm elektrické energie. Nebude ji ale ukládat primárně v akumulátoru, ale ve vodíku. Její úložiště totiž bude provádět elektrolýzu vody a chybět nebude palivový článek.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
QNAP varuje před malwarem, který napadá jeho NAS a těží kryptoměny QNAP varuje před malwarem, který napadá jeho NAS a těží kryptoměny
Společnost QNAP varuje své zákazníky před dvěma malwary, které na jejích zařízení těží kryptoměny. Jde o Dovecat a dedpma, které se poslední dobou šíří Internetem a mohou napadat i jiná zařízení s Linuxem.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Nové grafické karty Intel Iris Xe nebudou fungovat s procesory AMD Nové grafické karty Intel Iris Xe nebudou fungovat s procesory AMD
Intel včera představil další grafické karty, které budou po více než dvou dekádách od dob modelu Intel 740 nabídnuty na trhu. Ukazuje se ale, že si je nebudeme moci koupit samostatně a ani vyzkoušet na sestavě s procesorem AMD. Proč? 
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů