Autonomní loď MAS sama překoná Atlantik, oslaví 400 let lodi Mayflower

Autonomní loď MAS sama překoná Atlantik, oslaví 400 let lodi Mayflower
, , aktualita
Po 400 letech od slavného vyplutí lodě Mayflower s osadníky z anglického Plymouthu do toho amerického vypluje loď Mayflower Autonomous Ship (MAS) na stejnou trasu. Bude ale plně autonomní a prozkoumá problematiku plastů v oceánech.
K oblíbeným
reklama
V roce 2014 začali členové městské rady v anglickém Plymouthu přemýšlet, jak by oslavili 400 let od vyplutí lodě Mayflower, která z tohoto města vezla osadníky přes celý Atlantik na americké pobřeží a stála za vznikem americké verze města s tímtéž názvem. Nakonec bylo dohodnuto, že bude postavena autonomní loď Mayflower Autonomous Ship (MAS), která podobnou trasu zvládne rychleji a především sama bez lidské posádky. Úkolem lodi bude především zkoumat, co by se dalo dělat s odpadním plastem, který znečišťuje naše oceány.
 
Mayflower Autonomous Ship (MAS)
 
Stavba lodi začala 2. září 2019 v Gdaňsku v Polsku u Aluship Technology, hotova by měla být v březnu 2020 a na svou pouť se vydá 6. září 2020. Zatímco původní plachetnici Mayflower cesta zabrala 60 dní, nový Mayflower by to měl zvládnout za pouhých 12 dní. Půjde o hybridní loď, která může využívat síly větru, solární energii a nouzově zde bude i dieselový agregátor, kdyby energie v bateriích nestačila a bylo potřeba nouzově zrychlit.
 
Mayflower Autonomous Ship (MAS)
 
Loď bude vybavena mnoha senzory, některé najdeme např. i v autonomních autech. Nechybí tak GNSS, STACOM, radar, různé AIS (Automated Identification Systems) a lidar. Autonomní systémy budou sledovat počasí, brát data z námořních map, senzorů a díky tomu se má sama s pomocí umělé inteligence a systémů hlubokého učení rozhodovat o ideální trase i rychlosti.
 
 
Během cesty chce loď pro organizaci Promare především sbírat data, která by měla lidem pomoci v boji s odpadním plastem v oceánech, což je poslední dobou velké téma (k tomu má různé senzory pro zjištění teploty, sběru vzorků vody i vzduchu, akustické a další snímače). Data budou ukládána lokálně na lodi, nicméně jakmile bude signál, připojí se na internet a odešle je do IBM Cloud. Právě společnost IBM je totiž jedním z partnerů celé akce. Bude mít i další úkoly jako zkoumání kybernetické bezpečnosti, života mořských savců a dalších věcí.
 
Zatímco původní Mayflower byla dřevěnou plachetnicí se třemi stěžni, která byla dlouhá 30 metrů, vážila 180 tun a mohla plout maximálně 2,5 uzlu (4,6 km/h), nová loď využívá hliníku a kompozitových materiálů. Při poloviční délce 15 metrů váží jen 5 tun a vyvine rychlost až 20 uzlů (37 km/h).
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Chrome chce upozorňovat na pomalu se načítající stránky Chrome chce upozorňovat na pomalu se načítající stránky
Google plánuje svůj prohlížeč Chrome vybavit novou funkcí, která bude uživatele informovat v případě, kdy bude vstupovat na stránky, které se právě dle Googlu obvykle načítají pomalu. Půjde tak v podstatě o seznam hanby. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Evropská Gigafactory od Tesly bude stát v Německu Evropská Gigafactory od Tesly bude stát v Německu
Evropská Tesla Gigafacotry už zná své místo. Elon Musk prohlásil, že bude stát v blízkosti německého hlavního města, Berlína. Po letech dohadů, zda bude v ČR, Británii, Nizozemí, Francii či jinde, je jasno.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Microsoft vypustil do světa Windows 10 November 2019 Update Microsoft vypustil do světa Windows 10 November 2019 Update
Společnost Microsoft oficiálně vypustila na trh svou nejnovější verzi systému Windows 10, kterou můžeme označit jako November 2019 Update, anebo prostě 1909. Vedle jarní aktualizace máme očekávat spíše mírné změny a méně novinek.
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Core i5-9600KF výrazně zlevňuje, co ostatní Intely? Core i5-9600KF výrazně zlevňuje, co ostatní Intely?
Cena procesoru Core i5-9600KF v zahraničí i u nás výrazně a skokově klesla, což ukazuje na to, že nejde jen o nějakou akci prodejců. Za kolik si tak můžeme pořídit toto čisté šestijádro a jak na tom jsou jiné Intely?
Dnes, aktualita, Jan Vítek13 komentářů
BBC varuje před deepfakes, vytvořila umělé video s Borisem Johnsonem BBC varuje před deepfakes, vytvořila umělé video s Borisem Johnsonem
Deepfakes jsou čím dál tím větším problémem. Varuje před nimi stabice BBC, která se podílela na tvorbě falešného videa s Borisem Johnsonem a Jeremy Corbynem. Ukazuje, že je stále snazší udělat věrohodný podvrh.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře