www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Bitmain konečně představil Antminer pro Ethereum, co to udělá s grafikami?

Bitmain konečně představil Antminer pro Ethereum, co to udělá s grafikami?
, , aktualita
Společnost Bitmain už představila specializovaný ASIC pro těžbu Etherea, který dostal označení Antminer E3. To je velice důležitá zpráva i pro ty, kteří s těžbou nemají a nechtějí mít nic společného, neboť jde o ceny a dostupnost grafických karet.
K oblíbeným
reklama
O novém Antmineru jsme se zmínili už před několika dny, kdy ale ještě nebylo pořádně jasné, kdy se dostane na trh. Nyní už jej Bitmain na trh uvedl jako Antminer E3, který je určen speciálně pro Ethereum, ovšem reálně bude dostupný později. To bylo vyvinuto právě jako kryptoměna, která měla být odolná vůči těžbě na specializovaných čipech (ASIC) a vyžadovala vysokou propustnost a kapacitu pamětí, které se v případě spotřebního hardwaru dostává právě na grafických kartách. 
 
 
Lidé využívající grafické karty se k těžbě Etherea přiklonily právě poté, o přišly na trh ASIC pro Bitcoin, kvůli nimž byla těžba pomocí grafik rázem neefektivní. Do bazarů se tehdy dostala kvanta levných grafických karet, a to především z toho důvodu, že těžaři neměli možnost, jak je jinak využít. Jenomže nyní je situace značně odlišná, protože kryptoměn je na světě už nepočítaně a konec těžby Etherea na grafických kartách vůbec nemusí znamenat, že se jich lidé začnou najednou zbavovat a to se pak projeví na trhu poklesem nafouknutých cen. 
 
Antminer E3 je tedy určen výhradně pro Ethereum a přijde na 800 dolarů, což je cena, za kterou si lidé v zahraničí nedávno kupovali AMD Radeon RX 580. Při spotřebě 800 W pak nabídne hashrate 180 MH/s, což lze srovnat se zmíněným Radeonem, který zvládne cca 30 MH/s při spotřebě asi 150 W. Záleží ale samozřejmě na nastavení, nicméně tyto hodnoty jsou zcela reálné, a tak z hlediska spotřeby a výkonu jde o zcela srovnatelné hodnoty. 
 
Nicméně na dosažení hashrate 180 MH/s bychom potřebovali šest Radeonů RX 580, což by i při výchozích cenách bylo mnohem dražší než pořízení jednoho Antminera E3 za 800 dolarů, přičemž vůbec nepočítáme s pořízením zbytku hardware. A to je velice důležitý fakt, neboť máme přirozeně zájem na tom, aby se nám prvotní investice do koupě těžebního zařízení co nejrychleji vrátila. Dle kalkulačky to může v našich podmínkách představovat zisk, který nám za celý jeden rok těžby zaplatí asi tři čtvrtiny ceny Antmineru E3, pokud počítáme s cenou energie 3,80 Kč za kWh. 
 
Bitmain už začal přijímat objednávky, přičemž reálná dostupnost je naplánována na červenec. Na to, aby ceny grafických karet začaly případně reagovat, je tak na jednu stranu ještě dost času, i když už dnes si samozřejmě další potenciální zájemci o koupi karty mohou spočítat, zda se jim to vůbec ještě vyplatí a zda už nebude lepší si počkat na Antminer E3, nebo se orientovat na něco jiného než Ethereum. 
 
Pro nás je dobrá zpráva ta, že cena některých karet už začala klesat. Například tento Radeon RX 580 od Sapphire už lze koupit ze skladových zásob a jeho cena už několik dní jde dolů. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Phoronix: záplatované Intely ztratily pětinásobek výkonu v porovnání s AMD Phoronix: záplatované Intely ztratily pětinásobek výkonu v porovnání s AMD
Server Phoronix se zaměřil na to, jak s výkonem procesorů Intel a AMD zamávaly veškeré záplaty proti chybám od té doby, co se objevil Spectre a Meltdown. Ukázalo se, že řeči o dopadu především na výkon CPU Intel nejsou přehnané. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Co nabídne sada AMD X570? Máme tu neoficiální diagram Co nabídne sada AMD X570? Máme tu neoficiální diagram
Už se můžeme spolehnout na to, že zbrusu nová čipová sada AMD X570 bude potřebovat výkonnější chlazení, než na jaké jsme si za poslední roky zvykli. Čím se nám ale za to odmění, to ukáže diagram od ChipHell. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD se po čtyřech letech vrací do Fortune 500 AMD se po čtyřech letech vrací do Fortune 500
AMD v roce 2015 vypadlo z žebříčku Fortune 500, který čítá pět set nejlepších společností z USA s ohledem na jejich tržby. Jde tak o přesně danou posloupnost firem a není divu, že AMD v ní před čtyřmi lety výrazně kleslo. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Kingston uvádí svá nejlepší SSD KC2000 Kingston uvádí svá nejlepší SSD KC2000
Kingston si připravil svou novou vlajkovou řadu SSD pro rozhraní M.2, a sice KC2000. Založena je na nových 96vrstvých pamětech s buňkami TLC a slibuje maximální datovou propustnost 3200 MB/s.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Sapphire: očekávejme výkonné Navi i za 500 USD Sapphire: očekávejme výkonné Navi i za 500 USD
Zástupce společnosti Sapphire, dlouholetého AIB partnera firem ATi a následně AMD, si trošku pustil pusu na špacír a prozradil něco o tom, co můžeme očekávat od připravovaných grafických karet s GPU Navi.
Dnes, aktualita, Jan Vítek