www.svethardware.cz
>
>
>
>

Blížící se mezihvězdná kometa by se mohla u Slunce rozpadnout

Blížící se mezihvězdná kometa by se mohla u Slunce rozpadnout
, , aktualita
V září jsme se dozvěděli o druhém zaznamenaném mezihvězdném návštěvníkovi, jímž je kometa C/2019 Q4 (Borisov). Ta byla nalezena akorát včas, abychom mohli sledovat její přiblížení do středu Sluneční soustavy.
K oblíbeným
reklama
2I/Borisov byla pojmenována po ukrajinském Astronomovi, který ji objevil a nyní je stále na cestě do středu Sluneční soustavy na dráze, která už zcela jasně ukazuje na její mezihvězdný původ. Zatím je tak ještě na cestě do přísluní, čili nejbližšího bodu svého průletu kolem naší hvězdy a už je jen otázka dní, neboť by se tak mělo stát během druhého prosincového týdne. 
 
Někteří astronomové se přitom obávají, že by se 2I/Borisov mohl už kdykoliv rozpadnout, a to právě vlivem slunečního zahřívání, i když se nedá říci, že by kometa zažila skutečně pekelné teploty, když ji její dráha zavede jen někam mezi dráhu Země a Marsu. 
 
 
Máme tu také zajímavé srovnání vytvořené z fotografie pořízení 24. listopadu pomocí Keckovy observatoře na Havaji. Dle tohoto snímku má kometa v této době ohon dlouhý přibližně 160.000 km a takto nějak by ve stejné vzdálenosti vypadala Země. Je nutné si zde uvědomit, že ohon na fotografii pochopitelně není vyfocen nastavený kolmo k nám, ale míří od nás. Kometa samotná tak vypadá jako velice velký objekt, ačkoliv její samotné jádro by mělo mít v průměru jen necelé dva kilometry. 
 
Astronomové se už také zaměřili na to, jak se kometa přibližuje, jak odráží světlo a jaké má chemické složení a nezjistili žádné výraznější odlišnosti od komet naší vlastní Sluneční soustavy. 
 
Poprvé byl 2I/Borisov zachycen v době, kdy se nacházel už jen 3 astronomické jednotky (AU) od nás, čili necelou půl miliardu kilometrů. Do té doby si komety nikdo nevšiml, protože se přibližovala od Slunce, nicméně později byly nalezeny snímky, které ji ukazovaly už během prosince předchozího roku, kdy byla ještě kolem 10 AU daleko. Díky tomu se bude moci později určit systém, ze kterého k nám pravděpodobně přiletěla, i když samozřejmě ne s určitostí. 
 
 
Složení komety se pak může určit i dle toho, jak se mění její jas a světlo v různé vzdálenosti od Slunce, neboť různé plyny a obecně materiál je uvolňován při různých teplotách. Neocenitelný je ale v tomto případě pochopitelně také rozbor jejího spektra, které pomůže určit i to, jaký objem materiálu kometa uvolňuje do svého okolí. Konkrétně za sebou 2I/Borisov nechává vodní páry, kyanid, hydroxid, diatomický uhlík a atomický kyslík. 

Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Kontroverzní TikTok se dohodl s rodiči, žaloba skončila za pouhý den Kontroverzní TikTok se dohodl s rodiči, žaloba skončila za pouhý den
Sociální síť TikTok, to je jeden problém za druhým. Jde zejména o získávání osobních údajů od dětí. Skupina rodičů tak na síť podala žalobu, která ale neměla dlouhého trvání. Za pouhý jeden den došlo k dohodě.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Microsoft 365 Life, předplatné W10 i Office pro běžné spotřebitele už na jaře Microsoft 365 Life, předplatné W10 i Office pro běžné spotřebitele už na jaře
Microsoft nabízí už několik balíčků Microsoft 365, které kombinují operačním systém Windows 10, kancelářský balík Office a další funkce v jednom předplatném. Nově má být i pro běžné spotřebitele.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Nové snímky: největší černá díra i "galaxie v galaxii" Nové snímky: největší černá díra i "galaxie v galaxii"
Astronomům se povedlo díky sledování hvězd v cizí galaxii určit hmotnost tamní černé díry, která se ukázala jako dosud největší, jakou se podařilo najít. Hubble se vedle toho podíval na známý Hoagův objekt.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
G11 Iris Plus: 10nm grafika v herních testech G11 Iris Plus: 10nm grafika v herních testech
Server Techspot si vyzkoušel mobilní grafiku v procesoru Core i7-1065G7 generace Ice Lake. Jedná se o třídu G11 Iris Plus, která představuje to nejlepší, co Intel mezi iGPU dosud vyrobil. Jak se ukáže ve hrách?
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Cestování Uberem o život? Za minulý rok 9 vražd a 3045 sexuálních útoků Cestování Uberem o život? Za minulý rok 9 vražd a 3045 sexuálních útoků
Služba Uber zveřejnila svou bezpečnostní zprávu za uplynulé dva roky. Bohužel nebylo vše bez problémů a jen v USA se objevily tisíce případů sexuálních útoků, desítky úmrtí při nehodách a několik vražd.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala