www.svethardware.cz
>
>
>
>

Blížící se mezihvězdná kometa by se mohla u Slunce rozpadnout

Blížící se mezihvězdná kometa by se mohla u Slunce rozpadnout
, , aktualita
V září jsme se dozvěděli o druhém zaznamenaném mezihvězdném návštěvníkovi, jímž je kometa C/2019 Q4 (Borisov). Ta byla nalezena akorát včas, abychom mohli sledovat její přiblížení do středu Sluneční soustavy.
K oblíbeným
reklama
2I/Borisov byla pojmenována po ukrajinském Astronomovi, který ji objevil a nyní je stále na cestě do středu Sluneční soustavy na dráze, která už zcela jasně ukazuje na její mezihvězdný původ. Zatím je tak ještě na cestě do přísluní, čili nejbližšího bodu svého průletu kolem naší hvězdy a už je jen otázka dní, neboť by se tak mělo stát během druhého prosincového týdne. 
 
Někteří astronomové se přitom obávají, že by se 2I/Borisov mohl už kdykoliv rozpadnout, a to právě vlivem slunečního zahřívání, i když se nedá říci, že by kometa zažila skutečně pekelné teploty, když ji její dráha zavede jen někam mezi dráhu Země a Marsu. 
 
 
Máme tu také zajímavé srovnání vytvořené z fotografie pořízení 24. listopadu pomocí Keckovy observatoře na Havaji. Dle tohoto snímku má kometa v této době ohon dlouhý přibližně 160.000 km a takto nějak by ve stejné vzdálenosti vypadala Země. Je nutné si zde uvědomit, že ohon na fotografii pochopitelně není vyfocen nastavený kolmo k nám, ale míří od nás. Kometa samotná tak vypadá jako velice velký objekt, ačkoliv její samotné jádro by mělo mít v průměru jen necelé dva kilometry. 
 
Astronomové se už také zaměřili na to, jak se kometa přibližuje, jak odráží světlo a jaké má chemické složení a nezjistili žádné výraznější odlišnosti od komet naší vlastní Sluneční soustavy. 
 
Poprvé byl 2I/Borisov zachycen v době, kdy se nacházel už jen 3 astronomické jednotky (AU) od nás, čili necelou půl miliardu kilometrů. Do té doby si komety nikdo nevšiml, protože se přibližovala od Slunce, nicméně později byly nalezeny snímky, které ji ukazovaly už během prosince předchozího roku, kdy byla ještě kolem 10 AU daleko. Díky tomu se bude moci později určit systém, ze kterého k nám pravděpodobně přiletěla, i když samozřejmě ne s určitostí. 
 
 
Složení komety se pak může určit i dle toho, jak se mění její jas a světlo v různé vzdálenosti od Slunce, neboť různé plyny a obecně materiál je uvolňován při různých teplotách. Neocenitelný je ale v tomto případě pochopitelně také rozbor jejího spektra, které pomůže určit i to, jaký objem materiálu kometa uvolňuje do svého okolí. Konkrétně za sebou 2I/Borisov nechává vodní páry, kyanid, hydroxid, diatomický uhlík a atomický kyslík. 

Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel už ulovil firmu Qualcomm na svůj proces 20A Intel už ulovil firmu Qualcomm na svůj proces 20A
Intel včera v noci už odhalil své plány na vývoj moderních výrobních procesů s tím, že se o své výrobní kapacity hodlá v rámci Intel Foundry podělit i s jinými firmami. Huawei to asi nebude, ale máme tu konkrétního zájemce o proces 20A. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD Navi 31 se rýsuje: 15360 jader a už bez Compute Unit? AMD Navi 31 se rýsuje: 15360 jader a už bez Compute Unit?
AMD Navi 31 je očekávaný nejlepší čip generace Navi 3, která se utká zřejmě s NVIDIA Ada Lovelace a mimo hru také stále není z našeho pohledu ani Hopper. Server 3DCenter nyní nabízí přehled fám z různých zdrojů, které se nedávno objevily. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel ukázal design budoucích CPU Alder/Meteor Lake a Sapphire/Granite Rapids Intel ukázal design budoucích CPU Alder/Meteor Lake a Sapphire/Granite Rapids
Nakonec se v dnešním novinkovém seriálu o technologiích Intelu podíváme na to, jak budou vypadat chystané procesory Alder Lake i Meteor Lake a pak serverové Sapphire Rapids a Granite Rapids. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel a inovace v pouzdření: EMIB, Foveros Omni a Direct Intel a inovace v pouzdření: EMIB, Foveros Omni a Direct
Intel nám toho včera naservíroval mnoho, takže pokračujeme v krasojízdě a tentokrát půjde především o inovace v pouzdření čipů. To je nedílným předpokladem pro zajištění dalšího výrazného pokroku a nám tu půjde o technologie Foveros.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel PowerVia, RibbonFET a pokročilá EUV se blíží Intel PowerVia, RibbonFET a pokročilá EUV se blíží
Dnes jsme se již podívali na přehled nejbližších výrobních procesů a nyní se více zaměříme na chystaný proces Intel 20A. Jeho označení dokazuje, že na nanometry Intel přece jen opravdu nezapomněl. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek