reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Blue Origin by mohlo už příští rok vypravit raketu s lidskou posádkou

21.12.2017, Kateřina Hoferková, aktualita
Blue Origin by mohlo už příští rok vypravit raketu s lidskou posádkou
Společnost Blue Origin vidí svou budoucnost i v zajišťování turistických letů do vesmíru. K tomu ale nejdřív potřebuje provést ještě spoustu zkoušek svých systémů. Věří však, že první let s lidskou posádkou by mohl proběhnout už i v příštím roce.
Společnost Blue Origin se podobně jako SpaceX od Elona Muska snaží překonávat milníky v kosmickém průmyslu. Zatímco u SpaceX se nyní mluví především o prvním startu již dlouho připravované rakety Falcon Heavy, Blue Origin přemýšlí o tom, že již v roce 2018 by mohla její New Shepard vynést i lidskou posádku. 
 
Podle Jeffa Ashbyho z Blue Origin jsou od letů s lidskou posádkou vzdáleni zhruba jeden rok. Usuzuje tak z průběhu testovacího programu. Společnost Blue Origin nedávno úspěšně vynesla do suborbitálního prostoru svou kapsli Crew Capsule 2.0 s umělou figurínou na palubě. 
 
 
Společnost Blue Origin plánuje využívat své rakety a kapsle pro vesmírnou turistiku, k tomu je ale třeba, aby systémy fungovaly bezproblémově a nestalo se zbytečné neštěstí. Před tím, než do vesmíru začnou létat lidé, kteří si tento zážitek zaplatili, je třeba provést spoustu zkušebních letů. I z toho důvodu si ještě společnost není zcela jista, jestli svůj časový plán dodrží, zpoždění je totiž velmi pravděpodobné. 
 
I firma SpaceX v čele s Elonem Muskem by byla ráda, kdyby se jí během příštího roku podařilo úspěšně vzlétnout i s lidskou posádkou na palubě. V budoucnosti by k přepravování týmu astronautů například až k Marsu měla sloužit právě raketa Falcon Heavy od SpaceX. Elon Musk proto doufá, že její první start proběhne v pořádku, na svém twitterovém profilu zveřejnil fotografie již sestavených základních stupňů s celkem 27 motory Merlin a fanoušci by se již brzy měli konečně dočkat startu. 
 
Zdroj: engadget.com 


reklama