Boeing 737 MAX 8 zatím nevzlétne, autopilot děsí piloty i cestující

Boeing 737 MAX 8 zatím nevzlétne, autopilot děsí piloty i cestující
, , aktualita
Letadla Boeing 737 MAX 8 jsou po nedávné havárii vyšetřována, neboť jde už o druhou závažnou nehodu za posledních pár měsíců. Na nevypočitatelné chování autopilota si přitom stěžovalo už několik pilotů.
K oblíbeným
reklama
Světem tuto neděli otřásla havárie letounu Boeing 737 MAX 8, čímž se rychle vznesla otázka, zda s těmito letadly není něco v nepořádku. Jde už totiž o druhou vážnou v posledních měsících. V loňském říjnu šlo o nehodu letadla od Lion Air, které spadlo v Indonésii a událost si vyžádala 189 lidských životů. Ta nynější se pak stala v Etiopii krátce po vzletu letadla z letiště v Addis Abeba a zde si nehoda vyžádala dalších 157 životů. Není divu, že tedy vzrostlo podezření a mnoho států postupně zakázalo provoz těchto letadel. Ta tak doletěla do svých desitnací a dále už nevzlétla.
 
Boeing 737 MAX 8
 
autor: acefitt from Calgary, Alberta, Canada [CC BY 2.0]
 
Ukazuje se totiž, že nová letadla mohou mít problém s autopilotem, na což si už v minulosti stěžovalo několik pilotů. Po aktivaci autopilota se dle jejich výpovědí totiž letadlo někdy rozhodne strmě klesat dolů a teprve rychlý zásah pilotů a deaktivace autopilota zabraňuje, aby se stalo něco horšího. Bohužel, takové štěstí nenastalo ve výše uvedených dvou případech. Příčina sice není známá, černé skříňky se teprve prozkoumávají, ale je možné, že je vina právě v systému autonomního řízení, na který už byly stížnosti.
 
Boeing už tak vydal prohlášení, že nedoporučuje s letadly létat do vyšetření příčin obou nehod, což mnoho států uposlechlo. Výjimkou byly nějakou dobu USA a jejich FAA, která si byla  bezpečností letadel jistá a aerolinky Southwest Airlines a American Airlines tato letadla i nadále provozovala, nicméně i USA už své 737 MAX 8 nechaly na zemi. Navíc, cestující byli často vyděšeni a začali se ve zvýšené míře starat o to, kterým letadlem vlastně poletí. Ti, kteří to zjistili až na palubě letadla na kartičce s instrukcemi pro záchranu, jistě moc klidný let neměli. Akcie Boeingu proti minulému pátku klesly o 11 %.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel ukázal obrázky připravovaného GPU Arctic Sound Intel ukázal obrázky připravovaného GPU Arctic Sound
Už nějakou dobu víme, že se Intel chystá vstoupit na trh s dedikovanými grafickými kartami a nemít jen ty integrované v procesorech. Na GDC 2019 ukázal první snímky nových grafických karet s GPU Arctic Sound.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Epic Games ukázali ray tracované demo Troll pod Unreal Enginem Epic Games ukázali ray tracované demo Troll pod Unreal Enginem
Ray tracing má na letošním GDC velkou pozornost a věnuje se mu řada firem. Mezi nimi jsou i Epic Games v jejichž Unreal Enginu bylo vytvořeno demo Troll. Samotný engine s podporou ray tracingu bude také brzy k dispozici. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
GeForce GTX 1650 ukázala výkon blízký modelu GTX 1050 Ti, je to reálné? GeForce GTX 1650 ukázala výkon blízký modelu GTX 1050 Ti, je to reálné?
Výsledky spojené s grafickou kartou GeForce GTX 1650 se objevily v benchmarku Final Fantasy XV a vyhrabal je jako obvykle TUM APISAK. Hlavní informace je, že GTX 1650 by měla mít víceméně stejný výkon jako GTX 1050 Ti. Je to dost? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Valve konečně ukázali novou podobu Steamu Valve konečně ukázali novou podobu Steamu
Ve světle zpráv o nástupu obchodu Epic Games Store působí Steam jako platforma, jejíž provozovatel se ještě nevzpamatoval z utrženého šoku. Nicméně my bychom se brzy měli dočkat alespoň přepracovaného rozhraní slibovaného už řadu let. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Volvo bude od roku 2020 šmírovat řidiče kamerami Volvo bude od roku 2020 šmírovat řidiče kamerami
Automobilka Volvo oznámila, že od roku 2020 bude do vozů instalovat systémy, které budou rozpoznávat chování řidiče. Kamery budou snímat, zda se nedívá např. na mobil a systém bude i vyhodnocovat, zda není opilý.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala