Boeing 737 MAX 8 zatím nevzlétne, autopilot děsí piloty i cestující

Boeing 737 MAX 8 zatím nevzlétne, autopilot děsí piloty i cestující
, , aktualita
Letadla Boeing 737 MAX 8 jsou po nedávné havárii vyšetřována, neboť jde už o druhou závažnou nehodu za posledních pár měsíců. Na nevypočitatelné chování autopilota si přitom stěžovalo už několik pilotů.
K oblíbeným
reklama
Světem tuto neděli otřásla havárie letounu Boeing 737 MAX 8, čímž se rychle vznesla otázka, zda s těmito letadly není něco v nepořádku. Jde už totiž o druhou vážnou v posledních měsících. V loňském říjnu šlo o nehodu letadla od Lion Air, které spadlo v Indonésii a událost si vyžádala 189 lidských životů. Ta nynější se pak stala v Etiopii krátce po vzletu letadla z letiště v Addis Abeba a zde si nehoda vyžádala dalších 157 životů. Není divu, že tedy vzrostlo podezření a mnoho států postupně zakázalo provoz těchto letadel. Ta tak doletěla do svých desitnací a dále už nevzlétla.
 
Boeing 737 MAX 8
 
autor: acefitt from Calgary, Alberta, Canada [CC BY 2.0]
 
Ukazuje se totiž, že nová letadla mohou mít problém s autopilotem, na což si už v minulosti stěžovalo několik pilotů. Po aktivaci autopilota se dle jejich výpovědí totiž letadlo někdy rozhodne strmě klesat dolů a teprve rychlý zásah pilotů a deaktivace autopilota zabraňuje, aby se stalo něco horšího. Bohužel, takové štěstí nenastalo ve výše uvedených dvou případech. Příčina sice není známá, černé skříňky se teprve prozkoumávají, ale je možné, že je vina právě v systému autonomního řízení, na který už byly stížnosti.
 
Boeing už tak vydal prohlášení, že nedoporučuje s letadly létat do vyšetření příčin obou nehod, což mnoho států uposlechlo. Výjimkou byly nějakou dobu USA a jejich FAA, která si byla  bezpečností letadel jistá a aerolinky Southwest Airlines a American Airlines tato letadla i nadále provozovala, nicméně i USA už své 737 MAX 8 nechaly na zemi. Navíc, cestující byli často vyděšeni a začali se ve zvýšené míře starat o to, kterým letadlem vlastně poletí. Ti, kteří to zjistili až na palubě letadla na kartičce s instrukcemi pro záchranu, jistě moc klidný let neměli. Akcie Boeingu proti minulému pátku klesly o 11 %.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Trumpův ban WeChatu zablokoval soud. Říká, že Donald nemá důkazy Trumpův ban WeChatu zablokoval soud. Říká, že Donald nemá důkazy
Americký prezident Donald Trump se rozhodl vydat výkonný příkaz, který měl uvalit ban na čínský komunikátor WeChat. Okresní soud mu to ale zatrhl a říká, že ban byl založen na základě nepodložených obvinění.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Muž odsouzen za těžbu kryptoměn na vědeckém superpočítači Muž odsouzen za těžbu kryptoměn na vědeckém superpočítači
34letý Australan si chtěl přivydělat těžbou kryptoměn, nezvolil k tomu ale tu nejšťastnější metodu. Místo svého hardwaru použil výpočetní techniku určenou pro vědecké účely, což mu vyneslo 15měsíční trest.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Jensen Huang se formálně zaváže rozvíjet Arm ke spokojenosti zaměstnanců Jensen Huang se formálně zaváže rozvíjet Arm ke spokojenosti zaměstnanců
Akvizici firmy Arm Ltd. NVIDIÍ ještě zdaleka nelze považovat za dokonanou a vypadá to, že NVIDIA se bude muset zavázat k řadě věcí, aby její záměr prošel skrz regulační orgány. To ostatně platí i pro SoftBank. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Cyberpunk 2077 má pozoruhodně mírné nároky na hardware Cyberpunk 2077 má pozoruhodně mírné nároky na hardware
Pokud bych si mohl tipnout, zda Cyberpunk 2077 bude hardwarově méně, či více náročná hra, sázel bych spíše na to druhé. Ve skutečnosti je ale studio CD Projekt Red v tomto ohledu pozoruhodně mírné. Posuďte sami. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
AMD Navi 21 se 16 GB RAM a Navi 22 s 12 GB RAM AMD Navi 21 se 16 GB RAM a Navi 22 s 12 GB RAM
Postupem času se k nám budou dostávat nové a nové informace o chystaných kartách Radeon RX 6000 a nyní tu jsou další střípky o dvou GPU. První Navi 21, čili ono očekávané "velké Navi" slibuje 16 GB paměti a slabší Navi 22 pak 12 GB. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře