Boeing 737 MAX 8 zatím nevzlétne, autopilot děsí piloty i cestující

Boeing 737 MAX 8 zatím nevzlétne, autopilot děsí piloty i cestující
, , aktualita
Letadla Boeing 737 MAX 8 jsou po nedávné havárii vyšetřována, neboť jde už o druhou závažnou nehodu za posledních pár měsíců. Na nevypočitatelné chování autopilota si přitom stěžovalo už několik pilotů.
K oblíbeným
reklama
Světem tuto neděli otřásla havárie letounu Boeing 737 MAX 8, čímž se rychle vznesla otázka, zda s těmito letadly není něco v nepořádku. Jde už totiž o druhou vážnou v posledních měsících. V loňském říjnu šlo o nehodu letadla od Lion Air, které spadlo v Indonésii a událost si vyžádala 189 lidských životů. Ta nynější se pak stala v Etiopii krátce po vzletu letadla z letiště v Addis Abeba a zde si nehoda vyžádala dalších 157 životů. Není divu, že tedy vzrostlo podezření a mnoho států postupně zakázalo provoz těchto letadel. Ta tak doletěla do svých desitnací a dále už nevzlétla.
 
Boeing 737 MAX 8
 
autor: acefitt from Calgary, Alberta, Canada [CC BY 2.0]
 
Ukazuje se totiž, že nová letadla mohou mít problém s autopilotem, na což si už v minulosti stěžovalo několik pilotů. Po aktivaci autopilota se dle jejich výpovědí totiž letadlo někdy rozhodne strmě klesat dolů a teprve rychlý zásah pilotů a deaktivace autopilota zabraňuje, aby se stalo něco horšího. Bohužel, takové štěstí nenastalo ve výše uvedených dvou případech. Příčina sice není známá, černé skříňky se teprve prozkoumávají, ale je možné, že je vina právě v systému autonomního řízení, na který už byly stížnosti.
 
Boeing už tak vydal prohlášení, že nedoporučuje s letadly létat do vyšetření příčin obou nehod, což mnoho států uposlechlo. Výjimkou byly nějakou dobu USA a jejich FAA, která si byla  bezpečností letadel jistá a aerolinky Southwest Airlines a American Airlines tato letadla i nadále provozovala, nicméně i USA už své 737 MAX 8 nechaly na zemi. Navíc, cestující byli často vyděšeni a začali se ve zvýšené míře starat o to, kterým letadlem vlastně poletí. Ti, kteří to zjistili až na palubě letadla na kartičce s instrukcemi pro záchranu, jistě moc klidný let neměli. Akcie Boeingu proti minulému pátku klesly o 11 %.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Účty WhatsAppu lidí z Kašmíru ruší kvůli neaktivitě, nemají totiž Internet Účty WhatsAppu lidí z Kašmíru ruší kvůli neaktivitě, nemají totiž Internet
Odebrání autonomie Kašmíru v Indii má důsledky i na zdejší online život. Vláda zde totiž vypnula internet, aby se lidé nemohli radikalizovat na sociálních sítích, což v důsledku ruší  lidem účty na nich kvůli neaktivitě.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Intel vrací ze záhrobí na trh stařičké 22nm Pentium G3420 Intel vrací ze záhrobí na trh stařičké 22nm Pentium G3420
Nedostatek 14nm procesorů od Intelu se dá řešit třeba i tím, že se odvolá ukončení výroby stařičkých 22nm procesorů. Intel tak do hry vrací více než 6 let staré Pentium G3420, které se bude opět vyrábět.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala9 komentářů
Elon Musk vyhrál soud, záchranář svých 190 mil. USD nedostane Elon Musk vyhrál soud, záchranář svých 190 mil. USD nedostane
Soudní proces mezi Elonem Muskem a záchranářem Vernem Unsworthem skončil. Tweet s nařčením z pedofilie soud neshledal takovým, aby Unsworth vyhrál a s tím i získal až 190 mil. USD, které žádal jako odškodnění.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Kontroverzní TikTok se dohodl s rodiči, žaloba skončila za pouhý den Kontroverzní TikTok se dohodl s rodiči, žaloba skončila za pouhý den
Sociální síť TikTok, to je jeden problém za druhým. Jde zejména o získávání osobních údajů od dětí. Skupina rodičů tak na síť podala žalobu, která ale neměla dlouhého trvání. Za pouhý jeden den došlo k dohodě.
6.12.2019, aktualita, Milan Šurkala
Microsoft 365 Life, předplatné W10 i Office pro běžné spotřebitele už na jaře Microsoft 365 Life, předplatné W10 i Office pro běžné spotřebitele už na jaře
Microsoft nabízí už několik balíčků Microsoft 365, které kombinují operačním systém Windows 10, kancelářský balík Office a další funkce v jednom předplatném. Nově má být i pro běžné spotřebitele.
6.12.2019, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů