Boeing 737 MAX 8 zatím nevzlétne, autopilot děsí piloty i cestující

Boeing 737 MAX 8 zatím nevzlétne, autopilot děsí piloty i cestující
, , aktualita
Letadla Boeing 737 MAX 8 jsou po nedávné havárii vyšetřována, neboť jde už o druhou závažnou nehodu za posledních pár měsíců. Na nevypočitatelné chování autopilota si přitom stěžovalo už několik pilotů.
K oblíbeným
reklama
Světem tuto neděli otřásla havárie letounu Boeing 737 MAX 8, čímž se rychle vznesla otázka, zda s těmito letadly není něco v nepořádku. Jde už totiž o druhou vážnou v posledních měsících. V loňském říjnu šlo o nehodu letadla od Lion Air, které spadlo v Indonésii a událost si vyžádala 189 lidských životů. Ta nynější se pak stala v Etiopii krátce po vzletu letadla z letiště v Addis Abeba a zde si nehoda vyžádala dalších 157 životů. Není divu, že tedy vzrostlo podezření a mnoho států postupně zakázalo provoz těchto letadel. Ta tak doletěla do svých desitnací a dále už nevzlétla.
 
Boeing 737 MAX 8
 
autor: acefitt from Calgary, Alberta, Canada [CC BY 2.0]
 
Ukazuje se totiž, že nová letadla mohou mít problém s autopilotem, na což si už v minulosti stěžovalo několik pilotů. Po aktivaci autopilota se dle jejich výpovědí totiž letadlo někdy rozhodne strmě klesat dolů a teprve rychlý zásah pilotů a deaktivace autopilota zabraňuje, aby se stalo něco horšího. Bohužel, takové štěstí nenastalo ve výše uvedených dvou případech. Příčina sice není známá, černé skříňky se teprve prozkoumávají, ale je možné, že je vina právě v systému autonomního řízení, na který už byly stížnosti.
 
Boeing už tak vydal prohlášení, že nedoporučuje s letadly létat do vyšetření příčin obou nehod, což mnoho států uposlechlo. Výjimkou byly nějakou dobu USA a jejich FAA, která si byla  bezpečností letadel jistá a aerolinky Southwest Airlines a American Airlines tato letadla i nadále provozovala, nicméně i USA už své 737 MAX 8 nechaly na zemi. Navíc, cestující byli často vyděšeni a začali se ve zvýšené míře starat o to, kterým letadlem vlastně poletí. Ti, kteří to zjistili až na palubě letadla na kartičce s instrukcemi pro záchranu, jistě moc klidný let neměli. Akcie Boeingu proti minulému pátku klesly o 11 %.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Google od roku 2005 ukládal hesla uživatelů G Suite v plaintextu Google od roku 2005 ukládal hesla uživatelů G Suite v plaintextu
Také Google má nyní velký bezpečnostní průšvih. Ukázalo se totiž, že podnikoví uživatelé balíku aplikací G Suite mohli mít svá hesla uložená na serverech společnosti v textové podobě bez zahashování.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Závodní GRID zažije reboot v září, GRID 2 je zdarma Závodní GRID zažije reboot v září, GRID 2 je zdarma
Codemasters si pro nás chystají reboot závodní série GRID, jejíž novodobý první díl dorazí na PC a konzole během letošního září. Podívat se už můžeme na první trailer a také na další informace o aktuálních slevách starších dílů. GRID 2 je rovnou zdarma.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Gigabyte nabízí sadu desky s Core i9-9900K na 5,1 GHz Gigabyte nabízí sadu desky s Core i9-9900K na 5,1 GHz
Společnost Gigabyte zkouší zaujmout prodávanou sadou základní desky a procesoru, kterýžto produkt nese označení Z390 Aorus Xtreme Waterforce 5G Premium Edition Bundle. Zákazník si tak velice jednoduše může pořídit už přetaktovaný systém.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Náš pochroumaný Měsíc asi byl v minulosti zasažen trpasličí planetou Náš pochroumaný Měsíc asi byl v minulosti zasažen trpasličí planetou
Lidstvo zná podobu odvrácené strany Měsíce až od 60. let minulého století, kdy se na ni podívaly nejdříve sondy a pak i samotní astronauti NASA. Nyní se ukazuje, že Měsíc měl velice pohnutou historii i po svém dramatickém vzniku. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Nové záplaty pro staré Windows si nerozumí s antiviry, systémy nebootují Nové záplaty pro staré Windows si nerozumí s antiviry, systémy nebootují
Microsoft se pochlapil a minulý týden přinesl záplaty pro závažné bezpečnostní chyby i pro své již dávno nepodporované systémy jako Windows XP. Jenomže se asi moc nevěnoval jejich testování, jak se nyní ukazuje. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář