Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Boeing si zopakuje pokažený orbitální test Starlineru

7.4.2020, Jan Vítek, aktualita
Boeing si zopakuje pokažený orbitální test Starlineru
Na konci minulého roku společnost Boeing provedla test svého Starlineru, který se pokusil dosáhnout oběžné dráhy a připojit se na několik dní k Mezinárodní vesmírné stanici. Test se nepovedl a nyní už víme, že si jej Boeing zopakuje. 
CST-100 Starliner odstartoval dne 20. prosince 2019 na raketě United Launch Alliance Atlas V v jednom z hlavních testů, které NASA vyžaduje před tím, než Boeingu umožní vozit na ISS astronauty. Šlo tak o nepilotovaný let, v němž se Starliner měl na orbitě připojit ke stanici a zhruba po týdnu se opět vrátit a přistát pomocí padáků. Kvůli ale vcelku banální softwarové chybě proběhl zážeh motorů v nesprávnou dobu a loď se ocitla se značně ztenčenými zásobami paliva na špatné oběžné dráze, takže jediným rozumným řešením bylo nechat ji zase přistát, což už proběhlo v pořádku
 
 Starliner startuje k testu z Cape Canaveral na Floridě
 
Později se přitom uvažovalo, že NASA tento test Boeingu přece jen uzná a nejspíše se čekalo i na to, jak se předvede společnost SpaceX. Nyní ale platí, že první astronauti v Dragonu vyletí k ISS dne 20. května a na tom se asi už nic nezmění, samozřejmě nepočítaje případné odklady kvůli počasí, apod. Takže Boeing si svůj nepodařený test zopakuje, ovšem zatím jsme se ještě nedozvěděli, kdy to bude, přičemž NASA to na svém blogu prezentuje tak, že se pro zopakování rozhodl sám Boeing. 
 
Je ale pravda, že Boeing i SpaceX vytvořily své vlastní strategie, jak agentuře NASA ukázat, že jsou schopny pro ni bezpečně vynášet do vesmíru i lidi. Čili i nyní bylo na Boeingu, aby se rozhodl, jak jeho program v rámci kontraktu Commercial Crew Transportation Capability bude pokračovat, přičemž NASA s tím pochopitelně musí souhlasit. 
 
 
Boeing přitom na konci minulého roku dokázal splnit řadu cílů mise, která se jako celek nepovedla, což byl třeba celý sestup z oběžné dráhy a přistání na padácích do vytyčené oblasti. Je ale logické, že když se nepovedlo vesmírné rendezvous s ISS, a tak ani dokovací procedura, Boeing si celý test prostě a jednoduše raději zopakuje. Ke konečnému certifikačnímu procesu se pak využijí data z předchozího i nového testu. 
 
NASA ale také mohla od Boeingu dostat návrh, aby se už pokračovalo s finálním, již pilotovaným testem, který nyní čeká právě firmu SpaceX. V takovém případě by ale přišlo na řadu detailní zkoumání a analýza návrhu a proveditelnosti plánu s velice nejistým výsledkem. Na tuto eventualitu ale už můžeme zapomenout. 
 
Zopakování testu také neznamená, že společný tým Boeingu a NASA, který zkoumal prosincové selhání, bude nyní rozpuštěn. NASA stále chce, aby byly vyvozeny patřičné důsledky. Logicky si chce posvítit na příčinu selhání a odstranit ji. Nyní si můžeme počkat na to, až bude oznámeno datum nového testu.