www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Boeing spěje k červencovému testu lodi Starliner

Boeing spěje k červencovému testu lodi Starliner
, , aktualita
Společnost Boeing už dávno definitivně prohrála závod se SpaceX o vytvoření prvního soukromého systému, který by pro NASA zvládl vynášet na nízkou orbitu astronauty. S jeho Starlinery se ovšem stále počítá. 
K oblíbeným
reklama
Dá se říci, že pro účely NASA by už stačily lodi Crew Dragon firmy SpaceX a rakety Falcon 9, nicméně zakázku na vytvoření lodí schopných vynášet astronauty na Mezinárodní vesmírnou stanici získal také Boeing, a tak ten stále vyvíjí svůj Starliner, který spěje k testu Orbital Flight Test-2 (OFT-2). 
 
 
Na pořízeném snímku se Boeing CST-100 Starliner připravuje v Commercial Crew and Cargo Processing Facility (Kennedyho vesmírné centrum na Floridě) na svou misi, která bude stále ještě bez posádky. Obsluha již začala s plněním lodi a jejího servisního modulu palivem a tento týden se také začne kompletovat raketa Atlas V, která Starliner vynese na oběžnou dráhu. 
 
Znamená to tak, že už byly splněny veškeré požadavky a doporučení, které stanovil Independent Review Team složený z pracovníků NASA i Boeingu. Ten byl vytvořen v reakci na neúspěšný test z prosince roku 2019 a na základě jeho šetření byly provedeny změny v testovacích a simulačních procedurách, požadavcích na software, v komunikačním systému posádky a také byla provedena řada organizačních změn. Boeing splnil vše, co mu bylo uloženo a dle NASA i veskrze volitelné úkoly. 
 
V průběhu příštích týdnů tak budou týmy Boeingu na Floridě trénovat a provádět simulace mise OFT-2, během níž bude Starliner vynesen na nízkou orbitu a autonomně se připojí k Mezinárodní vesmírné stanici, na niž při této příležitosti přiveze cca 200 kg zásob. Poté Starliner zůstane připojen k dokovacímu portu ISS ještě dalších 10 dní a poté se odpojí a přistane někde na západě USA.
 
V případě úspěchu už bude moci Boeing pomýšlet na první test lodi zahrnující i posádku. Pokud vše půjde dobře, první Crew Flight Test (CFT) proběhne ještě letos a astronauti Barry “Butch” Wilmore, Nicole Mann a Mike Fincke (NASA) se podívají za kolegy na ISS. Na tuto misi se ostatně Boeing chystá už nyní a využije pro ni "oprášený" Starliner z předchozí mise Orbital Flight Test a v příštích týdnech už mají také na Floridu dorazit první části rakety Atlas V pro CFT. 
 
Zdroj: NASA


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Záhadná kometa konečně ukázala své koma Záhadná kometa konečně ukázala své koma
Nedávno zaujal astronomy záhadný objekt blížící se směrem do středu Sluneční soustavy, i když s úctyhodným odstupem, který byl později vyhodnocen jako velká kometa, a to možná taková, která tu ještě nikdy nebyla. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
PlasticArm: 32bitový procesor na kusu plastu PlasticArm: 32bitový procesor na kusu plastu
Společnost Arm ukázala procesor PlasticArm, který byl vyvinut v úzké spolupráci s PragmatIC, jež byla navázána už někdy před osmi lety. Máme tu tak fyzicky flexibilní 32bitové CPU Arm, které se může hodit pro celou řadu věcí. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Radeon RX 6700 XT byl zprovozněn na desce s RISC-V CPU Radeon RX 6700 XT byl zprovozněn na desce s RISC-V CPU
Společnost SiFive dala minulý rok vývojářům k dispozici desky HiFive Unmatchd RISC-V s procesorem či SoC U7. Právě na jedné z nich byl nyní zprovozněn Radeon RX 6700 XT pod systémem Linux. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Seagate plánuje vyslat na trh spotřebitelské 20TB pevné disky Seagate plánuje vyslat na trh spotřebitelské 20TB pevné disky
Seagate právě pracuje na nových pevných discích s vysokou kapacitou 20 TB, které budou určeny pro běžné spotřebitele a ne servery, NAS a podobně. Kdy přijdou a jaké technologie nám vůbec nabídnou?
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Finanční výsledky Intelu: růst PC divize vyrovnal pokles mezi servery Finanční výsledky Intelu: růst PC divize vyrovnal pokles mezi servery
Intel přinesl přehled o svých finančních výsledcích za druhý letošní kvartál, v němž dokázal utržit téměř stejnou sumu jako před rokem, ovšem pod touto pokličkou se dějí mnohem větší změny, než by se mohlo zdát. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře