reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Britská MET hackerovi zabavila Bitcoiny za 920.000 GBP, vrátí je obětem

24.8.2019, Milan Šurkala, aktualita
Britská MET hackerovi zabavila Bitcoiny za 920.000 GBP, vrátí je obětem
Mladý hacker Grant West souhlasil s tím, aby se jemu zabavené Bitcoiny prodaly a s jejich pomocí vyplatily prostředky zpět obětem, které hackersky napadl. Jinak by totiž ve vězení strávil ještě několik let navíc.
I když byl dnes 27letý Grant West velmi šikovným hackerem, v září 2017 byl dopaden v karavanu v Ashcroft Caravan Park v Minsteru na the Isle of Sheppey. Poněvadž šlo o velké zvíře, celá akce měla i označení "Operation Draba" a byla výsledkem dvouletého vyšetřování. Tehdy u něj našli 25 tisíc liber, půl kila marihuany, kterou prodával na internetu a několik bitcoinů, které dnes mají hodnotu 922 tisíc GBP. Právě tyto Bitcoiny nyní budou prodány, aby byla získána kompenzace, která bude vyplacena jeho obětem.
 
Grant West
 
Grant West, zdroj: met.police.uk
 
Grant West byl totiž odsouzen na 10 let a 8 měsíců a pokud by nedovolil prodej Bitcoinů, soud by mu přidal ještě další 4 roky. West se ale raději podvolil a s prodejem kryptoměny souhlasil. Na dark webu byl znám jako Courvoisier a jeho šíře kriminálních činností byla dosti bohatá. Provedl hackerské útoky na více než 100 společností, pomocí phishingových e-mailů získal finanční data více než 100 tisíc uživatelů a přímo i 63 tisíc údajů o kreditních a debetních platebních kartách obětí. Tato data pak prodával na dark web, přičemž peněžní prostředky si nechával právě ve formě kryptoměn.
 
Podle záznamů začal být činný na dark webu od prosince 2015 a do doby svého zatčení provedl 47 tisíc prodejů. Vedle prodeje finančních dat to byl i prodej marihuany a tutoriálů pro hackery. Na SD kartě, kterou našla policii u něj doma, byla uživatelská jména a hesla 78 milionů lidí. Všechnu činnost přitom prováděl na notebooku své přítelkyně.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama
reklama