www.svethardware.cz
>
>
>

Budoucnost Micronu: 64GB DIMM, nové technologie i EUV

Budoucnost Micronu: 64GB DIMM, nové technologie i EUV
, , aktualita
Micron je pro USA mimořádně důležitá společnost, která představuje světově významného výrobce pamětí. My se nyní můžeme podívat na její plány, které už počítají také s využitím technologie EUV. 
K oblíbeným
reklama
Micron své plány vyjevil jako obvykle svým investorům a uvedl, že má velkou důvěru ve svůj dlouhodobý plán a naopak nemá obavy o poptávku po svých produktech. To přichází v době klesajících cen pamětí DRAM, což vytváří na jejich výrobce velký tlak, i když ti si mohli do této doby jen užívat vysokých cen a lze říci pouze to, že hody skončily. 
 
 
Micron mluví o agresivní roadmap, která počítá s brzkým zavedením dalších čtyř 1Xnm procesů, aby jich bylo celkově šest a v dohledu je také extrémní ultrafialová litografie (EUV), i když zatím se pouze zkoumají možnosti pro její využití. Ostatně od výrobců pamětí se ani neočekávalo, že budou v čele firem, které co nejdříve sáhnou po EUV. Dále se máme brzy dočkat od Micronu pamětí pro 32GB moduly UDIMM pro klientské systémy a 64GB pro servery. 
 
 
Půjde o moduly využívající nové 16Gb paměti DDR5 tvořené druhou generací procesu 10nm třídy (označovaný jako 1Ynm), přičemž Crucial a ADATA už mají k dispozici prototypy s kapacitou 32 GB. Kdy přijdou na trh hotové verze, to zatím není jasné. 
 
Micron plánuje rovněž svou expanzi na Tchaj-wanu a v Japonsku, kde se chystá vytvořit nové výrobní kapacity, a to poblíž lokality Taičung a pak u Hirošimy. Půjde o využití 3. generace procesu 10nm třídy (1Znm) na Tchaj-wanu a v Japonsku bude Micron investovat 2 miliardy dolarů do 13nm provozu. Vedle 1Znm se chystají další tři procesy stejné třídy, ale Micronu už k tomu došla abeceda, takže plynule přejde na řeckou a představí procesy 1α, 1β a 1y (písmeno gamma nám redakční systém nechce schroupat, proto jen ypsilon). Dnes je však aktuální 1Ynm proces, kterým jsou a budou tvořeny paměti jako 12Gb LPDDR4X a 16Gb DDR4. 
 
 
Později se proces 1Znm využije pro tvorbu další generace pamětí DDR, čili DDR5. Jejich produkce má odstartovat od fisk. roku 2020, který u Micronu začne letos v září a půjde přinejmenším o 16Gb paměti LPDDR5. 
 
 
Všechny jmenované procesy spoléhají stále na klasickou DUV (Deep Ultraviolet Lithography), takže kdy by mohla v případě Micronu nastoupit EUV? To můžeme pouze hádat a pokud se chystají další čtyři procesy 10nm třídy, je zřejmé, že dříve jak v roce 2023 či 24 to nebude a i tak to bude spíše později než dříve, protože Micron nikde netvrdí, že po 1y už bude hned následovat proces s EUV. V tomto ohledu tu jsou tak jiní pionýři, kteří dostanou na trh produkty vyrobené s přispěním EUV a Micron mezi ně patřit nebude a jeho přístup k této technologii je velice opatrný. 
 
Zdroj: Anandtech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Antiviry Kaspersky mohly být zneužity ke sledování uživatelů Antiviry Kaspersky mohly být zneužity ke sledování uživatelů
Kaspersky teď čelí nemilému problému. Jeho antiviry totiž mohly být zneužívány třetími stranami ke sledování uživatelů. Jeho skripty totiž nabízeli ostatním možnost identifikovat počítač a uživatele.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Spotify údajně chystá zvýšení cen předplatného o 13 % Spotify údajně chystá zvýšení cen předplatného o 13 %
Vypadá to, že velmi oblíbená streamovací služba Spotify se chystá navýšit ceny svých předplatných. Stále rostoucí obliba rodinného plánu totiž znatelně snižuje průměrné příjmy na jednotlivého posluchače.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
TSMC ukázalo interposer pro dva obrovské čipy a osm HBM TSMC ukázalo interposer pro dva obrovské čipy a osm HBM
Společnost TSMC se slovy, že Mooreův zákon stále ještě žije, ukázala obrovský interposer, na nějž se vejdou dva čipy zabírající 600 mm2 a navíc i osm dokola poskládaných pamětí typu HBM. K čemu by asi tak tento interposer mohl být? 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Zasáhla Jupiter v jeho mladých letech obrovská protoplaneta? Zasáhla Jupiter v jeho mladých letech obrovská protoplaneta?
Sonda Juno americké NASA odhalila další tajemství Jupiteru, a to konkrétně to, že nemá ostře ohraničený povrch jádra. To přineslo teorie spekulující o tom, jak k němu tato planeta mohla přijít. Máme tu tak další teorii o srážce v mladé Sluneční soustavě.
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Gold S31: SK Hynix se pustil do výroby spotřebitelských SSD Gold S31: SK Hynix se pustil do výroby spotřebitelských SSD
Jeden z největších světových výrobců pamětí na světě, společnost SK Hynix, se rozhodl začít vyrábět SSD pro běžné spotřebitele. Představuje tak modely Gold S31, které jsou zatím pouze začátek toho, co bude následovat. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář