www.svethardware.cz
>
>
>

Budoucnost Micronu: 64GB DIMM, nové technologie i EUV

Budoucnost Micronu: 64GB DIMM, nové technologie i EUV
, , aktualita
Micron je pro USA mimořádně důležitá společnost, která představuje světově významného výrobce pamětí. My se nyní můžeme podívat na její plány, které už počítají také s využitím technologie EUV. 
K oblíbeným
reklama
Micron své plány vyjevil jako obvykle svým investorům a uvedl, že má velkou důvěru ve svůj dlouhodobý plán a naopak nemá obavy o poptávku po svých produktech. To přichází v době klesajících cen pamětí DRAM, což vytváří na jejich výrobce velký tlak, i když ti si mohli do této doby jen užívat vysokých cen a lze říci pouze to, že hody skončily. 
 
 
Micron mluví o agresivní roadmap, která počítá s brzkým zavedením dalších čtyř 1Xnm procesů, aby jich bylo celkově šest a v dohledu je také extrémní ultrafialová litografie (EUV), i když zatím se pouze zkoumají možnosti pro její využití. Ostatně od výrobců pamětí se ani neočekávalo, že budou v čele firem, které co nejdříve sáhnou po EUV. Dále se máme brzy dočkat od Micronu pamětí pro 32GB moduly UDIMM pro klientské systémy a 64GB pro servery. 
 
 
Půjde o moduly využívající nové 16Gb paměti DDR5 tvořené druhou generací procesu 10nm třídy (označovaný jako 1Ynm), přičemž Crucial a ADATA už mají k dispozici prototypy s kapacitou 32 GB. Kdy přijdou na trh hotové verze, to zatím není jasné. 
 
Micron plánuje rovněž svou expanzi na Tchaj-wanu a v Japonsku, kde se chystá vytvořit nové výrobní kapacity, a to poblíž lokality Taičung a pak u Hirošimy. Půjde o využití 3. generace procesu 10nm třídy (1Znm) na Tchaj-wanu a v Japonsku bude Micron investovat 2 miliardy dolarů do 13nm provozu. Vedle 1Znm se chystají další tři procesy stejné třídy, ale Micronu už k tomu došla abeceda, takže plynule přejde na řeckou a představí procesy 1α, 1β a 1y (písmeno gamma nám redakční systém nechce schroupat, proto jen ypsilon). Dnes je však aktuální 1Ynm proces, kterým jsou a budou tvořeny paměti jako 12Gb LPDDR4X a 16Gb DDR4. 
 
 
Později se proces 1Znm využije pro tvorbu další generace pamětí DDR, čili DDR5. Jejich produkce má odstartovat od fisk. roku 2020, který u Micronu začne letos v září a půjde přinejmenším o 16Gb paměti LPDDR5. 
 
 
Všechny jmenované procesy spoléhají stále na klasickou DUV (Deep Ultraviolet Lithography), takže kdy by mohla v případě Micronu nastoupit EUV? To můžeme pouze hádat a pokud se chystají další čtyři procesy 10nm třídy, je zřejmé, že dříve jak v roce 2023 či 24 to nebude a i tak to bude spíše později než dříve, protože Micron nikde netvrdí, že po 1y už bude hned následovat proces s EUV. V tomto ohledu tu jsou tak jiní pionýři, kteří dostanou na trh produkty vyrobené s přispěním EUV a Micron mezi ně patřit nebude a jeho přístup k této technologii je velice opatrný. 
 
Zdroj: Anandtech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Toshiba uvádí 4TB a 6TB pevné disky P300 Toshiba uvádí 4TB a 6TB pevné disky P300
Toshiba nadále vyrábí pevné disky a nyní rozšiřuje nabídku 3,5" modelů P300 o vyšší kapacity 4 TB a 6 TB. Ty budou mít nově dvoustupňový pohon a zdvojnásobila se také kapacita vyrovnávacího bufferu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
NICER pomohl vytvořit první mapu neutronové hvězdy s nečekaným závěrem NICER pomohl vytvořit první mapu neutronové hvězdy s nečekaným závěrem
NICER jako Neutron star Interior Composition Explorer má studium neutronových hvězd přímo v názvu a právě toto zařízení americké NASA nám poskytlo první mapu či detailní pohled na jeden z takových objektů. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Člověk vs. AI: v závodech dronů vyhrává stále člověk Člověk vs. AI: v závodech dronů vyhrává stále člověk
Drone Racing League (DRL) dosud pořádala závody v ovládání dronů pro lidské závodníky. Letos se ale mezi účastníky mohla dostat poprvé také umělá inteligence. Prozatím se jí nepodařilo vyhrát.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
WD: 24TB a větší disky už běžně využijí energeticky podpořený zápis dat WD: 24TB a větší disky už běžně využijí energeticky podpořený zápis dat
Společnost Western Digital máme v případě technologií pro energetický podpořený zápis dat spojenou především s MAMR. Ta se ale trošku překvapivě zatím ještě nepoužije, nicméně od 24TB modelů by to mělo být jiné. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Může mít Mléčná dráha dvě supermasivní černé díry? Může mít Mléčná dráha dvě supermasivní černé díry?
Dle běžně uváděných informací má naše galaxie jednu supermasivní černou díru zvanou Sagittarius A* (SgrA*) s hmotností kolem 4 milionů Sluncí. Nejsou ale přece jen nakonec tyto díry dvě?
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře