www.svethardware.cz
>
>
>

Bugatti si pro Chiron tiskne brzdové třmeny

Bugatti si pro Chiron tiskne brzdové třmeny
, , aktualita
Pochopitelně nejde o běžný 3D tisk využívající kotouče plastových vláken, ale kov a rovnou titan. Však brzdové třmeny jsou v automobilech jedny z nejvíce namáhaných částí, a zvláště v takových, jako je Bugatti Chiron. 
K oblíbeným
reklama
Už dlouho víme, že 3D tisk má potenciál tvořit velice lehké a přitom pevné objekty, které by tradičními metodami šly vyrobit jen těžko. Pomáhají k tomu také počítače, které tvoří modely postupným odebíráním materiálu a testováním jejich pevnosti. Díky tomu pak výsledné modely vypadají spíše organicky, jak ukazují i nové brzdrové třmeny od Bugatti. 
 
 
Ty budou určeny pro superauto Chiron v ceně cca 56 milionů korun, takže není divu, že se do takové částky snadno schovají i titanové díly vytvořené 3D tiskem. Chiron bude muset svými brzdami krotit osmilitrový motor se čtyřmi turby, který dosahuje výkonu přes 1100 koňských sil. Díky odlehčené konstrukci využívající uhlíková vlákna v kombinaci s takovým výkonem bude Chiron schopný dosáhnout rychlosti 300 km/h za 13,6 sekund a pak budou třeba kvalitní brzdy, aby jej zase dokázaly rychle zpomalit. 
 
 
vytisknutý titanový třmen 
 
Bugatti chtělo dříve využít prosté hliníkové třmeny, které by musely vážit 4,9 kg. Vytisknuté titanové třmeny tuto hmotnost sníží na 2,9 kg, a přitom mají poskytnout mnohem vyšší odolnost. 
 
 
 hotový třmen s vyleštěným povrchem
 
Tisk titanových částí zahrnuje využití titanového prášku, který je využíván pro přidávání jednotlivých vrstev, a to pomocí výkonného laseru zahřívajícího titan na bod tání. Těchto vrstev bylo v případě třmenů pro Chiron přes 2200 a celkem zabralo vytištění jednoho asi 45 hodin. Pak je ovšem nutné vytisknuté díly ještě opracovat, aby byl jejich povrch hladký a odolával nečistotám, ovšem i to je mnohem snazší a schůdnější, než kdyby se někdo snažil takový díl vytvořit z jednoho kusu titanu. 
 
Zdroj: Top Gear


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Apple Mac šlo hacknout přes zazipovaný dokument z Microsoft Office Apple Mac šlo hacknout přes zazipovaný dokument z Microsoft Office
Bezpečnostní výzkumník Patrick Wardle, který kdysi pracoval v NSA, objevil chybu v operačním systému macOS i kancelářském balíku Microsoft Office. Spolu dokázaly nabídnout hackerům cestu do systému.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Další únik potvrzuje DDR5 pro Intel Alder Lake, mohl by tak předběhnout AMD Další únik potvrzuje DDR5 pro Intel Alder Lake, mohl by tak předběhnout AMD
Intel připravuje mnoho nových generací procesorů a jednou z novinek bude Alder Lake. Nyní se objevil další únik, který opětovně potvrdil, že by tyto procesory měly podporovat paměti DDR5 a mít je tak dříve než AMD.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Intel zpět ve světě 5G díky společnému modemu MediaTek T700 Intel zpět ve světě 5G díky společnému modemu MediaTek T700
V listopadu minulého roku se Intel nechal slyšet, že bude spolupracovat s firmou MediaTek na vývoji 5G modemů. Nyní se objevil první plod společné práce, nový 5G modem MediaTek T700 pro laptopy s procesory Intel.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Robot Pepper skenuje obličeje a žádá lidi o nasazení roušky Robot Pepper skenuje obličeje a žádá lidi o nasazení roušky
Roboti pomáhají v době poznamenané pandemií onemocnění covid-19 různými způsoby. Humanoidní robot Pepper například dostal aktualizaci, aby byl schopen rozpoznávat lidské tváře s rouškou a bez roušky.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Gigabyte G242-Z11 dostává AMD EPYC, NVIDIA A100 a PCIe 4.0 Gigabyte G242-Z11 dostává AMD EPYC, NVIDIA A100 a PCIe 4.0
Gigabyte představil nový HPC server, který využívá služeb výkonného 64jádrového procesoru AMD EPYC 7H12 i několika GPU, např. NVIDIA Ampere A100. To vše navíc doplňuje podpora rychlého rozhraní PCIe 4.0.
Včera, aktualita, Milan Šurkala