Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Bugatti si pro Chiron tiskne brzdové třmeny

24.1.2018, Jan Vítek, aktualita
Bugatti si pro Chiron tiskne brzdové třmeny
Pochopitelně nejde o běžný 3D tisk využívající kotouče plastových vláken, ale kov a rovnou titan. Však brzdové třmeny jsou v automobilech jedny z nejvíce namáhaných částí, a zvláště v takových, jako je Bugatti Chiron. 
Už dlouho víme, že 3D tisk má potenciál tvořit velice lehké a přitom pevné objekty, které by tradičními metodami šly vyrobit jen těžko. Pomáhají k tomu také počítače, které tvoří modely postupným odebíráním materiálu a testováním jejich pevnosti. Díky tomu pak výsledné modely vypadají spíše organicky, jak ukazují i nové brzdrové třmeny od Bugatti. 
 
 
Ty budou určeny pro superauto Chiron v ceně cca 56 milionů korun, takže není divu, že se do takové částky snadno schovají i titanové díly vytvořené 3D tiskem. Chiron bude muset svými brzdami krotit osmilitrový motor se čtyřmi turby, který dosahuje výkonu přes 1100 koňských sil. Díky odlehčené konstrukci využívající uhlíková vlákna v kombinaci s takovým výkonem bude Chiron schopný dosáhnout rychlosti 300 km/h za 13,6 sekund a pak budou třeba kvalitní brzdy, aby jej zase dokázaly rychle zpomalit. 
 
 
vytisknutý titanový třmen 
 
Bugatti chtělo dříve využít prosté hliníkové třmeny, které by musely vážit 4,9 kg. Vytisknuté titanové třmeny tuto hmotnost sníží na 2,9 kg, a přitom mají poskytnout mnohem vyšší odolnost. 
 
 
 hotový třmen s vyleštěným povrchem
 
Tisk titanových částí zahrnuje využití titanového prášku, který je využíván pro přidávání jednotlivých vrstev, a to pomocí výkonného laseru zahřívajícího titan na bod tání. Těchto vrstev bylo v případě třmenů pro Chiron přes 2200 a celkem zabralo vytištění jednoho asi 45 hodin. Pak je ovšem nutné vytisknuté díly ještě opracovat, aby byl jejich povrch hladký a odolával nečistotám, ovšem i to je mnohem snazší a schůdnější, než kdyby se někdo snažil takový díl vytvořit z jednoho kusu titanu. 
 
Zdroj: Top Gear