www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

V továrnách WD a Toshiby vypadl proud, hrozí růst cen NAND pamětí

V továrnách WD a Toshiby vypadl proud, hrozí růst cen NAND pamětí
, , aktualita
Ceny paměťových komponent jsou hodně závislé na produkčních problémech a pouhý 13minutový výpadek proudu srazí čtvrtletní produkci WD a Toshiby na polovinu. S tím roste i hrozba nárůstu ceny NAND pamětí
K oblíbeným
reklama
Není to poprvé, co nějaká nemilá událost dramaticky ovlivní produkci pamětí. V minulosti jsme tu měli různá zemětřesení, záplavy a nyní výpadek proudu v délce 13 minut. Ten postihl dvě továrny společností WD a Toshiba v japonské provincii Yokkaichi 15. června, přičemž tato událost se projevila v poškození waferů i dočasného znefunkčnění výrobních nástrojů, které stále nepracují správně. Společnost WD se nechala slyšet, že proti plánu klesne produkce o neuvěřitelných 6 exabytů, což je polovina její čtvrtletní produkce. Kolik paměti se “ztratilo” u Toshiby, není známo, protože však vyrábí zhruba o polovinu čipů více než WD, předpokládá se okolo 9 EB.
 
WD Green SSD
 
Výroba jednoho waferu totiž zabere okolo 10 týdnů, takže výpadek ovlivní téměř čtvrt roku produkce. Je tak docela reálnou hrozbou, že v následujících měsících o něco vzroste cena NAND Flash pamětí. Připomeňme totiž, že Toshiba a Western Digital spolu drží asi 35 % trhu s těmito pamětmi, takže jde o téměř pětinový, možná šestinový výpadek celého trhu, což není málo. Předpokládá se tak nárůst cen okolo 5-10 %, což naštěstí není až taková tragédie. Společnosti potvrdily, že provoz továren je nyní částečně pozastaven, je potřeba zprovoznit všechny výrobní stroje a k plnému výrobnímu tempu se vrátí asi až někdy kolem poloviny července.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Další únik potvrzuje DDR5 pro Intel Alder Lake, mohl by tak předběhnout AMD Další únik potvrzuje DDR5 pro Intel Alder Lake, mohl by tak předběhnout AMD
Intel připravuje mnoho nových generací procesorů a jednou z novinek bude Alder Lake. Nyní se objevil další únik, který opětovně potvrdil, že by tyto procesory měly podporovat paměti DDR5 a mít je tak dříve než AMD.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Intel zpět ve světě 5G díky společnému modemu MediaTek T700 Intel zpět ve světě 5G díky společnému modemu MediaTek T700
V listopadu minulého roku se Intel nechal slyšet, že bude spolupracovat s firmou MediaTek na vývoji 5G modemů. Nyní se objevil první plod společné práce, nový 5G modem MediaTek T700 pro laptopy s procesory Intel.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Robot Pepper skenuje obličeje a žádá lidi o nasazení roušky Robot Pepper skenuje obličeje a žádá lidi o nasazení roušky
Roboti pomáhají v době poznamenané pandemií onemocnění covid-19 různými způsoby. Humanoidní robot Pepper například dostal aktualizaci, aby byl schopen rozpoznávat lidské tváře s rouškou a bez roušky.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Gigabyte G242-Z11 dostává AMD EPYC, NVIDIA A100 a PCIe 4.0 Gigabyte G242-Z11 dostává AMD EPYC, NVIDIA A100 a PCIe 4.0
Gigabyte představil nový HPC server, který využívá služeb výkonného 64jádrového procesoru AMD EPYC 7H12 i několika GPU, např. NVIDIA Ampere A100. To vše navíc doplňuje podpora rychlého rozhraní PCIe 4.0.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Přenosná stanice a-XP, aneb 64jádrový Threadripper v kufříku Přenosná stanice a-XP, aneb 64jádrový Threadripper v kufříku
Počítač a-XP vypadá jako notebook z dob minulých nebo jako počítačový mod založený na desktopové skříni. Jde ale o přenosnou pracovní stanici, která nabídne i 64jádrový Threadripper, a to v zajímavém balení. 
Včera, aktualita, Jan Vítek