www.svethardware.cz
>
>

CERN chce postavit obří urychlovač FCC dlouhý 100 km

CERN chce postavit obří urychlovač FCC dlouhý 100 km
, , aktualita
I když Velký hadronový urychlovač LHC je v provozu "jen" 9 let, CERN už plánuje výstavbu nového, mnohem většího. Ten nese název Future Circular Collider (FCC) a bude mít na délku neuvěřitelných 100 km.
K oblíbeným
reklama
CERN hodlá posouvat hranice výzkumu stále dál, a tak nynější Velký hadronový urychlovač LHC plánuje v relativně brzké době vylepšit na HL-LHC. V této konfiguraci by měl začít pracovat v roce 2026. To se sice může zdát být za dlouho, ale i samotný koncept LHC byl představen už v roce 1984, schválen o 10 let později a dokončen až v roce 2009. Fungovat pak začal o další rok později. Už nyní jsou ale plány na nový a ještě mnohem větší urychlovač Future Circular Collider (FCC). CERN totiž publikoval studii Conceptual Design Report (CDR), která se zabývá projektem tohoto nového urychlovače a nyní by měly postupně probíhat podobné kroky jako u LHC. Na této studii CERN pracoval už od roku 2014 a pracovalo na ni 1300 přispěvatelů ze 150 různých univerzit po celém světě.
 
Urychlovač CERN FCC
 
Během následujících dvou let by se tak mělo pracovat na aktualizaci Evropské strategie pro částicovou fyziku, výsledkem čehož by měla být roadmapa (plán) pro budoucí roky. FCC by měl být schopen zkoumat kolize typu elektron-pozitron, proton-proton, iont-iont při dosud nevídaných energiích a intenzitách, přičemž se hovoří i o možnosti rozšíření na typ elektron-proton a elektron-iont. Sám FCC by měl být tvořen obrovským 100 km dlouhým prstencovým tunelem (připomeňme, že LHC má na délku 27 km), finální verze by měla dosahovat energie až 100 TeV (teraelektronvoltů).
 
 
Začne se výstavbou tunelu a elektron-pozitronového varianty s možností dosahovat 90 až 365 GeV. Celkově si jen tento krok vyžádá 9 miliard EUR (5 mld. bude jen fyzická výstavba 100km tunelu). Hovoříme zde o začátku fungování zhruba v době, kdy skončí HL-LHC, tedy okolo roku 2040. Pak by měl FCC v této konfiguraci fungovat asi 15-20 let. Na konci 50. let by pak měl projít upgradem pro studium protonových kolizí, což si vyžádá investici ve výši 15 mld. EUR.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Redmi začíná nabízet monitory. První model je levný a stylový Redmi začíná nabízet monitory. První model je levný a stylový
Pod značkou Redmi od Xiaomi si představíme především smartphony, ale portfolio produktů se rozrostlo třeba také o počítačové monitory. Redmi Display 1A stojí v přepočtu jen 1 700 Kč, ale přitom nabídne bezrámečkový design a slušné parametry.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Unikly testy Intel Xe DG1 v 3DMarku, překonává integrovaná GPU Unikly testy Intel Xe DG1 v 3DMarku, překonává integrovaná GPU
Společnost Intel vyvíjí nové grafické čipy Xe, mezi něž patří i desktopová low-endová varianta DG1. Tato verze byla podrobena testu v benchmarku 3DMarku a na světlo světa unikly i výsledky, které překonávají integrované čipy.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Microsoft propouští lidské zpravodajské kurátory, nahradí je AI Microsoft propouští lidské zpravodajské kurátory, nahradí je AI
Zpravodajský server MSN News je rozcestníkem informujícím o tom, co se děje. Místo vlastního obsahu ale přináší odkazy na jiná zpravodajská média. Tyto články však bude nově ještě více vybírat umělá inteligence a ne lidé.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
SSD Kingston DC450R a DC500R nyní s kapacitou až 7,68 TB SSD Kingston DC450R a DC500R nyní s kapacitou až 7,68 TB
Kingston aktualizoval dvě řady svých podnikových 2,5" SATA SSD disků, DC450R a DC500R. Obě dvě jsou určeny do datových center a nově budou k dispozici i s opravdu velmi vysokou kapacitou 7,68 TB.
30.5.2020, aktualita, Milan Šurkala
Crew Dragon odstartoval, astronauti míří na Mezinárodní vesmírnou stanici Crew Dragon odstartoval, astronauti míří na Mezinárodní vesmírnou stanici
NASA a SpaceX se rozhodly dnes opět zkusit štěstí a nečekat na neděli, kdy by se počasí mělo už výrazně zlepšit. Šance na dobré počasí v momentě plánovaného startu jsou přitom zhruba 50 na 50. 
30.5.2020, aktualita, Jan Vítek6 komentářů