www.svethardware.cz
>
>

CERN chce postavit obří urychlovač FCC dlouhý 100 km

CERN chce postavit obří urychlovač FCC dlouhý 100 km
, , aktualita
I když Velký hadronový urychlovač LHC je v provozu "jen" 9 let, CERN už plánuje výstavbu nového, mnohem většího. Ten nese název Future Circular Collider (FCC) a bude mít na délku neuvěřitelných 100 km.
K oblíbeným
reklama
CERN hodlá posouvat hranice výzkumu stále dál, a tak nynější Velký hadronový urychlovač LHC plánuje v relativně brzké době vylepšit na HL-LHC. V této konfiguraci by měl začít pracovat v roce 2026. To se sice může zdát být za dlouho, ale i samotný koncept LHC byl představen už v roce 1984, schválen o 10 let později a dokončen až v roce 2009. Fungovat pak začal o další rok později. Už nyní jsou ale plány na nový a ještě mnohem větší urychlovač Future Circular Collider (FCC). CERN totiž publikoval studii Conceptual Design Report (CDR), která se zabývá projektem tohoto nového urychlovače a nyní by měly postupně probíhat podobné kroky jako u LHC. Na této studii CERN pracoval už od roku 2014 a pracovalo na ni 1300 přispěvatelů ze 150 různých univerzit po celém světě.
 
Urychlovač CERN FCC
 
Během následujících dvou let by se tak mělo pracovat na aktualizaci Evropské strategie pro částicovou fyziku, výsledkem čehož by měla být roadmapa (plán) pro budoucí roky. FCC by měl být schopen zkoumat kolize typu elektron-pozitron, proton-proton, iont-iont při dosud nevídaných energiích a intenzitách, přičemž se hovoří i o možnosti rozšíření na typ elektron-proton a elektron-iont. Sám FCC by měl být tvořen obrovským 100 km dlouhým prstencovým tunelem (připomeňme, že LHC má na délku 27 km), finální verze by měla dosahovat energie až 100 TeV (teraelektronvoltů).
 
 
Začne se výstavbou tunelu a elektron-pozitronového varianty s možností dosahovat 90 až 365 GeV. Celkově si jen tento krok vyžádá 9 miliard EUR (5 mld. bude jen fyzická výstavba 100km tunelu). Hovoříme zde o začátku fungování zhruba v době, kdy skončí HL-LHC, tedy okolo roku 2040. Pak by měl FCC v této konfiguraci fungovat asi 15-20 let. Na konci 50. let by pak měl projít upgradem pro studium protonových kolizí, což si vyžádá investici ve výši 15 mld. EUR.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Zemětřesení na Marsu už díky InSight není jen teorie Zemětřesení na Marsu už díky InSight není jen teorie
Sonda InSight americké NASA pobývá na Marsu už řadu měsíců a už dlouho tak naslouchala jeho interiéru, zda z něj nepřijdou nějaké otřesy. Nyní už můžeme říci, že Mars je nejspíše geologicky aktivní planeta.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Další Tesla lehla popelem, vzala s sebou ještě tři auta Další Tesla lehla popelem, vzala s sebou ještě tři auta
Požáry elektromobilů jsou bedlivě sledovaným tématem. A pokud je to Tesla, tak ještě více. Poslední požár Modelu S se stal v Číně v Šanghaji, kde s sebou hořící auto vzalo ještě další tři blízko stojící.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
AMD Ryzen 5 3400G a 3 3200G jsou v dohledu, jaké budou? AMD Ryzen 5 3400G a 3 3200G jsou v dohledu, jaké budou?
Zrovna včera jsme se podívali na to, jak se v Číně hardwaroví nadšenci už vesele šťourají v APU AMD Ryzen 3 3200G a zkoumají, co má pod pokličkou. Není tak divu, že se můžeme už dozvědět i o jeho specifikacích a opět je tu téma teplovodivé pasty. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA znemožnila brzké otestování karet GTX 1650, proč? NVIDIA znemožnila brzké otestování karet GTX 1650, proč?
NVIDIA včera vypustila na trh karty GeForce GTX 1650, ovšem oficiální představení z její strany v podstatě neproběhlo a co víc, znemožněno bylo i brzké otestování karet v rámci nezávislých recenzí. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Microsoft nakonec do Windows 10 nezahrne funkci Sets Microsoft nakonec do Windows 10 nezahrne funkci Sets
Už od roku 2017 se mluví o chystané funkci Sets, kterou si Microsoft připravoval jako další vylepšení svého systému Windows 10. Během loňského dubna se jí dočkali Insideři, ale nyní se dozvídáme, že už s ní Microsoft nepočítá. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář