www.svethardware.cz
>
>
>

Červený trpaslík má u sebe podivně velkou planetu

Červený trpaslík má u sebe podivně velkou planetu
, , aktualita
Asi 30 světelných let od nás se nachází červený trpaslík GJ 3512, kolem nějž krouží planeta o velikosti a hmotnosti, na kterou by dle teorie její systém neměl stačit. Nicméně je tam a je otázka, kde se tam takový obr vzal. 
K oblíbeným
reklama
Červený trpaslík GJ 3512 tak má u sebe planetu GJ 3512 b, která má alespoň poloviční hmotnost našeho Jupiteru, nad čímž by se málokdo pozastavil, ovšem samotná hvězda má jen desetinovou hmotnost našeho Slunce a pak už nám z toho vychází zajímavý nepoměr. Dle teorie by kolem takové hvězdy měly kroužit planety nanejvýš o hmotnosti super Země a ne obr jako GJ 3512 b. Astronomové si navíc myslí, že další velká planeta byla dříve ze systému vystrnaděna pryč. 
 
 
Plynní obři typu Jupitera by dle předpokladů měli začínat jako kamenité planety kroužící kolem nově zformované hvězdy, které pak postupně na sebe naváží lehčí plynný obal. Ovšem systém GJ 3512 napovídá, že tak tomu nemusí být vždy, nicméně v okolním vesmíru obvykle nalézáme právě červené trpaslíky s menšími planetami, a to prostě kvůli tomu, že kolem tak malých hvězd by neměl zbýt dostatek materiálu pro tvorbu velkých planet.
 
A ani řada planet v systému Trappist-1 se nemůže svou celkovou hmotností vyrovnat byť jen poloviční hmotnosti Jupiteru, však ten váží jako 318 Zemí. 
 
 GJ 3512 vs. Slunce s Merkurem a další známé hvězdné systémy s červenými trpaslíky
 
Planety červených trpaslíků tak dle teorie mohou dosahovat maximálně hmotnosti Neptunu, čili asi 17násobku Země, takže i poloviční Jupiter je zcela odlišná hmotnostní kategorie. Nyní tak astronomové mohou přemýšlet nad tím, jak mohl vzniknout systém jako GJ 3512. 
 
Jako obvykle už přišli s možným vysvětlením. Pokud hvězda GJ 3512 vznikla uprostřed velkého disku prachu a plynu, v němž se objevily jisté gravitačně nestabilní oblasti, právě ty mohly způsobit přímý kolaps do podoby velké planety nebo planet, aniž by ty vznikaly obvyklým dvoufázovým způsobem (nejdříve kamenité jádro, pak plynný obal). 
 
V případě GJ 3512 mají přitom astronomové díky sledování radiální rychlosti hvězdy dobře spočítanou hmotnost planety GJ 3512 b, neboť ta musí být schopna díky poměru hmotností červeným trpaslíkem mohutně "cloumat". 
 
údaje ze sledování radiální rychlosti (Dopplerova metoda)
 
Popisovaný model vzniku planet už má své označení (gravitational disk collapse), ale dosud jej astronomové v případě červených trpaslíků spíše ignorovali, neboť v okolním vesmíru nenašli vhodné příklady. Nejde tak o nový výmysl, jejž by se snažili naroubovat na případ GJ 3512. Jejich názor ostatně podporuje i to, že ještě dále od červeného trpaslíka by se měla pohybovat další, dosud nepotvrzená velká planeta a také existují známky toho, že třetí takovou mohla nějaká událost vyvrhnout pryč do vesmíru. 
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Influencer chtěl tak zoufale doménu, že skončil ve vězení na 14 let Influencer chtěl tak zoufale doménu, že skončil ve vězení na 14 let
Rossi Lorathio Adams II, známý na sociálních sítích také jako Polo, to trochu přehnal se svou snahou o převzetí zabrané internetové domény. Objednaný útok na vlastníka domény mu vynesl 14 let vězení.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Umělá inteligence NVIDIE tvoří 3D objekty z 2D snímků Umělá inteligence NVIDIE tvoří 3D objekty z 2D snímků
Na světlo světa se už dostala řada různých druhů umělé inteligence, v jejichž případě jeden neví, zda by měl tvůrcům děkovat, anebo se začít obávat o svou práci. Nyní to mohou řešit 3D grafici. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Herní LCD AOC CU34G2: rychlý a rychlejší Herní LCD AOC CU34G2: rychlý a rychlejší
Společnost AOC si připravila dva velice podobné herní monitory CU34G2 a CU34G2X. Ty bychom od sebe na první pohled těžko rozeznali, a tak se můžeme podívat do specifikací, které říkají že CU34G2X je o chlup lepší. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
AMD vypustí do světa Adrenalin 2020, co přináší? AMD vypustí do světa Adrenalin 2020, co přináší?
Včera jsme se krátce podívali na dvě novinky, které mají nabídnout nové ovladače Adrenalin od společnosti AMD. Jednak to je Integer Scaling, díky němuž AMD dorovná nabídku konkurence, ale pak i Radeon Boost.
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
ASRock Radeon RX 5600 se 6 GB paměti se ukázaly u ECC ASRock Radeon RX 5600 se 6 GB paměti se ukázaly u ECC
Server VideoCardz nedávno vypustil do světa zprávu, že brzy v příštím roce máme ještě očekávat nástup grafických karet Radeon RX 5600 a přinejmenším verze XT. Ta by měla zaplnit místo mezi RX 5500 a 5700. 
Včera, aktualita, Jan Vítek