www.svethardware.cz
>
>
>

Cestování Uberem o život? Za minulý rok 9 vražd a 3045 sexuálních útoků

Cestování Uberem o život? Za minulý rok 9 vražd a 3045 sexuálních útoků
, , aktualita
Služba Uber zveřejnila svou bezpečnostní zprávu za uplynulé dva roky. Bohužel nebylo vše bez problémů a jen v USA se objevily tisíce případů sexuálních útoků, desítky úmrtí při nehodách a několik vražd.
K oblíbeným
reklama
Pokud máte strach jezdit taxíkem nebo službami, jako je Uber, možná přijde vhod bezpečnostní zpráva, kterou vydal Uber za předchozí dva roky. V ní je dobře vidět, jak moc (nebo málo) rizikové je vlastně cestování s touto službou. Za rok 2018 bylo najeto 10,2 miliard mil při celkem 1,3 miliardě jízd. Průměrný počet úmrtí na 100 milionů ujetých mil byl u Uberu 0,57, což je 5% snížení proti minulému roku a výrazně méně než průměr v USA, který činí 1,13. Celkově pak šlo o 58 mrtvých, v celém USA pak při nehodách loni zemřelo 36.560 lidí.
 
Uber logo
 
To ale neznamená, že by šlo vždy o řidiče nebo zákazníka. Uber zde uvádí čísla jen za oba dva roky dohromady (2017-2018), kdy šlo o 107 úmrtí. V případě řidičů to bylo 16 úmrtí, u zákazníků pak 21. Řidiči okolních vozidel tvoří 17 případů, jejich spolujezdci 4, motorkáři dalších 14. Máme tu také 24 sražených a usmrcených chodců a 2 cyklisty.
 
Nejen nehody jsou ale problémem, i když jízda Uberem vypadá být bezpečnější než jízda vlastním autem. Jsou zde i záležitosti nesouvisející se samotnou jízdou, jako je např. útočné napadení řidiče nebo cestujícího. Za minulý rok jsme tu měli 9 vražd na 1,3 mld. mil, což je opět lepší číslo než loni, kdy šlo o 10 vražd na 1 mld. mil. Za tyto dva roky tak jde o jednu vraždu na 122 milionů jízd a z těch 19 mrtvých byli 8krát cestující, 7krát řidiči a 4krát lidé v okolí. Pro srovnání, v USA bylo v roce 2017 zaznamenáno téměř 20 tisíc vražd.
 
Statistika se věnuje i sexuálním útokům. Jen za poslední rok jich bylo 3045, přičemž se ale jejich frekvence na počet jízd meziročně znatelně snížila. Sice jich v roce 2017 bylo o něco méně, 2936 případů, činilo to ale jeden případ na 340 tisíc jízd. V roce 2018 byl počet jízd mnohem větší, takže to dělá jeden případ na 427 tisíc jízd a snížení počtu útoků v průměru na jízdu o zhruba 20 %.
 
Uber dokonce specifikuje i počty konkrétních útoků. O líbání se pokusilo 594 lidí, na intimních místech to ale bylo o dalších 376 případů více. Osahávání na intimních partiích pak bylo nahlášeno 1560krát. Dále tu máme 280 pokusů o znásilnění a dalších 235 provedených znásilnění. Zdaleka nejde jen o útok na cestující, ty byly nahlášeny i řidiči. To se ale liší od typu útoku. Líbání např. častěji nahlašovali řidiči než cestující (54:46), naopak líbání na intimních místech nahlašovali častěji cestující (75:23). Na osahávání si stěžovalo více řidičů (51 %), ale 9 %  z nahlášených případů byla stížnost cestujícího na jiného cestujícího. V případě pokusů o znásilnění šlo v 72 % o cestující, v případě provedeného znásilnění šlo v drtivé většině případů rovněž o cestující (92 %).
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Jak naštvat hráče? Narvat šest RTX 3080 do kufru BMW a těžit tam kryptoměny Jak naštvat hráče? Narvat šest RTX 3080 do kufru BMW a těžit tam kryptoměny
Simon Byrne to patrně s těžbou kryptoměn dotáhl hodně daleko, protože si může dovolit nejen elektrické BMW, ale také farmu se 78 kartami GeForce RTX 3080. Šest karet dokonce nastrkal do kufru svého auta.
Včera, aktualita, Milan Šurkala11 komentářů
Detaily o AMD Cezanne: APU z 10,78 mld. tranzistorů Detaily o AMD Cezanne: APU z 10,78 mld. tranzistorů
Server VideoCardz přinesl prezentaci firmy AMD týkající se procesorů Cezanne, čili nových APU založených na architektuře Zen 3. AMD v ní slibuje i to, že Ryzen 9 5900XG bude o 19 % výkonnější než konkurenční Core i9-10980HK. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
AMD Nashira Summit v testu: jde už o RDNA 3? AMD Nashira Summit v testu: jde už o RDNA 3?
Ashes of the Singularity Benchmark odhalil další dosud neznámé GPU od firmy AMD, které se označuje jako Nashira Summit. Toto označení opět odkazuje na hvězdy, ovšem co nám prozradí test i leakeři?
Včera, aktualita, Jan Vítek
Plánuje Samsung výstavbu továrny na čipy v Texasu? Plánuje Samsung výstavbu továrny na čipy v Texasu?
Už nějaký ten pátek víme, že TSMC se vřelou podporou americké vlády hodlá v USA postavit moderní továrnu pro výrobu 5nm čipů. Nyní se ozývá Bloomberg, že velice podobnou akci nyní plánuje i Samsung. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Gelsinger slíbil návrat starých časů velkého Intelu Gelsinger slíbil návrat starých časů velkého Intelu
Po nevýrazném Bobu Swanovi přichází do Intelu na post výkonného ředitele Patrick Gelsinger, jenž se nebojí hýřit optimismem ještě před svým opravdovým nástupem. Slíbil také návrat starých dní, na což se hodí upravené heslo "Make Intel Great Again". 
Včera, aktualita, Jan Vítek10 komentářů