www.svethardware.cz
>
>
>

Cestování Uberem o život? Za minulý rok 9 vražd a 3045 sexuálních útoků

Cestování Uberem o život? Za minulý rok 9 vražd a 3045 sexuálních útoků
, , aktualita
Služba Uber zveřejnila svou bezpečnostní zprávu za uplynulé dva roky. Bohužel nebylo vše bez problémů a jen v USA se objevily tisíce případů sexuálních útoků, desítky úmrtí při nehodách a několik vražd.
K oblíbeným
reklama
Pokud máte strach jezdit taxíkem nebo službami, jako je Uber, možná přijde vhod bezpečnostní zpráva, kterou vydal Uber za předchozí dva roky. V ní je dobře vidět, jak moc (nebo málo) rizikové je vlastně cestování s touto službou. Za rok 2018 bylo najeto 10,2 miliard mil při celkem 1,3 miliardě jízd. Průměrný počet úmrtí na 100 milionů ujetých mil byl u Uberu 0,57, což je 5% snížení proti minulému roku a výrazně méně než průměr v USA, který činí 1,13. Celkově pak šlo o 58 mrtvých, v celém USA pak při nehodách loni zemřelo 36.560 lidí.
 
Uber logo
 
To ale neznamená, že by šlo vždy o řidiče nebo zákazníka. Uber zde uvádí čísla jen za oba dva roky dohromady (2017-2018), kdy šlo o 107 úmrtí. V případě řidičů to bylo 16 úmrtí, u zákazníků pak 21. Řidiči okolních vozidel tvoří 17 případů, jejich spolujezdci 4, motorkáři dalších 14. Máme tu také 24 sražených a usmrcených chodců a 2 cyklisty.
 
Nejen nehody jsou ale problémem, i když jízda Uberem vypadá být bezpečnější než jízda vlastním autem. Jsou zde i záležitosti nesouvisející se samotnou jízdou, jako je např. útočné napadení řidiče nebo cestujícího. Za minulý rok jsme tu měli 9 vražd na 1,3 mld. mil, což je opět lepší číslo než loni, kdy šlo o 10 vražd na 1 mld. mil. Za tyto dva roky tak jde o jednu vraždu na 122 milionů jízd a z těch 19 mrtvých byli 8krát cestující, 7krát řidiči a 4krát lidé v okolí. Pro srovnání, v USA bylo v roce 2017 zaznamenáno téměř 20 tisíc vražd.
 
Statistika se věnuje i sexuálním útokům. Jen za poslední rok jich bylo 3045, přičemž se ale jejich frekvence na počet jízd meziročně znatelně snížila. Sice jich v roce 2017 bylo o něco méně, 2936 případů, činilo to ale jeden případ na 340 tisíc jízd. V roce 2018 byl počet jízd mnohem větší, takže to dělá jeden případ na 427 tisíc jízd a snížení počtu útoků v průměru na jízdu o zhruba 20 %.
 
Uber dokonce specifikuje i počty konkrétních útoků. O líbání se pokusilo 594 lidí, na intimních místech to ale bylo o dalších 376 případů více. Osahávání na intimních partiích pak bylo nahlášeno 1560krát. Dále tu máme 280 pokusů o znásilnění a dalších 235 provedených znásilnění. Zdaleka nejde jen o útok na cestující, ty byly nahlášeny i řidiči. To se ale liší od typu útoku. Líbání např. častěji nahlašovali řidiči než cestující (54:46), naopak líbání na intimních místech nahlašovali častěji cestující (75:23). Na osahávání si stěžovalo více řidičů (51 %), ale 9 %  z nahlášených případů byla stížnost cestujícího na jiného cestujícího. V případě pokusů o znásilnění šlo v 72 % o cestující, v případě provedeného znásilnění šlo v drtivé většině případů rovněž o cestující (92 %).
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Zmatené testování: recenze Radeonu RX 5600 XT jsou tu Zmatené testování: recenze Radeonu RX 5600 XT jsou tu
Pokud by se AMD po vzoru NVIDIE zlevnit své karty Radeon RX 5600 XT, a to v jeho případě ještě dříve, než dorazí na trh, bylo by to jednoduché. Jenomže namísto toho se zvyšovaly takty a to už tak jednoduché není. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Apokalyptická Dying Light 2 nepřijde na jaře, ale výrazně později Apokalyptická Dying Light 2 nepřijde na jaře, ale výrazně později
Nedávno jsme se dozvěděli o tom, že CD Projekt Red bude potřebovat více času na dokončení hry Cyberpunk 2077 a nyní přichází podobná zpráva o Dying Light 2. V případě této hry může být zpoždění ještě výrazně delší. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Noctua uvádí nízký černočerný CPU chladič NH-L9a-AM4 chromax.black Noctua uvádí nízký černočerný CPU chladič NH-L9a-AM4 chromax.black
Rakouská Noctua si připravila nový nízkoprofilový chladič NH-L9a-AM4, který patří do rodiny chromax.black. Má tak celé své tělo i s ventilátorem černé a hodit se bude zvláště do HTPC a celkově nízkých či tenkých sestav.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Radiohead uvádí Public Library, veřejný archiv svého obsahu Radiohead uvádí Public Library, veřejný archiv svého obsahu
Zatímco spousta hudebních skupin si úzkostlivě chrání všechen svůj obsah, britští Radiohead ho už několikrát dali k dispozici všem zadarmo. Nyní spouští Radiohead Public Library, stránku obsahující i vzácný obsah.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Gigabyte a Incooling pracují na chlazení serverů s možností přetaktování Gigabyte a Incooling pracují na chlazení serverů s možností přetaktování
Gigabyte si chystá novou serverovou platformu, která dostala označení R161 Series a nabídne možnost přetaktování. K tomu bude ale zapotřebí kvalitní chlazení a právě o to se postará společnost Incooling. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek