ChatGPT za 7 minut našel 20 zaměstnání, které nahradí AI. Deep Research v akci
6.2.2025, Milan Šurkala, aktualita

OpenAI zavádí do chatbota ChatGPT novou funkci Deep Research. Ta stráví minuty procházením webu a vytvářením odpovědi na komplexní otázky, na jejichž zodpovězení by člověk strávil výzkumem hodiny a hodiny.
Umělá inteligence umí být užitečným pomocníkem, má však své mouchy. Víme, že dobrá je pro koncepční otázky, méně už tak pro vyhledávání faktů. OpenAI nyní vylepšuje schopnosti provádění rozsáhlých výzkumů na dané téma, kde by člověk strávil hodiny a hodiny pročítáním různých zdrojů, stejně tak by dlouhou dobu strávil vytvářením výsledného textu. ChatGPT nyní pro takové úlohy uvádí funkci Deep Research. Ta analyzuje stovky různých zdrojů na internetu a syntetizuje je do jedné výsledné zprávy. Výstupy jsou dokumentovány s odkazy na zdroje, což usnadňuje verifikaci informací. Užitečné by to mělo být zejména pro okrajová témata, ke kterým se složitě hledá větší množství zdrojů najednou.
Uživatelé ChatGPT Pro mají Deep Research už k dispozici, uživatelé plánů Plus a Team přijdou na řadu později. V chatu ve spodní části pak nově najdete tlačítko "Deep Research". Máte-li bezplatný plán, patrně tam nyní máte "Search" pro režim vyhledávače a "Reason" pro nový systém o3-mini. OpenAI říká, že vytvoření takové zprávy ale zabere nějaký čas, chatbot musí prolézt a analyzovat spoustu textů, takže byste měli očekávat, že mu to zabere 5-30 minut.
Deep Research just dropped a wild list...
— Min Choi (@minchoi) February 4, 2025
20 jobs that OpenAI o3 will replace humans. pic.twitter.com/rB45IUqheC
Na internetu se už objevily pokusy o využití této funkce, např. uživatel Min Choi nechal vytvořit seznam 20 zaměstnání, které AI brzy nahradí. Vytvoření seznamu trvalo chatbotovi 7 minut z 24 různých zdrojů. Zde je přeložený seznam, originál najdete na chatgpt.com, tam je včetně popisu a pravděpodobností. Je tam i vaše zaměstnání?
- Daňový poradce
- Pracování pro zadávání dat
- Telemarketér
- Účetní
- Paralegál (právní asistent/praktikant)
- Koordinátor schůzek
- Virtuální asistent
- Přepisovatel
- Korektor textu
- Copywriter
- Zákaznická podopra
- E-mailový marketér
- Content marketér
- Správce sociálních sítí
- Překladatel
- IT podpora
- Personalista (HR)
- Marketingový analytik
- Cestovní agent
- Doučovatel (individuální tutor)
Bylo by zajímavé vytvořit i tabulku zaměstnání, která naopak AI nenahradí. Pomocí standardního modelu (tzn. ne za 7 minut, ale za 7 sekund) mi ChatGPT vyplivl následující:
- Zdravotníci (lékaři, sestry, chirurgové)
- Odborníci na duševní zdraví (psychoterapeuti, psychiatři, poradci)
- Kreativní umělci (spisovatelé, malíři, hudebníci, performeři)
- Pedagogové (učitelé, profesoři, trenéři)
- Sociální pracovníci a specialisté na komunitní podporu
- Řemeslníci (elektrotechnici, instalatéři, tesaři)
- Kuchaři a kulinární experti
- Personální specialisté
- Výkonný a manažerský management
- Právníci a soudci
- Záchranáři (hasiči, zdravotníci z pohotovosti, policisté)
- Výzkumní vědci
- Etici a specialisté na dohled nad AI
- Náboženští vůdci a duchovní poradci
- Fyzioterapeuti a ergoterapeuti
- Pečovatelé o děti a vzdělavatelé v raném věku
- Zákaznická podpora (se zaměřením na empatii a složité řešení problémů)
- Organizátoři a koordinátoři akcí
- Obchodní zástupci (se zaměřením na budování vztahů)
- Specializovaní konzultanti (např. obchodní, manažerské, kreativní poradenství)
Nelze si nevšimnout, že některá zaměstnání jsou v obou protiřečících si skupinách. ChatGPT nicméně v dalších vysvětlivkách zdůrazňuje především lidský přístup. Např. zákaznická podpora je v obou skupinách a AI je zde už hodně používána, současně ChatGPT říká, že AI nenahradí ty části podpory, kde je potřeba výraznější empatie. V případě právníků do skupiny nahraditelných dává paralegála pro analýzu právních dokumentů a rychlé vyhledávání zákonů, nicméně jejich interpretaci, etické posouzení už hází do druhé kategorie jako určené pro člověka. Personalistu vidíme rovněž v obou skupinách. V první ChatGPT zdůrazňoval použití pro skenování životopisů, hledání vhodných kandidátů, samotný nábor už ale přisuzuje člověku. Jenže co si z toho vzít? Přijde personalista o práci nebo ne? Nebo jen jedna část z toho bude nahrazena AI?
Znovu chci ale podotknout, že druhý seznam nebyl vytvořen pomocí Deep Research, ale pouze pomocí bezplatného ChatGPT (v režimu Reason s o3-mini).
Zdroj: zdnet.com