Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Chcete si udělat vlastní router s 10GbE? Pomůže Banana Pi BPI-R4 s Wi-Fi 7 a 5G

3.7.2023, Milan Šurkala, aktualita
Chcete si udělat vlastní router s 10GbE? Pomůže Banana Pi BPI-R4 s Wi-Fi 7 a 5G
Počítače Raspberry Pi jsou populárními zařízeními, se kterými si lze vytvořit téměř cokoli. Existuje i Banana Pi, přičemž zde jde už o více cílená zařízení. Tyhle počítače mají sloužit ke stavbě vlastních routerů.
Společnost Banana-Pi vyrábí základní desky, resp. počítače pro vlastní routery. Podobně jako počítače Raspberry Pi, i zde si může uživatel počítač přizpůsobovat svým potřebám, akorát zde je cílení poměrně jasně dané. Její základní desky BPI-R4 slouží k vytvoření vlastního routeru a podobných síťových zařízení např. pro automatizaci. Deska má rozměry 100,5×148 mm, což je zhruba velikost listu A6. Máme tu 4jádrový procesor MediaTek MT7988A, který obsahuje jádra ARM Cortex-A73 s frekvencí 1,8 GHz. Deska je osazena 4 GB DDR4 paměti a je zde i 8GB eMMC úložiště a slot pro microSD kartu.
 
Banana Pi BPI-R4
 
Pokud jde o síťová rozhraní, najdeme tu klasické 4 ethernetové porty 1000Mbps (jeden WAN, 3 LAN), zajímavostí jsou ale především 2 10GbE porty SFP (jeden WAN, druhý LAN). Můžete si tak vytvořit vlastní router s podporou 10Gbps rychlosti. Aby toho nebylo málo, vedle Wi-Fi 6 je podporována i možnost Wi-Fi 7 (pomocí NIC s rozhraním mini-PCIe 3.0 x2). Jsou tu také dva M.2 sloty, jeden Key-B pro případné datové připojení 5G, druhý Key-M pro NVMe SSD (PCIe 3.0 x1), máme tu i tři nano-SIM sloty. Výčet pokračuje portem USB-A 3.2 a 26pinovým GPIO. Pokud jde o napájení, jsou tu možnosti 12V/5,2A, případně 19V/3,2A (to tedy zvládne dodat cca 62 W). Hmotnost desky je 250 gramů. Do prodeje půjde v prvním čtvrtletí roku 2024 za zatím neznámou cenu.
 
Banana Pi BPI-R4
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.