Chyba v UEFI ohrožuje některé ThinkPady

Chyba v UEFI ohrožuje některé ThinkPady
, , aktualita
Po změně nastavení v UEFI se některé notebooky Lenovo ThinkPad už nenastartují a řešením problému byla dosud jen výměna základní desky. Chybu, která souvisí s rozhraním Thunderbolt, lze ovšem vyřešit i jinak.
K oblíbeným
reklama
I ve světě informatiky platí, že čím je něco složitějšího, tím pravděpodobněji se to může pokazit. Rozhraní UEFI, které nahradilo původní BIOS, sice nabízí více možností, ale častěji se také objevují jeho chyby. Své o tom ví někteří majitelé notebooků Lenovo ThinkPad, kteří si „hráli“ s natavením v UEFI. Po aktivaci možnosti „BIOS support for Thunderbolt“ nebo „Thunderbolt BIOS Assist“ (konkrétní název se liší v závislosti na modelu) a následném restartu se na počítači v některých případech objeví jen černá obrazovka. To patrně značí, že došlo k poškození firmwaru UEFI a z drahého pracovního notebooku se rázem stala „cihla“.
 
Lenovo ThinkPad X1 Yoga
 
Není jasné, jakých všech modelů se problém týká. Štěstí ovšem mají uživatelé notebooku bez rozhraní Thunderbolt, což jsou především levnější ThinkPady (např. řady L480 a E380) nebo modely vyrobené před rokem 2017.Na oficiálním fóru společnosti Lenovo i síti Reddit si stěžují například majitelé notebooků ThinkPad P52, ThinkPad X1 Yoga 2018, ThinkPad P52s, ThinkPad P1 a ThinkPad P72, ale kompletní seznam ohrožených zařízení by nejspíš byl ještě delší. Lenovo o problému ví minimálně od června letošního roku, kdy se chyba v UEFI poprvé objevila u konvertiblu ThinkPad X1 Yoga. Prozatím ovšem nevydalo žádný opravný firmware, takže jediným spolehlivým způsobem, jak zabránit vzniku tohoto problému, je neměnit výše uvedené nastavení v UEFI.

Jaké možnosti ovšem mají uživatelé, kteří už mají doma místo ThinkPadu cihlu? Za jediné spolehlivé řešení byla dosud považována výměna základní desky. Nadim Kobeissi, jeden z poškozených majitelů ThinkPadu P1, se ovšem nechtěl smířit s tímto způsobem opravy a pustil se do hledání konkrétní příčiny. Našel ji v poškozených datech, které obsahoval čip používaný portem Thunderbolt, a která bránila počítači v bootování. Řešení tedy zní velmi prostě: zbavit čip poškozených dat. Jenže řešení už je složitější, a proto není vhodné pro nezkušené uživatele. Navíc vyžaduje i určité vybavení, jako je počítač Raspberry PI, kabel pro připojení k čipu EEPROM a firmware pro rozhraní Thunderbolt, který lze stáhnout ze stránek Lenova.
 
Nejprve je nutné nahradit poškozená data 1 MB nulových bajtů, následně bude možné notebook znovu nastartovat. Thunderbolt sice přestane fungovat, ale to se dá vyřešit instalací zmíněného firmwaru. Nezbývá než doufat, že chybu brzy napraví samotné Lenovo, času k vyřešení už mělo více než dost.
 
Zdroj: Notebookcheck.net (1, 2)


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Benchmark potvdil, že Core i3 dostane Hyper-Threading Benchmark potvdil, že Core i3 dostane Hyper-Threading
Vypadá to, že v rámci konkurenčního boje s úspěšnými procesory AMD Ryzen se low-endové čipy Intel Core i3 dočkají výkonnostní vzpruhy. V 10. generaci Core by totiž měly dostat podporu Hyper-Threadingu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
G.Skill představuje 32GB moduly až pro 256GB kity RAM G.Skill představuje 32GB moduly až pro 256GB kity RAM
Pokud potřebujete hodně paměti RAM, ale jste limitováni počtem slotů, přijdou vhod moduly s vysokou kapacitou. Společnost G.Skill proto přichází s 32GB moduly a sety pamětí s celkovou kapacitou až 256 GB.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Kryptoměnu Libra opouští i Mastercard, Visa, eBay,... Kryptoměnu Libra opouští i Mastercard, Visa, eBay,...
Facebook svou kryptoměnu Libra asi opravdu jen tak neprosadí a neuvede do reálného života. Poté, co projekt opustil PayPal, oznámily podobný krok i další společnosti, navíc jde o ty nejdůležitější jako Mastercard nebo Visa.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Google Stadia využije prediktivní AI pro záporné latence Google Stadia využije prediktivní AI pro záporné latence
Mnozí předpovídají herní streamovací službě Google Stadia neúspěch, protože přenos videa přes Intenet musí zákonitě způsobovat nepřekonatelné latence v hraní. Google však tvrdí, že latence nebudou problém. Díky AI mají být dokonce záporné.
11.10.2019, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
TP-Link uvádí levné Wi-Fi 6 routery Archer AX1500 a AX3000 TP-Link uvádí levné Wi-Fi 6 routery Archer AX1500 a AX3000
TP-Link přichází s relativně levnými W-Fi routery řady Archer, které podporují nový standard Wi-Fi 6 (802.11ax). Slibují tak vysokou propustnost a maximální přenosové rychlosti až 1,5 Gbps, resp. 3,0 Gbps.
11.10.2019, aktualita, Milan Šurkala26 komentářů