Chyba v UEFI ohrožuje některé ThinkPady

Chyba v UEFI ohrožuje některé ThinkPady
, , aktualita
Po změně nastavení v UEFI se některé notebooky Lenovo ThinkPad už nenastartují a řešením problému byla dosud jen výměna základní desky. Chybu, která souvisí s rozhraním Thunderbolt, lze ovšem vyřešit i jinak.
K oblíbeným
reklama
I ve světě informatiky platí, že čím je něco složitějšího, tím pravděpodobněji se to může pokazit. Rozhraní UEFI, které nahradilo původní BIOS, sice nabízí více možností, ale častěji se také objevují jeho chyby. Své o tom ví někteří majitelé notebooků Lenovo ThinkPad, kteří si „hráli“ s natavením v UEFI. Po aktivaci možnosti „BIOS support for Thunderbolt“ nebo „Thunderbolt BIOS Assist“ (konkrétní název se liší v závislosti na modelu) a následném restartu se na počítači v některých případech objeví jen černá obrazovka. To patrně značí, že došlo k poškození firmwaru UEFI a z drahého pracovního notebooku se rázem stala „cihla“.
 
Lenovo ThinkPad X1 Yoga
 
Není jasné, jakých všech modelů se problém týká. Štěstí ovšem mají uživatelé notebooku bez rozhraní Thunderbolt, což jsou především levnější ThinkPady (např. řady L480 a E380) nebo modely vyrobené před rokem 2017.Na oficiálním fóru společnosti Lenovo i síti Reddit si stěžují například majitelé notebooků ThinkPad P52, ThinkPad X1 Yoga 2018, ThinkPad P52s, ThinkPad P1 a ThinkPad P72, ale kompletní seznam ohrožených zařízení by nejspíš byl ještě delší. Lenovo o problému ví minimálně od června letošního roku, kdy se chyba v UEFI poprvé objevila u konvertiblu ThinkPad X1 Yoga. Prozatím ovšem nevydalo žádný opravný firmware, takže jediným spolehlivým způsobem, jak zabránit vzniku tohoto problému, je neměnit výše uvedené nastavení v UEFI.

Jaké možnosti ovšem mají uživatelé, kteří už mají doma místo ThinkPadu cihlu? Za jediné spolehlivé řešení byla dosud považována výměna základní desky. Nadim Kobeissi, jeden z poškozených majitelů ThinkPadu P1, se ovšem nechtěl smířit s tímto způsobem opravy a pustil se do hledání konkrétní příčiny. Našel ji v poškozených datech, které obsahoval čip používaný portem Thunderbolt, a která bránila počítači v bootování. Řešení tedy zní velmi prostě: zbavit čip poškozených dat. Jenže řešení už je složitější, a proto není vhodné pro nezkušené uživatele. Navíc vyžaduje i určité vybavení, jako je počítač Raspberry PI, kabel pro připojení k čipu EEPROM a firmware pro rozhraní Thunderbolt, který lze stáhnout ze stránek Lenova.
 
Nejprve je nutné nahradit poškozená data 1 MB nulových bajtů, následně bude možné notebook znovu nastartovat. Thunderbolt sice přestane fungovat, ale to se dá vyřešit instalací zmíněného firmwaru. Nezbývá než doufat, že chybu brzy napraví samotné Lenovo, času k vyřešení už mělo více než dost.
 
Zdroj: Notebookcheck.net (1, 2)


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Xbox Series X poodhalen, má RDNA 2 s 12 TFLOPS a ray-tracingem Xbox Series X poodhalen, má RDNA 2 s 12 TFLOPS a ray-tracingem
Microsoft dnes poodhalil detaily o připravované herní konzoli Xbox Series X. Najdeme zde výkonný procesor s architekturou Zen 2 a GPU postavené na RDNA 2. Podporovat má i vykreslování ray-tracingem.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Microsoft Flight Simulator slibuje všechna letiště světa Microsoft Flight Simulator slibuje všechna letiště světa
Nový Microsoft Flight Simulator přijde dlouhou řadu let po posledním dílu, ovšem měl by opravdu stát za to, jak už dobře víme. Nyní se můžeme podívat na to, jak se jeho vývoj rýsuje a co je nového. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Čínský rover Yutu-2 našel na Měsíci zajímavé kameny, které nepodlehly erozi Čínský rover Yutu-2 našel na Měsíci zajímavé kameny, které nepodlehly erozi
Čínský rover Yutu-2 dorazil na Měsíc společně s přistávacím modulem Chang’e-4 už více než před rokem, a to na jeho odvrácené straně. To se Číně povedlo jako první zemi světa a nyní se můžeme podívat na to, co rover objevil. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
TeamGroup uvádí víceúčelový i vysoce odolný flash disk TeamGroup uvádí víceúčelový i vysoce odolný flash disk
Pokud chtějí výrobci flash disků dnes něčím zaujmout, mohou to udělat třeba jako TeamGroup. Ten nabízí jednak multifunkční model T193 v podobě pravítka i úhloměru a také vysoce odolný PD1000. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Activision po Redditu žádá identifikaci leakera, jde o Call of Duty: Warzone Activision po Redditu žádá identifikaci leakera, jde o Call of Duty: Warzone
Počítačové hry se už před mnoha lety staly součástí tvrdého byznysu a velké společnosti ukazují, že nejsou ochotny trpět zveřejňování informací, které ještě tají. Chce to nyní ukázat i Activision v případě titulu Call of Duty: Warzone.
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře