reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Chystá se standardizované rozhraní pro VR headsety - vše přes USB C

20.7.2018, Jan Vítek, aktualita
Chystá se standardizované rozhraní pro VR headsety - vše přes USB C
Ohlášen byl VirtualLink USB-C Alt Mode, který zajistí standardizované připojení headsetů virtuální reality. Nebudeme už muset využívat samostatné kabely pro video, data a napájení, takže vše zvládne jediný. 
V případě virtuální reality na PC je každé zjednodušení a standardizace důležité. VR na PC už tak dost živoří z více různých důvodů a čím více problémů se postupně odbourá, tím mohou být VR headsety pro lidi zajímavější. Standardizované rozhraní, které zvládne vše na jenom kabelu, je spíše menší krok, ale i tak určitě bude k prospěchu věci, že vše už zvládne jeden jediný kabel standardu VirtualLink, který fyzicky využije konektor USB C. Dosud je přitom v případě firmy HTC využívané toto řešení, které na třech kabelech přenáší data (USB), video (HDMI) a na kulatém konektoru je napájení. 
 
 
Ještě důležitější je, že standard VirtualLink podporují firmy NVIDIA, AMD, Oculus, Valve a Microsoft, takže lze říci, že ostatním už v podstatě nezbývá nic jiného, než se k nim přidat. Ostatně proč ne, když to bude jen ku prospěchu věci a zmíněné firmy přímo vyzývají ostatní k tomu, aby se taky zapojily. Pokud se rozhodnou rychle, mohou ještě ovlivnit podobu specifikací pro rozhraní VirtualLink verze 1.0. 
 
 
Zatím se tedy mluví o samotném standardu a ne o produktech, které jej využijí, na což je ještě brzo. Jisté je, že půjde o jeden z alternativních režimů pro USB typ C a jeho výběr byl celkem jasný díky tomu, že dané konektory a kabely mohou přenášet pro headsety více než dostatečný objem energie a data ve více linkách. 
 
VirtualLink konkrétně využije šest linek pro data, a z toho čtyři DisplayPort HBR 3 kanály pro video a dvě linky pro rozhraní USB 3.1 Gen 2, a to vše včetně energie, a to až dle specifikací rozhraní 100 W. To ale headsety pochopitelně nebudou potřebovat, a tak to spíše bude 15 až 27 W. 
 
USB Type-C Alternate Mode
  VirtualLink DisplayPort
(4 linky)
DisplayPort
(2 linky)
Base USB-C
Propustnost videa 32,4 Gbps 32,4 Gbps 16,2 Gbps -
Propustnost USB 3.x 10 Gbps N/A 10 Gbps 10 Gbps + 10 Gbps
Vysokorychlostní linky 6 4
Napájení Povinné: 15W
Volitelné: 27W
Volitelné: až 100W
 
VirtualLink tak samozřejmě myslí i na budoucnost a díky 4 linkám HBR3 videa dokáže přenášet obraz ve stejné kvalitě jako DisplayPort 1.4, což znamená, že má dost propustnosti pro video ve 4K při 120 Hz s 8bpc hloubkou. Pro další data tu je USB 3.1 Gen 2, čili dalších 10 Gb/s propustnosti pro data z různých senzorů a nejspíše i audio. 
 
 
Zdroj: Anandtech


reklama
reklama