www.svethardware.cz
>
>

Čína chce celosvětový systém sledovacích QR kódů v boji proti COVID-19

Čína chce celosvětový systém sledovacích QR kódů v boji proti COVID-19
, , aktualita
Čínský prezident Xi Jinping na summitu G20 chtěl prosadit, aby se zavedl celosvětový systém QR kódů pro sledování zdravotního stavu obyvatelstva. Mělo by se tak zamezit dalšímu šíření nemoci COVID-19.
K oblíbeným
reklama
Na summitu G20 se objevil i čínský prezident Xi Jinping, který by rád přišel s celosvětovým systémem sledovacích QR kódů pro obyvatele. Cílem je zamezit dalšímu šíření koronavirové nákazy a nemoci COVID-19. Sama Čína už podobný systém používá od konce letošní zimy a jde o přidělování QR kódů např. v rámci aplikací AliPay od Alibaby nebo WeChat od Tencentu. Ten může být zelený, oranžový/žlutý nebo červený. A podle jeho úrovně má pak člověk příslušná omezení.
 
Xi Jinping
autor: Palácio do Planalto, CC BY 2.0, přes Wikimedia Commons
 
Není jasné, jak by si Xi Jinping přesně představoval fungování celosvětového systému, ale ten čínský funguje tak, že uživatel musí nahlásit svůj pohyb za posledních několik dní, vyplnit také dotazník ohledně svého zdravotního stavu a některé z nich vyžadují dokonce selfie. Pokud je vše v pořádku, dostane zelený QR kód. Pokud je naopak známo, že je infikován a nemocný, má červený a jsou mu odepřeny veřejné služby, cestování a další věci, čeká ho také 14denní karanténa. Příbuzní a ti, kteří s nakaženým přišli v nedávné době do styku, jsou pak oranžoví a mají 7denní karanténu. Spousta služeb se tak nyní v Číně poskytuje jen s prokázáním "zelenosti".
 
Sami lidé v Číně jsou mnohdy nespokojeni s tím, že dostávají červenou barvu bez toho, aniž by k tomu byl důvod. Také rostou obavy z dalšího prohloubení sledování a trasování lidí, což může být překážkou i pro mezinárodní systém. Podle zpráv z Číny jsou zdejší systémy QR kódů spolu se zdravotními a cestovními záznamy sdíleny i s policií. Některá města mají v plánu nasadit podobný systém prokazování způsobilosti dokonce trvale.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Blue Origin: Vylepšená kabina pro posádku zvládla první let, pasažéři by mohli startovat v dubnu Blue Origin: Vylepšená kabina pro posádku zvládla první let, pasažéři by mohli startovat v dubnu
Blue Origin je kosmická společnost, která v budoucnu plánuje dopravovat lidi do vesmíru. Nedávno tato firma provedla úspěšný testovací let s raketou New Shepard a vylepšenou verzí kabiny pro cestující.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Muž má poslední dva pokusy uhádnout heslo, jinak přijde o 7000 BTC Muž má poslední dva pokusy uhádnout heslo, jinak přijde o 7000 BTC
S rostoucími cenami Bitcoinu roste i počet případů, kdy si lidé uvědomí existenci svých Bitcoinů z minulosti, ale nemají k nim přístup. Další muž si takto nemůže vzpomenout na heslo a chybí mu už jen dva pokusy.
Včera, aktualita, Milan Šurkala12 komentářů
Výrobci desek si už chystají pro AMD 400 a 500 Series AGESA verze 1.2.0.0 Výrobci desek si už chystají pro AMD 400 a 500 Series AGESA verze 1.2.0.0
Výrobci desek si připravují nové verze BIOSů vybavené mikrokódem AGESA 1.2.0.0, které byly slíbeny už před několika měsíci jako konečně "to pravé" pro desky 400 a 500 Series a nové Ryzeny 5000. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Astronomové se blíží k detekci gravitačních vln ze supermasivních černých děr Astronomové se blíží k detekci gravitačních vln ze supermasivních černých děr
Malé gravitační vlny, které tu a tam projdou skrz Zemi a detektory, už dávno bereme jako hotovou věc, ovšem pokud existují ony, měly by naším prostorem v podstatě nepřetržitě postupovat i velké vlny ze supermasivních černých děr. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Herní testy nového Core i9-11900K ukazují srovnatelný výkon s 10900K Herní testy nového Core i9-11900K ukazují srovnatelný výkon s 10900K
Intel sice minulý týden ukázal benchmarky, dle nichž si chce opět vzít titul výrobce nejvýkonnějších herních procesorů, ovšem ukazuje se, že ve skutečnosti by to mohlo být poněkud jiné. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář