Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Čína postavila největší teleskop světa, ale zatím není kdo by jej provozoval

7.8.2017, Jan Vítek, aktualita
Čína postavila největší teleskop světa, ale zatím není kdo by jej provozoval
Už více než rok je dokončen světově největší teleskop FAST, který byl postaven v Číně, ovšem ta nemá nikoho, kdo by mohl řídit jeho využití. Nejde přitom o peníze, ale o to, že se zatím nikomu nechce pracovat v zahraničí.
Pozice vedoucího astronoma teleskopu FAST (Five hundred-meter Aperture Spherical Telescope) je finančně velice lukrativní, však takový člověk by si za rok vydělal 1,2 milionu dolarů. Ovšem peníze nejsou všechno, důležité je také zázemí, a to nejen to rodinné, ale i profesní, jak uvedl Nick Suntzeff z Texas A&M University. 
 
 
Rádiový teleskop FAST je asi dvakrt větší jako jemu nejbližší zařízení, a to američany provozovaný teleskop Arecibo v Portoriku. Čína přitom nemá žádného vlastního vhodného kandidáta, který by FAST provozoval, a tak hledá v zahraničí. Čínská akademie věd tak už v květnu začala v západních časopisech i jinde zveřejňovat inzeráty, které ale ukazují na poměrně náročné požadavky. 
 
Člověk, který se může ucházet o danou pozici, musí mít alespoň 20 let zkušeností v oboru, a to i jako vedoucí nějakého projektu týkajícího se rádiových teleskopů a jejich managementu. Stejně tak musí mít akademickou hodnost profesora, kterou získal na světově uznávané univerzitě či ve výzkumném institutu. Suntzeff k tomu řekl, že na celém světě existuje pravděpodobně jen asi 40 lidí, kteří takové požadavky splňují, takže je zřejmé, že Číňané jsou v tomto ohledu velice nároční, ale na druhou stranu, přeci jen jde o světově největší zařízení svého druhu, a tedy i potenciálně nejvýkonnější. 
 
Rádiová teleskopie je v porovnání s jinými astronomickými disciplínami malá oblast, ale Suntzeff věří, že se nakonec někdo najde. V americké odborné veřejnosti také probíhají diskuze o tom, jaký vůbec může být účel teleskopu FAST, což dobře ilustruje už jen ten fakt, že teleskop Arecibo se nedávno dostal k samotnému dnu priorit americké National Science Foundation. Jeho provoz přijde na 8 milionů dolarů ročně a pokud bude třeba, ty budou uvolněny na novější projekty. 
 
Navíc, Arecibo měří 300 metrů napříč, zatímco FAST sice 500 metrů, ale efektivní velikost má o 100 metrů menší. A pak jde také o to, že FAST je pasivní nástroj, zatímco Arecibo je schopno vysílat rádiové vlny, díky čemuž může lépe zkoumat blízké cíle, jako třeba prolétávající asteroidy.