www.svethardware.cz
>
>

Čína vyvíjí rychlovlaky, ve 3. generaci pojedou 4000 km/h

Čína vyvíjí rychlovlaky, ve 3. generaci pojedou 4000 km/h
, , aktualita
Čína chce vyvinout vlastní systém rychlovlaků konkurujících Hyperloopu Elona Muska. Nový systém bude podobný tomu od zmíněného vizionáře, ale ve své třetí generaci má být 4-5× rychlejší než dnešní běžná dopravní letadla. 
K oblíbeným
reklama
Hyperloop nebude zdaleka jediným typem superrychlých vlaků, které se budou prohánět rychlostí přes 1000 km/h. Čína totiž začala vyvíjet svůj vlastní systém, který by měl být ještě mnohem rychlejší. V první generaci China Aerospace Science and Industry Corporation (CASIC) počítá s rychlostí 1000 km/h, druhá generace by chtěla jezdit už okolo 2000 km/h a ta třetí by se měla podívat k hodnotě 4000 km/h. 
 
Čínský létající vlak
 
To je přibližně 3,3násobek rychlosti zvuku a 4-5krát to překonává rychlost dnešních dopravních letadel. A je to více než 10krát tolik, kolik jezdí rychlovlak ze Šanghaje do Pekingu, který byl po tragické nehodě v roce 2011 uměle zpomalen na 250-300 km/h a teprve až v těchto týdnech se povolí opětovně zvýšit rychlost na 350 až 400 km/h. Připomeňme ještě, že Číňané mají také maglev ze Šanghaje na letiště, který ve vybrané časy jezdí i 430 km/h a z vlastní zkušenosti z jara tohoto roku mohu říci, že je to pěkný hukot.
 
CASIC chce využít magnetické levitace (systém maglev) a vakuové tubusy, kde pohyb vlaku nebude klást téměř žádný odpor. Jednotlivé generace se budou lišit také v rozšíření vlakové sítě. V té první s rychlostí 1000 km/h půjde o regionální spoje, což v měřítcích Číny pořád znamená mnohosetkilometrové vzdálenosti, v dalších generacích už půjde o celostátní dráhy spojující i velmi vzdálená města. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn
Prohlížeč Brave je zaměřen na zachovávání soukromí, současně ale je také velmi aktivní na poli kryptoměn. Vedle už používaných vlastních tokenů BAT chce přinést agregátor směnáren Decentralized EXchange (DEX).
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou? Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou?
Právě dnes jsme zjistili, že na Mindfactory se už nabízí procesor Core i7-11700K v předprodeji. Nedlouho na to se ovšem objevuje už celá řada Rocket Lake-S v nabídce jiného obchodu, takže se můžeme podívat na další ceny.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy
AMD už příští týden představí nové Radeony, a to přinejmenším model RX 6700 XT. Ten využije GPU Navi 22 známé také jako Navy Flounder a to bude do jisté míry poloviční verzí dobře známého Big Navi, čili Navi 21. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky
Sociální síť Cluhouse zatím funguje na systému pozvánek a spousta lidí by se do ní ráda dostala. Jedna chytrá hlava tak vymyslela, jak nabízet různé audio streamy jiným a nechala rozhovory unikat ven na Internet.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
RTX 3080 coby externí GPU: má to cenu? RTX 3080 coby externí GPU: má to cenu?
Rozhraní PCI Express 4.0 může mnohým uživatelům připadat jako zbytečnost, neboť verze 3.0 stále ještě stačí. Ovšem co když použijeme verzi 3.0 a ještě navíc s jen čtyřmi linkami a navěsíme na ně výkonnou RTX 3080? To uvidíme. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář